Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σφραγίδα μηχανικού στο έντυπο αίτησης της Δ.Ε.Η


mech.eng

Recommended Posts

Ο μηχανικός που υπογράφει την ΥΔ για την νομιμότητα του κτιρίου είναι υπεύθυνος σίγουρα.

Όσο αφορά το μονογραμμικό η αρχική αίτηση στην ΔΕΗ που γινετε, αποτελεί ένα προσχέδιο και σε καμιά περίπτωση δεν ισχύει για την τελική εγκατάσταση αφού κατά την ενεργοποίηση κατατήθετε το τελικό μονογραμμικό της εγκατάστασης. Οπότε εγω συμπαιρένω ότι την ευθύνη την έχει αυτός που υπογράφει τα χαρτιά ενεργοποίησης και εγκατάστασης, εκτός από την ΥΔ όπως προανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Μεταφέρω ερώτημα συναδέλφου, σε θέμα που προέκυψε με την ΔΕΗ.

 

Ο υπεύθυνος υπάλληλος της ΔΕΗ ισχυρίζεται ότι ο μηχανικός που υπογράφει όλες τις αρχικές δηλώσεις, έντυπα, μονογραμμικά, κτλ πρέπει να είναι ο ίδιος που υπογράφει την ΥΔΕ της εγκατάστασης.

 

Καθώς μου φαίνεται εντελώς παράλογη αυτή η απαίτηση, αφού ο εγκατάστατης μπορεί να είναι τεχνίτης και όχι ο μηχανικός που μελέτησε και επίβλεψε το έργο, μπορεί κάποιος συνάδελφος να με παραπέμψει σε νομοθεσία ή κάποια εσωτερική οδηγία της ΔΕΗ, που να αφορα σε αυτό το θέμα?

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Δεν προβλεπεται απο πουθενα αυτο που σου ειπε.Ρωτα τον να σου δειξει ποιος νομος το οριζει και να σου δωσει γραπτη απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα με την ΔΕΗ και την υπευθυνότητα του κάθε υπαλλήλου. Αυτό που ξέρω εγώ είναι οτι αυτός που υπογράφει την υπ. δήλωση νομιμότητας του κτιρίου θα πρέπει να είναι και αυτός που υπογράφει τα τελευταία δικαιολογητικά ολοκλήρωσης του έργου. Απλά στην περίπτωση που αυτός δεν είναι ο μηχανικός που έκανε την αρχική αίτηση, τότε κατά το τελευταίο βήμα, μαζί με όλα τα δικαιολογητικά πας και μία καινούργια αρχική αίτηση. Όχι τόσο για την σφραγίδα του μηχανικού, όσο για το γεγονός οτι μπορεί να μπήκαν διαφορετικά υλικά από αυτά που είχαν δηλωθεί στην αρχή. Προφανώς και την ευθύνη φέρνει ο μηχανικός που κατασκεύασε το έργο. Αλλιώς σε κάθε έργο που το αναλάμβανε κάποιος άλλος μηχανικός θα γίνονταν παπάδες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλημέρα. Συγγνώμη που μπαίνω στα λημέρια σας αλλά

προσπαθώ να βάλω ένα οικ. φωτοβολταϊκό στο σπίτι μας και την διαδικασία την κάνω μόνος μου.

Στο έντυπο μπορώ να δηλώσω υπεύθυνο μελέτης και εγκατάστασης εμένα που είμαι Πολ.Μηχανικός

και τα μονογραμμικά (αρχικό και τελικό) να μου τα σφραγίσει ένας ηλεκτρολόγος μηχανικός?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε σένα,

Λίγο δύσκολο μου φαίνεται το εγχείρημα σου διότι από την στιγμή που δεν μπορείς να υπογράψεις το μονογραμμικό και την μελέτη γενικότερα πως μπορείς να πάρεις την ευθύνη της εγκατάστασής με τι γνώσεις? Την ΥΔΕ περί νομιμότητας του δώματος ή της στέγης όπου θα εγκατασταθεί το φωτοβολταϊκό ο ηλεκτρολόγος-μηχανολόγος την υπογράφει. Σε κάθε περίπτωση αν ο μη γένοιτο αν συμβεί κάτι ο υπεύθυνος είναι ο μηχανικός που υπέγραψε να πάρει άδεια το σύστημα άρα ή ηλεκτρολόγος ή μηχανολόγος ή οποίος άλλος μηχανικός έχει δικαίωμα υπογραφής- αδειοδότησης φωτοβολταϊκών εγκαταστάσεων. Ας ακούσουμε βεβαίως και την γνώμη των αρχαιότερων στο φόρουμ ;)

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Απλά επειδή στο F.A.Q. της ΔΕΗ τα διαχωρίζει τις υπογραφές σύμφωνα με τις παρακάτω ερωτήσεις:

 

 

42.Ποιός δικαιούται να υπογράφει την Υ.Δ. 1599/86 που προβλέπει η ΥΑ 9154 (ΦΕΚ/583/Β/14.04.2011);

........Κατά συνέπεια η απαιτούμενη Υπεύθυνη Δήλωση του Ν.1599/86 (υπ’ αριθμ.10

δικαιολογητικό στο έντυπο αίτησης), μπορεί να υπογράφεται από Μηχανικό οποιασδήποτε

ειδικότητας (Διπλωματούχο ή Πτυχιούχο) που έχει το δικαίωμα σύμφωνα με τις κείμενες

διατάξεις να ασκεί επίβλεψη σε ένα σύνθετο από πλευράς ειδικοτήτων έργο δεδομένου ότι

αναλαμβάνει την πλήρη ευθύνη της εγκατάστασης για θέματα Πολεοδομικά, Κτηριολογικά,

Χωροθετικά κ.α.........

 

 

43.Ποιός δικαιούται να υπογράφει την Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη Ηλεκτρολόγου (ΥΔΕ) για τη συνολική ηλεκτρική εγκατάσταση του ΦΒ συστήματος;

 

........υπογράφεται από Διπλωματούχους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς ή Πτυχιούχους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς ή Μηχανικούς

παρεμφερών ειδικοτήτων με τα αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα, όπως Μηχανολόγοι, Μηχανικοί κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.