Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μήκος τοιχώματος για έλεγχο επάρκειας


 

Recommended Posts

Λέει πως είναι εύλογο να εξαιρεθούν από τον έλεγχο επάρκειας μονώροφα κτίρια και κανονικά διώροφα κτίρια χωρίς πρόβλεψη ορόφου και μετά λέει πως σε αυτά τα κτίρια (που είναι μονώροφα κτίρια και κανονικά διώροφα κτίρια χωρίς πρόβλεψη ορόφου) πρέπει να εφαρμοσθεί το παράρτημα Β.

Εγώ αυτό καταλαβαίνω αν και δεν το έχω εφαρμόσει ποτέ...

 

 

υ.γ. εύλογο: Λογικό, δικαιολογημένο... (δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, μην παρεξηγηθώ)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, μια βοήθεια.

Δεν μπορώ να βρω εκείνη τη διάταξη που λέει πως αν το τοιχείο έχει πέλμα μπορεί να έχει μήκος μικρότερο του 1.5 ή 2.0 μ

Μήπως το έχει κάποιος εύκαιρο;

Ευχαριστώ.

Επανέρχομαι στο ερώτημα που είχα κάνει παλιότερα.

Την απάντηση μου την έδωσε ο KF (ΦΕΚ270/10)

Αλλά πόσο μήκος πρέπει να έχει το πέλμα ώστε να μπορούμε να κάνουμε την μείωση; Είναι επαρκές δηλαδή ένα τοίχωμα όπως το παρακάτω (με μήκος 1,30 αντί για 1,50);

post-53519-0-59672700-1348507578_thumb.jpg

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Μα το πέλμα είναι και αυτό τοιχείο....Εάν δεν έχει και αυτό άλλο τοιχείο στο άκρο του πρέπει να είναι 2,00μ. Αν είναι δηλαδή ένα "Τ" η οριζόντια πλευρά όπως βλέπουμε το "Τ" είναι το πέλμα και πρέπει να είναι 1,50 ή 2,00 αντίστοιχα. Ο κόρμός μπορεί να είναι 0,20 μικρότερος.

 

Αν είναι "Γ" ή "Π" όλες οι πλευρές μπορεί να είναι πλην 0,20μ.

 

 

Αυτό που δείχνεις στο σχήμα είναι τοιχείο μόνο στην μία διεύθυνση και μάλλον δεν έχει σχέση με αυτό που ρωτάς ?

 

Κάνω λάθος ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Το αντιγράφω έτσι όπως το λέει το ΦΕΚ270/10

Από ότι κατάλαβα εννοείς πως και το πέλμα πρέπει να είναι τοίχωμα;

 

post-53519-0-83086600-1348510087_thumb.jpg

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Όπως το λέει είναι σαφές:

Ζητάει να έχει πέλματα, όχι τοιχείο στην κάθετη διύθυνση.

Αλλά ζητάει "πέλματα", πληθυντικός αριθμός...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Alexispap..... και λογικά δεν υπάρχει περιορισμός στο μήκος των πελμάτων.

 

Το δικό σου faethon έχει μήκος 1,50μ. Ποιο είναι το πρόβλημα σου ?! Είναι τοιχίο στην μία διεύθυνση ακόμη και χωρίς το πέλμα!

 

Δηλαδή AlexisPap τοιχίο "Γ" 1,80χ1,80 δεν μετράει στην επάρκεια τοιχωμάτων ? Τόσο καιρό δεν το είχα προσέξει!

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή AlexisPap τοιχίο "Γ" 1,80χ1,80 δεν μετράει στην επάρκεια τοιχωμάτων ?

 

Ε, πάντως στο σημείο αυτό ο κανονισμός και οι ερμηενυτικές διατάξεις τα έχουν κάνει σαλάτα.

 

Ξεκινήσαμε από το 1:4 και min->1m, περάσαμε από τα 1,5m, 1,5m και 2,0m για τα πολυώροφα, Χ-0,2m αναλόγως ορόφων εφόσον υπάρχουν πέλματα (και γιατί δύο και όχι ένα; και πόσο μεγάλα πέλματα; )...

 

Είναι μία αδιέξοδη φιλολογία που δεν καταλήγει πουθενά και δεν έχει ουσία.

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη αυτό το μέρος του κανονισμού θα έπρεπε να αντιμετωπίζεται ελαστικά, αλλά μάλλον η ταπεινή μου γνώμη δεν μετράει και τόσο...

Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

AlexisPap Οκ...

 

Faethon λογικά δεν είσαι οκ με το 1,30 αφού θέλει δύο πέλματα αν είναι όπως τα λέει ο Alexispap. Τοιχίο Γ "1,30 χ 1,30" να το συζητάγαμε...

 

Ας πει και κάποιος άλλος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.