Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναβάθμιση του πτυχίου μου


ant-klavd

Recommended Posts

Ε λοιπόν εγώ σε διαβεβαιώ πως αν γράψεις στο βιογραφικό σου Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΕΜΠ, και όταν σου ζητηθεί ο τίτλος πας το πτυχίο της πχ Βουλγαρίας και την πράξη αναγνώρισης, η πόρτα θα κλείσει τόσο γρήγορα που ο Αϊνστάιν θα ξανασκεφτεί το νόμο της σχετικότητας.

 

Τα τυπικά του δημόσιου τομέα με τις αναγνωρίσεις κτλ δεν περνάνε στον ιδιωτικό. Εκεί απόφοιτος Βουλγαρίας είσαι, σαν απόφοιτο Βουλγαρίας θα σε αντιμετωπίσουν.

 

@fraafr τριχασμένη προσωπικότητα...

Link to comment
Share on other sites

αν και νομιζω ξεφυγαμε απτο θεμα δεν καταλαβαινω με ποια λογικη θα γραψεις αλλη σχολη διαφορετικη με αυτην που εχεις αποφοιτησει

το πολυ-πολυ να αναφερεις στο βιογραφικο κατω απο τα ετη σπουδων και το τιτλο πτυχιου κατι του στυλ "αναγνωριση απτο δοαταπ το ταδε ετος ως αντιστοιχο/ισοδυναμο του ταδε πτυχιο απτο ταδε πανεπιστημιο της ελλαδας"(στη συγκεκριμενη περιπτωση εμπ)

το να γραψεις εξαρχης αλλο πανεπ. απο αυτο που εχεις βγαλει μονο σε προβληματα θα σε οδηγησει.Σκεψου λιγο να σε ρωτησουν πχ "γιατι παλικαρι μου γραφεις αλλη σχολη?" τι θα τους πεις? για αναγνωρισεις αντιστοιχιες σφραγιδες θελαμε-δεν-θελαμε κλπ? η κοινη λογικη λεει οτι θα τους κουρασεις και θα εισαι αυτοματα εκτος

τωρα για πτυχια απο βουλγαριες/σερβιες/οποια αλλη χ-χωρα που δε "συμπαθουμε" πιστευω οτι δεν πρεπει να μαστε σκληροι καλο ειναι να κοιταμε και τα χαλια μας..... φανταζομαι οτι αν οι ξενοι μας αντιμετωπιζαν αντιστοιχα ελληνας στην αγγλια δε θα βρισκε δουλεια ανωτερη του σερβιτορου(υπερβαλλω αλλα you get my point)

απο κει και περα και εγω θα προτιμουσα εξωτερικο απο κατατακτηριες κυριως για τις επαγγελματικες ευκαιριες που πιθανως να σου παρουσιαστουν εκει

 

ps: ενιωσα ενα deja vu?!

Link to comment
Share on other sites

τωρα για πτυχια απο βουλγαριες/σερβιες/οποια αλλη χ-χωρα που δε "συμπαθουμε" πιστευω οτι δεν πρεπει να μαστε σκληροι καλο ειναι να κοιταμε και τα χαλια μας..... φανταζομαι οτι αν οι ξενοι μας αντιμετωπιζαν αντιστοιχα ελληνας στην αγγλια δε θα βρισκε δουλεια ανωτερη του σερβιτορου(υπερβαλλω αλλα you get my point)

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Συμφωνώ πως από όπου και να έχεις αποφοιτήσει, δεν έχει τόσο σημασία, όσο του πόσο πραγματικά αξίζεις. Απλά ο συγκεκριμένος είναι ιδιαίτερη περίπτωση για αυτό και παίρνει τέτοιες απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι οτι αν οι ξενοι μας αντιμετωπιζαν αντιστοιχα ελληνας στην αγγλια δε θα βρισκε δουλεια ανωτερη του σερβιτορου(υπερβαλλω αλλα you get my point)

πιστεψε με μας βλεπουν σαν τους αλβανους

Link to comment
Share on other sites

απο κει και περα και εγω θα προτιμουσα εξωτερικο απο κατατακτηριες κυριως για τις επαγγελματικες ευκαιριες που πιθανως να σου παρουσιαστουν εκει

 

Οι επαγγελματικές ευκαιρίες στο εξωτερικό μπορούν να σου δοθούν και με το πτυχίο του ΤΕΙ που έχουμε χωρίς να κάνεις την όποια επιπλέον αναβάθμιση .

Την αναβάθμιση την χρειαζόμαστε για την Ελλάδα και όχι για το εξωτερικό .

 

Από εκεί και πέρα όπως σου εξήγησα και σε πμ την όποια αναγραφή της ελληνικής ειδικότητας που χρησιμοποιεί προφανώς κάποιος που σπούδασε στο εξωτερικό την κάνει λόγο του ότι με αυτήν ενδεχομένως να έκανε την εγγραφή του στο ΤΕΕ προσκομίζοντας την πράξη προέδρου , διότι με αυτήν ενδεχομένως να πήρε κάποιος την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος και διότι προφανώς με αυτήν σφραγίζει και υπογράφει σχέδια και μελέτες .

