Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όργανα ελέγχου ΕΗΕ


JasonK

Recommended Posts

Εφοσον εχεις οργανα για μετρηση αντιστασης μονωσης και μετρησης γειωσης ψαξε στο google για rcd tester. Η απορια μου βεβαια ειναι πως εχεις σκοπο να μετρας βροχο σφαλματος και συνεχεια αγωγων...

Link to comment
Share on other sites

savas 69

ο stayros έχει δίκιο, χρειάζεσαι διαπιστευμένο όργανο

αλλά δεν είναι ανάγκη να έχεις όργανο για αυτή τη μέτρηση (RCD) μπορείς να χουφτώσεις :shock: την φάση με γυμνά χέρια κ αν λειτουργήσει ο RCD τότε ΝΑΙ!!! μπορείς να υπογράψεις την ΥΔΕ :mrgreen:

μπορείς να δεις μερικά tester rcd ΕΔΩ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Οι μπαταριες του ειναι θεμα... επαναφορτιζομενες δεν εχω βαλει, αλκαλικες μονο. Αν εκλεινα μια μεγαλη δουλιτσα θα την εψαχνα για επαναφορτιζομενες. Το μανιουαλ πρεπει να αναφερει αν δεχεται επαναφορτιζομενες, πρεπει να το ριξουμε μια ματια.

Το μοναδικο μελανο σημειο που βρισκω στο μακροτεστ ειναι η αυτονομια. Οχι οτι εχω δουλεψει και αλλα οργανα, αλλα απο οτι διαβαζω ανταγωνιστικα μηχανηματα βγαζουν περισσοτερο χρονο με μια φορτιση.

Ενα καλο εινα οτι στην βασικη του εκδοση το μηχανημα ειναι υπερπληρες για μετρηση ειδικης αντιστασης εδαφους και γειωσης

 

Προσοχή με τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες στο Macrotest.

Μερικές από αυτές έχουν στοιχειωδώς μεγαλύτερη διάμετρο από τις απλές και λόγω της διάταξης τους στο όργανο (6 στη σειρά) δεν κάνουν σωστή επαφή. Δεν κάθονται καλά επάνω στο πλαστικό.

Έχω βάλει επαναφορτιζόμενες 2700 mAh και η αυτονομία είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.