Μετάβαση στο περιεχόμενο

Interview - Ανάλυση μισθού


Recommended Posts

"-- Εγώ: Τις μελέτες θα ήθελα να τις υπογράφω μόνο αν είναι δικές μου.

Αλλιώς ευθύνη δεν είναι;

--- Μισό λεπτό. Χρειάζεται να υπάρχει εμπιστοσύνη. Τις μελέτες τις κάνουν

έμπειροι μηχανικοί που δεν είναι ηλεκτρολόγοι. Αλλά μπορούν

να τις κάνουν καλύτερα και από ηλεκτρολόγους. Απλά δεν μπορούν

να σφραγίσουν. Υπολόγιζε 10 μελέτες τουλάχιστον το μήνα θα

σφραίζεις. Μετά, όταν θα μπορείς να τις κάνεις εσύ, θα σφραγίζεις και

δικές σου."

 

 

Αυτο εδω δεν θα το σχολιασει κανενας???? Δηλαδη τις μελετες μπορει

να τις συντασουν πχ τοπογραφοι η χημικοι μηχανικοι και το κοροιδο

στα πλαισια της εμπιστοσυνης θα βαζει την υπογραφη του! Ωραιος ρε!

 

Σιγουρ η προταση στο συνολο της δεν ειναι καλη αλλα να λαβεις υπ`οψιν

σου οτι αλλοι πανε χωρις μισθο για να παρουν προυπηρεσια ισως να αξιζει

να δοκιμασεις για λιγο καιρο αν δεν εχεις κατι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πέρα του ότι για να μην τις υπογράφει ο ίδιος ο εργοδότης δεν είναι ούτε αυτός ηλεκτρολόγος ή μηχανολόγος μηχανικός.

Εκτός αν το κάνει για φορολογικούς λόγους που δεν νομίζω αφου οι μελέτες των ΦΒ δεν ελέγχονται φορολογικά όπως οι μελέτες για την πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σχολιάσω συνάδελφε, ο άνθρωπος είναι για τα πανηγύρια!

Και θα το παίζει κι επιχειρηματίας... κάτι τέτοιους ούτε να τους βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

"-- Εγώ: Τις μελέτες θα ήθελα να τις υπογράφω μόνο αν είναι δικές μου.

Αλλιώς ευθύνη δεν είναι;

--- Μισό λεπτό. Χρειάζεται να υπάρχει εμπιστοσύνη. Τις μελέτες τις κάνουν

έμπειροι μηχανικοί που δεν είναι ηλεκτρολόγοι. Αλλά μπορούν

να τις κάνουν καλύτερα και από ηλεκτρολόγους. Απλά δεν μπορούν

να σφραγίσουν. Υπολόγιζε 10 μελέτες τουλάχιστον το μήνα θα

σφραίζεις. Μετά, όταν θα μπορείς να τις κάνεις εσύ, θα σφραγίζεις και

δικές σου."

 

 

Αυτο εδω δεν θα το σχολιασει κανενας???? Δηλαδη τις μελετες μπορει

να τις συντασουν πχ τοπογραφοι η χημικοι μηχανικοι και το κοροιδο

στα πλαισια της εμπιστοσυνης θα βαζει την υπογραφη του! Ωραιος ρε!

 

Σιγουρ η προταση στο συνολο της δεν ειναι καλη αλλα να λαβεις υπ`οψιν

σου οτι αλλοι πανε χωρις μισθο για να παρουν προυπηρεσια ισως να αξιζει

να δοκιμασεις για λιγο καιρο αν δεν εχεις κατι καλυτερο.

 

Έχεις δίκιο. Με υπογραφή σε ξένη μελέτη πάντα υπάρχει πιθανότητα να βρεις το μπελά σου. Ειδικά αν είσαι νέος και δεν έχεις την απαραίτητη εμπειρία να αξιολογήσεις την ορθότητα τους. Άσε που υπάρχει και το θέμα του εικονικού εισοδήματος που είπαν κι άλλοι πιο πριν (αν και ομολογώ οτι δεν το κατάλαβα ...). Γνώμη μου είναι, να πάει ο συνάδελφος έστω και μ' αυτά τα λίγα λεφτά, για κάποιο χρόνο για την προϋπηρεσία και μόνο, αλλά χωρίς να σφραγίζει. Δες το σαν ένα πρόσθετο "φανταρικό"... Αν και φαίνεται από μακρυά οτι ο τύπος απλά ψάχνει σφραγίδα ηλεκτρομηχανολόγου σε τιμή ο,τι να 'ναι.

Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβη που προσφέρει ειναι πάρα πολυ μικρή, δεν εχει σημασία αν εισαι νέος....

Αλλά αυτά που γραφεις οτι σου προτείνει δεν είναι "καθαρά", μοιάζει με απατεώνα!

μην υπογράψεις με τίποτα κάτι που δεν είναι δικό σου!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε κάνε τον πιτσαδόρο!

Σε καλή όμως γειτονιά που να δίνουν φιλοδωρήματα.

Πιο πολλά λεφτά τα βγάζεις, με λιγότερη δουλειά και λιγότερες ευθύνες.

Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή.

Link to comment
Share on other sites

μην σε περνει απο κατω, πρεπει να γινεις ψυχρος και εσυ οπως αυτος, και δεν πρεπει να κολωνεις πουθενα. ξερω, οι καιροι δυσκολοι.

Link to comment
Share on other sites

Πως λεγεται η εταιρεια? Στειλε πμ γιατι κατι μου θυμιζει...

 

Γνωμη μου ειναι να πας. Εστω και για 500 ευρω. Ξερω οτι ειναι εξευτελιστικο το ποσο, αλλα δε κερδιζεις τιποτα παραπανω με το να μενεις ανεργος. Αυτη τη στιγμη εισαι ενας νεος μηχανικος, χωρις εμπειρια (αρα και χωρις διαπραγματευτικη δυναμη) και ο στοχος σου ειναι να παρεις μυρωδια το τι γινεται εξω και να γραψεις χιλιομετρα στο κοντερ. Συμφωνοι, ετυχες σε ασχημη συγκυρια οπου τα λεφτα ειναι χαλια, αλλα δε μπορεις να κανεις εσυ κατι γι αυτο. Εαν απορριψεις την προταση 2 πραγματα θα συμβουν

1) θα βρει αντικαταστατη στο πιτς φυτιλι

2) θα εχεις χασει την ευκαιρια να μπεις στο συστημα

Ειδικα τωρα με την ανεργια στους νεους 15-24 να χτυπα το 42% (δες στοιχεια ΟΑΕΔ)

 

Μολις αισθανθεις οτι εχεις κερδισει την απαραιτητη εμπειρια και εχεις καποια καλη προταση, φυγε τρεχοντας.

 

Απλως προσπαθησε να διασταυρωνεις το τι υπογραφεις με καποιον πιο εμπειρο και εχε ματια ανοιχτα.

 

Να ξερεις οτι ο εργοδοτης σου ειναι τυπικο παραδειγμα λαμογιου. Ειχα και γω εναν τετοιο στην πρωτη μου δουλεια.

 

Μια τελευταια συμβουλη: πιεσε να υπογραψετε τη συμβαση "μπροστα", και οχι τελευταια στιγμη πριν ληξει το τριμηνο, γιατι εκει μπορει να στα γυρισει.Παθων και μαθων ;)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι η πρόταση που μου κάνει ειναι επειδή δεν εχω εμπειρία , ούτε να πιάνω κατσαβίδι.

 

Δηλαδή 750 ευρώ είναι λίγα, αλλά σου λέει, αν κύριε στην σχολή μαθαίνατε για το νόμο του Γκάους και εδώ δε ξέρεις να κάνεις μια μελέτη, τότε να σου δωσω 1500 επειδη ξέρεις να λύνεις παραγώγους και ολοκληρώματα;

 

Δηλαδή τι μάθαμε στη σχολή;

μάθαμε να κάνουμε τα σύνθετα και ξεχάσαμε τα απλά..

Και να σου το 750ράκι...

 

Φίλε μου

 

Κανένας μας όταν τελείωσε το πολυτεχνείο δεν ήξερε να κάνει μελέτες αλλά ούτε να κάνει επίβλεψη (εκτός αν είχε μπαμπά με γραφείο). Αυτά τα μαθαίνεις με το χρόνο και πανω στη δουλειά.

Αν ήθελε κάποιον που να ξέρει ηδη μελέτη κ επίβλεψη θα μπορούσε να προσλάβει έναν έμπειρο μηχανικό. Όμως ένας μηχανικός με πχ 10 χρόνια εμπειρία σε μελέτη κ κατασκευή, μόλις άκουγε τους όρους που μας περιέγραψες θα τον πλάκωνε στις μπούφλες.

