Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όργανα ελέγχου ΕΗΕ


JasonK

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

καλη σας μερα! Εφτασε η ωρα να αποκτησω ενα καλο οργανο για την ΥΔΕ. Εχω καταληξει στα εξης:

1) metrel eurotest XA (με τιμη 1200 + φπα, http://www.skt-testing.gr/categories.asp?catid=545)

2) fluke 1653 b + κιτ μετρησης αντιστασης γειωσης + λογισμικο και καλωδιο συνδεσης με pc στην τιμη των 800+100+100=1000 + φπα

3) fluke 1654 b + κιτ μετρησης αντιστασης γειωσης + λογισμικο και καλωδιο συνδεσης με pc στην τιμη των 795+100+95=990 + φπα

 

το παραδοξο με τα δυο fluke ειναι πως ενω το 1654Β μετραει ΕΠΙΠΛΕΟΝ, RCD type B, loop & line resistance - mΩ resolution και εχει επεκτασιμη μνημη, η τιμη του ειναι μικροτερη του 1653Β

Γενικα σαν οργανα ειμαι υπερ των fluke, αλλα και το metrel δειχνει καλο, τουλαχιστον σε αυτα που υποσχεται. Τελος επειδη το οργανο θα το χειριζεται και ενας παλιος μαστορας (= μι νο σπικ ινγκλισ !) θεωρειται πως θα υπαρχει προβλημα με το μενου των fluke? Θα ηθελα τη γνωμη σας

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα συνάδελφε. Έχω το fluke 1654B. Δεν θεωρώ το ότι δεν μιλάς αγγλικά είναι αρνητικό για την αγορά του συγκεκριμένου οργάνου. Ούτως ή άλλως υπάρχει και το manual στη συσκευασία του στα ελληνικά.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης ολόκληρου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

βασικα το θεμα των αγγλικων αφορα τον πατερα μου (θελει να το δουλευει και αυτος). Εντυπωσεις απο το 1654; Εχεις μπει στη διαδικασια αντιπαραθεσης με το metrel;

Link to comment
Share on other sites

Με το 1653Β που έχω δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με το μενού, δεν μου χρειάστηκε να κοιτάξω κάτι...αν κάνεις τη πρώτη μέτρηση και καταλάβεις ποια επιλογή μετράει τί ούτε που θα ξαναδείς το βιβλιαράκι του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα κυριοι και εγω με την σειρα μου και μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα στο fluke 1654b το εχω παραγγειλει απο εξωτερικο με ολα τα παρελκομενα και ενα kit αλλων οργανων τσιμπιδες κτλ δεν το εχω παραλαβει ακομη θα σας ενημερωσω οταν παρω στα χερια μου για τυχων αναποδιες στην παραγγελια.

Η τιμη του ηταν αρκετα χαμηλη σε σχεση με τα της χωρας τωρα με την χρηση κ λειτουργια πιστευω θα ειναι οκ

 

Ελπιζω να εχω κανει καλη επιλογη..... :!: :smile:

 

Παρακαλώ μη γράφετε με κεφαλαία. Δείτε τους κανόνες συμμετοχής.

miltos

Edited by miltos
Μετατροπή κεφαλαίων σε πεζά
Link to comment
Share on other sites

Αν η τιμη που το βρηκες ειναι χαμηλοτερη απο την τιμη που το εβρισκες εδω, συνυπολογιζοντας οτι το περνας στα εξοδα γλιτωνεις φπα και οτι μειωνονται τα καθαρα κερδη σου οποτε γλιτωνεις και απο τη βαρβαρη φορολογια τοτε καλως εκανες :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εγραψα σωστα πριν....Αν το αγορασεις απο εξω το βρισκεις πιο φτηνο, αλλα δεν μπορεις να το περασεις στα εξοδα, χανεις το φπα, και εχεις μεγαλυτερα κερδη προς φορολογηση με 26%

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.