 

Ο οποιοσδήποτε ξένος τίτλος ο οποίος ενδεχομένως έχει πάρει αντιστοιχία με ελληνική σχολή από ότι ξέρω μπορεί να χρησιμοποιεί αυτήν την αντιστοιχία στην ελληνική επικράτεια διότι αυτή η αντιστοιχία είναι που έχει και που ισχύει για την χώρα μας .Αυτή η αντιστοιχία είναι και το πτυχίο κάποιου που σπούδασε στο εξωτερικό για την Ελλάδα .

Δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τον ξένο τίτλο από την στιγμή που φέρει στην Ελλάδα την αντιστοιχία με συγκεκριμένη σχολή .Ο ξένος τίτλος σε αυτήν την περίπτωση δεν έχει καμία νομική ισχύ παρά μόνο η αντιστοιχία που φέρει από την αναγνώριση του .Αντιστοιχία για την οποία προφανώς και ο οποιοσδήποτε του εξωτερικού μπορεί να πάρει για τον ίδιο λόγο .

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο και η χώρα μας δίνει αυτές τις αντιστοιχίες ώστε αυτές από την στιγμή που αποδίδονται και επίσημα από το κράτος μας να μπορούν να χρησιμοποιούνται στην ελληνική επικράτεια .

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο. Συμφωνώ πως από όπου και να έχεις αποφοιτήσει, δεν έχει τόσο σημασία, όσο του πόσο πραγματικά αξίζεις.

 

Ναι, ειναι ακριβώς το ιδιο ο αποφοιτος του Χαρβαρντ με το edwtakalaptyxia college και το otipareisekato university

 

:grin: :-D :grin:

Link to comment
Share on other sites

Εσύ έχεις μάθει να κατηγοριοποιέις τον κόσμο με βάση στερεότυπα. Δικαίωμα σου. Εγώ έχω μάθει πρώτα να κρίνω και μετά να μιλάω. Δικαίωμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ έχεις μάθει να κατηγοριοποιέις τον κόσμο με βάση στερεότυπα. Δικαίωμα σου. Εγώ έχω μάθει πρώτα να κρίνω και μετά να μιλάω. Δικαίωμα μου.

 

Θυμισου το αυτο όταν γίνει η συζήτηση για τους απόφοιτους κολλεγίων.

:grin:

Link to comment
Share on other sites

Η θέση μου για τα κολλέγια ήταν πάντα μία:

Με βάση την Μπολόνια ΟΛΑ τα πτυχία/διπλώματα στην Ελλάδα να αποκτούν συγκεκριμένα δικαιώματα με βάση το πρόγραμμα σπουδών και το εθνικό πλαίσιο προσόντων. Έτσι ο Μηχανικός ΠΕ μπορεί να έχει σε 1 τομέα επίπεδο 6, σε 4 τομείς επίπεδο 5, ο Μηχανικός ΤΕ σε έναν τομέα επίπεδο 6, σε 2 τομείς επίπεδο 5 και ο απόφοιτος κολεγίου σε έναν τομέα επίπεδο 6 (το παράδειγμα είναι εντελώς τυχαίο). Λογικό;

 

Ως έχει τώρα, οι απόφοιτοι από τα κολέγια, με 3ετής σπουδές στην Ομόνοια, παίρνουν τα υπερδικαιώματα του πολυτεχνείου. Οι απόφοιτοι των ΤΕΙ με 4ετής σπουδές σε ελληνικά ΑΕΙ δεν έχουν τίποτα. Αυτό είναι το πρόβλημα και για αυτό δημιουργήθηκε αυτό το thread. Γιατί σπουδάζεις 4 χρόνια και απο ΕΔ τίποτα...

 

 

ΥΓ έχω φίλο απο κολέγιο που είναι πολύ πετυχημένος στο επάγγελμα του και πραγματικά το αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Ως έχει τώρα, οι απόφοιτοι από τα κολέγια, με 3ετής σπουδές στην Ομόνοια, παίρνουν τα υπερδικαιώματα του πολυτεχνείου. Οι απόφοιτοι των ΤΕΙ με 4ετής σπουδές σε ελληνικά ΑΕΙ δεν έχουν τίποτα. Αυτό είναι το πρόβλημα και για αυτό δημιουργήθηκε αυτό το thread.

 

Αυτό το thread δεν δημιουργήθηκε για να κάνουμε την όποια σύγκριση μας με αυτήν των κολλεγίων αλλά για το πως μπορούμε να κάνουμε την αναβάθμιση του πτυχίου μας και με ποιές επιλογές .

Δεν πιστεύω πως υπάρχει σήμερα απόφοιτος του ΤΕΙ ο οποίος να δέχεται την όποια σύγκριση του με απόφοιτο κολλεγίου .Τα ΤΕΙ έχουν 30 περίπου χρόνια παρουσίας στην εκπαίδευση και δεν είναι δυνατόν να συγκρίνονται με τα όποια χθεσινά παραρτήματα των ξένων πανεπιστημίων .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.