Το οτι σου "προσφέρει" αυτά τα χρήματα για τις συγκεκριμένες συνθήκες εργασίας, πολύ λίγο έχει να κάνει με το οτι δεν ξέρεις(επειδή είσαι νέος κ μόνο). Το βασικό του όπλο είναι οτι αν αρνηθείς, κατα πασα πιθανότητα ο επόμενος θα δεχθεί. Δυστυχώς είναι θέμα προσφοράς κ ζήτησης.

 

Στο προκείμενο τώρα, η δουλεία αυτή προσωπικά μου φαίνεται τραγική εκμετάλευση. Αν δουλέψεις barman ή σερβιτόρος θα βγάλεις περισσότερα, θα φορολογηθείς λιγότερο και θα συγχρωτίζεσαι με γκομενάκια(συγνώμη στις κυρίες του φόρουμ) αντί για μηχανικάρες χωρίς σφραγίδα και εργάτες

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θα συμφωνήσω με όλους τους προηγούμενους και ειδικά με τον cvlengnr ότι είναι οι όροι εργασίας και η αμοιβή που σου προσφέρει είναι αποτέλεσμα ισορροπίας της προσφοράς-ζήτησης και δεν εκφράζει την πραγματική σου αξία..

 

Μια άλλη διάσταση του θέματος είναι η εξής:

Ο συγκεκριμένος υποψήφιος εργοδότης (δεν ξεκίνησες ακόμα έτσι;) ουσιαστικά προτίθεται να κλέβει (όπως οι περισσότεροι) τόσο το ΤΣΜΔΕ όσο και το ΙΚΑ για το προφανή λόγο ότι ενώ θέλει να προσφέρεις εξαρτημένη εργασία δεν θέλει να είσαι υπάλληλος αλλά να παίρνεις χαρτζηλίκι. Αυτό στη στρατηγική των επιχειρήσεων λέγεται Contributor αλλά αυτοί που το σκέφτηκαν δεν ξέρανε ότι είναι σύστημα στην Ελλάδα.. Το πρόβλημα ξεκινά με το κράτος που δεν αναγνωρίζει την ανεργία στους μηχανικούς και που δεν απαιτεί να έχουν υπαλληλική σύμβαση όλοι. Ζημιώνεται ανεπανόρθωτα το ασφαλιστικό μας ταμείο. Ζημειωνόμαστε όλοι εμείς οι ασφαλισμένοι του από αυτή τη αδιάφορη στάση του ταμείου μας... Ζημειώνεται το ΙΚΑ (που έχει σημμετοχή λόγω της συμμετοχής σε χρήμα σε περίπτωση αναρρωτικής άδειας) καθώς αν ήσουν υπάλληλος θα σου παρακρατούσε γύρω στο 4% για εξαρτημένη εργασία...

 

Το τραγικό με εμάς τους μηχανικούς είναι ότι τρώμε τις σάρκες μας οι ίδιοι.. Σε περίπτωση ενός ατυχήματος (χτύπα ξύλο...) που χτυπάς στη δουλεια που είναι με μπλοκάκι, ο "εργοδότης σου" ούτε που σε ξέρει.

 

Δούλευα 7 χρόνια σε τεχνική εταιρεία με ΑΠΥ και δεν ειχα καμία σύμβαση ποτέ..Έκοβα που και που και σε άλλους ΑΠΥ... Τα πρώτα 3 χρόνια δεν πήρα μια μέρα άδεια..και πραγματικά δούλευα σαν σκυλί (χτυπούσα 60 την εβδομάδα για πλάκα..) Τον 7ο χρόνο έκοψα δελτίο και με ανταμείψει με μια ακάλυπτη εξάμηνη επιταγή.... Να ξες ότι αυτός ψάχνει για κοροϊδα... Εμείς τους αφήνουμε..

 

Τώρα που οι συνθήκες είναι τραγικές για μεγάλο μέρος των συναδέλφων σκέφτομαι να κάνω τουλάχιστον αυτό που αγαπώ πιο πολύ..Η τελική συμβουλή μου είναι να κάνεις αυτό που αγαπάς πιο πολύ. Μόνο υποσχέσου στον εαυτό σου ότι αν μια μέρα σου τη δώσει.. παράτα τα και πρώτα πέστου τα εξώ από τα δόντια...Πρόσεχε.. κόβε ΑΠΥ μόνο αφού σε δώσει το ΦΠΑ....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.