Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όργανα ελέγχου ΕΗΕ


JasonK

Recommended Posts

8 κυκλωματα δηλαδη... αποσυνδεοντας τα και τσεκαροντας ενα ενα καθε φορα δεν θα  δεις τι διαρροες εχεις?

Εχει κατι αμπεροτσιμπιδες (400-500-600ευρω) που μετρανε πολυ μικρα ρευματα, ειναι μοντελα ειτε για plc ειτε μοντελα αποκλειστικα για ευρεση διαρροων, με μια τετοια θα εβρισκες πολυ γρηγορα τις διαρροες..

Αν υποθεσουμε οτι ενα πιεστικο εχει ηδη διαρροη 20mA, και εσυ του βαζεις ενα που πεφτει σε 20+30. Καποιος που θα ακουμπησει το αγωγιμο μερος του πιεστικου απο το οποιο γινεται η διαρροη δεν κινδυνευει, μιας και ειναι εκτεθειμενος σε δυνητικο ρευμα 50mA ?

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τετοιες αμπεροτσιμπίδες έψαχνα... Μετρώντας τις διαρροές σε κάθε γραμμή να δώ πόσες γραμμές μπορώ να βάλω σε κάθε RCD.  Οσον αφορά  το 20+30 το είπα πιο πολύ σαν θέμα συζήτησης, πρακτικά ο ρυθμιζόμενος RCD κοστίζει όσο 5-6 απλούς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα οτι ειχε αμπεροτσιμπιδα διαρροων με 100 ευρω! Οκ δεν εχει την ακριβεια των αλλων που κανουν μισο χιλιαρικο, αλλα δουλεια θα γινεται ανετα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Να ζητησω γνωμες και εντυπωσεις απο οσους εχετε αμπεροτσιμπιδες διαρροων? Πρεπει να αγορασω και εγω μια...

Reviews χρηστων που διαβαζω στο νετ σχετικα με πιο οικονομικες, αναφερουν οτι παιρνεις αλλη ενδειξη αναλογα με το που βρισκονται τα καλωδια εντος του βροχου του οργανου, οπως και οτι επηρεαζονται απο εξωτερικα κυκλωματα...

 

 Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ρωταω ειναι οσοι εχουν αμπεροτσιμπιδα τετοια να πουνε την γνωμη τους και την εμπειρια τους... αν τους εχει βγει καλη, αν μετραει με ακριβεια, γενικα αν αξιζει το κοπο... οτι μαρκα και μοντελο εχει ο καθενας... για να αποφασισω τι να παρω. Εσυ εχεις αγορασει την mastech?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω παρει της Benning και μου εχει λυσει τα χερια. Εχει πολλα πλεονεκτηματα γιατι μετραει το κυκλωμα μεταξυ L N,και σου λεει ακριβως τα mA που εχεις διαρροη.Μετραει και αμιγως τριφασικα πχ μοτερ περνοντας τις 3 φασεις μεσα στην αμπεροτσιμπιδα σου λεει τα mA που εχεις διαρροη κατα την εκκινηση και την κανονικη λειτουργια.Το μονο αρνητικο ειναι η τιμη της που εχει γυρο στα 450E

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.