Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λύσεις α λα ... ημιυπαίθριους και για τα αυθαίρετα


Recommended Posts

Συνάδελφοι τί καταλαβαίνετε από την παράγραφο 4 του Άρθρου 26 του νομοσχεδίου για τις περιπτώσεις ήδη τακτοποιημένων υπογείων με το Νόμο Μπιρμπίλη;

Αν εγώ κατάλαβα σωστά, στις περιπτώσεις υπογείων που έχουν ξεχωθεί και υπάρχει υπέρβαση ύψους μικρότερη του 20% του επιτρεπόμενου, λέει ότι οι αυθαίρετες κατασκευές διατηρούνται για 40 χρόνια, όπως ο Νόμος Μπιρπίλη προέβλεπε, χωρίς επιπλέον πρόστιμο.

Δηλ. στις υπόλοιπες; Θα πρέπει να καταβληθεί πρόστιμο υπέρβασης ύψους και μειώνεται ο χρόνος διατήρησης στα 20 χρόνια αν πρόκειται για εκτός σχεδίου παραθεριστικά;

Όμως ο αρχικός νόμος και η σχετική εγκύκλιος (ανεξάρτητα από τη στάθμη του διαμορφωμένου εδάφους) μιλούσε για τακτοποίηση αλλαγής χρήσης με υπέρβαση όρων και περιορισμών δόμησης, εφόσον η κατασκευή ήταν εντός εγκεκριμένου όγκου.

Link to comment
Share on other sites

Ενω στους Η/Χ διευκρινιζε ( για αυτοτελεις ιδιοκτησιες ) εδω δεν διευκρινιζεται. Σε ενα πολυοροφο κτιριο του ιδιου ιδιοκτητη ενω με τους ημιυπαιθριους μπορουσε να υποβαλει τοσους φακελους οσοι και οι οροφοι, εδω θα μπορει να γινει το ιδιο;

Σε περιπτωση παλι ξεμπαζωματος υπογειου με ταυτοχρονη ανυψωση της σοφιτας ωστε να ειναι κατοικησιμη ( ενα διαμερισμα το υπογειο, αλλο η σοφιτα) θεωρουμε 2 ανυψωσεις; Μια στο υπογειο και μια στην σοφιτα; καθε μια τους θα πρεπει να ειναι μεχρι το 20% η και οι δυο μαζι;

Link to comment
Share on other sites

Το πιο ωραίο είναι : " . . . δήλωση αρμοδίου Μηχ/κού περί στατικής επάρκειας η οποία θα βασίζεται σε ταχύ οπτικό έλεγχο . . ."

Μάλλον θα απαιτηθεί και βεβαίωση οφθαλμιάτρου θεωρημένη από το ΤΣΜΕΔΕ !

Ρε σε τι χώρα ζούμε . . .

χαχα! σωστο και αυτο! :D

 

αλλα εγω θελω να εκφρασω και μια αλλη γνωμη...

εστω οτι συντασω μια δηλωση στατικης επαρκειας και βασιζομενος στα λεγομενα του νομου στη δηλωση συμπληρωνω και το εξης:

"... με καθε επιφυλαξη ως προς τη στατικοτητα της κατασκευης, επιφανειακα και επειτα απο εξωτερικο οπτικο βρισκεται σε στατικα αποδεκτη κατασταση"

ποιος θα εχει την ευθυνη αν πχ. γινει ενας σεισμος 8 Richter και σκοτωθει κοσμος?

Link to comment
Share on other sites

Οπως στους Η/Χ ετσι και εδω θα επρεπε η στατικη ευθυνη να υπαρχει στην υπευθυνη δηλωση του ιδιοκτητη.

και εγω αυτης της αποψης ειμαι...

σιγουρα δεν ειναι σωστο να παιρνει την ευθυνη ενας μη γνωστης του αντικειμενου (ιδιοκτητης), αλλα δεν μπορει να την παρει και ο μηχανικος μη γνωριζοντας αν εχουν τηρηθει οι προδιαγραφες και η μελετη (αν υπαρχει)

Link to comment
Share on other sites

Αν μη τι αλλο ηταν παρων ( ο ιδιοκτητης) στην κατασκευη. Και αντε να πεις οτι η κατασκευη που βλεπεις εχει σιδερα ( πως αραγε; ). Θεμελια εχει, η ειναι μια ξεκαρφωτη κολονα πανω στο δαπεδο;

Τα χαπια μου.

Link to comment
Share on other sites

Τί θα πείτε σε ένα πελάτη που θα έρθει να τακτοποιήσει ένα υπόγειο;

Το 95% των περιπτώσεων είναι εκτός της αλλαγής χρήσης και ξεμπαζωμένα και με αλλαγμένες τις όψεις...

Δηλαδή θα πληρώσει με τον ν3843 μέχρι το τέλος του έτους, ή θα τον πάτε κατευθείαν με τα αυθαίρετα;;;

Ετσι, για να ρωτάμε και τα πρακτικά...

 

Θα του πείτε ότι δεν είναι νόμιμος αν πάει με τον ν3843;;;

 

Σχετικά με τη στατική επάρκεια, συμφωνώ ότι είναι απαράδεκτη ειδικά για ακίνητα που θα μεταβιβαστούν... Τουλάχιστον βρε παιδιά, ας μη τα μεταβιβάσουν παρά μόνο σε συγγενή α' βαθμού, δεν θα τολμησει κανείς να σκοτώσει τα παιδιά του!!! Αλλα τον τυχαίο, να είσαι σίγουρος ότι θα του πουλήσουν ότι ρημάδι έχουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο 3843 δεν συμπεριλαμβανει ξεμπαζωμα. Δεν εχω δει ακομα το υψος των προστιμων των αυθαιρετων αλλα νομιζω οτι πρεπει να κανει μια αλλαγη χρησης με τον 3843 και υστερα μια με τον καινουργιο για το ξεμπαζωμα και την αλλαγη υψους.

 

Οι αλλαγες στις οψεις αραγε που συμπεριλαμβανονται;

 

Την μεταβιβαση ας την κανουν με τους ορκωτους μηχανικους.

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτα υψηλά πρόστιμα...

Κανένας δεν πρόκειται να "τακτοποιήσει" τις παραθεριστικές κατοικιες με προστιμα 75%-90% τις τιμής ζώνης!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ασυζητητι με το καινουριο νομο πλεον....ειναι πιο καλυμμενος...εξαλλου καλυπτεται ΚΑΙ η αλλαγη χρησης με τον νεο νομο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.