Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με το Software ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


emnikol

Recommended Posts

Βρε παιδιά δεν γυρνάτε στα παλιά καλά win XP που δεν έχουν τέτοια σπαστικά με administrator κι άλλες χαζομάρες τάχα-μου ασφαλείας;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα την ιδια εκδοση εχω και εγω. την τελευταια που βγηκε. Δε ξερω τι γινεται. Λεω να ξαναεγκαταστησω το προγραμμα ξανα απο την αρχη και να την ξανακανω την μελετη και αυτη απο την αρχη. αυτα τα βιστα πλακα πλακα ειναι μεγαλο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη αλλά επειδή θα τρελαθώ μπορεί κάποιος να μου πει γιατί μου βγάζει απαιτήσεις σε θέρμανση μηδενικές για απρίλιο μάιο και οκτώβριο ενω εχω δηλώσει ότι ο θερμαίνεται ο χώρος και εκείνους τους μήνες? είναι τόσο μικρός ο αριθμός που τον θεωρεί μηδενικό.?

 

και κάτι άλλο. η συνολική απαίτηση για θέρμανση είναι 1.2 KWH/M^2 και για ΖΝΧ 27.1 KWH/M^2 .

 

Είναι λογικό? νομίζω ότι τα έχω όλα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δηλώνει ο χρήστης τους μήνες θέρμανσης και ψύξης. Ανάλογα με τη χρήση και την κλιματική ζώνη το λογισμικό ενεργοποιεί τους αντίστοιχους μήνες. Δες λίγο το help του προγράμματος: "Ανάλογα με την χρήση της θερμικής ζώνης, οι μήνες που το σύστημα θέρμανσης δεν λειτουργεί εμφανίζονται με την προεπιλεγμένη τιμή 0, την οποία ο χρήστης δεν μπορεί να τροποποιήσει. Για κάθε χρήση θερμικής ζώνης κτιρίου και ανάλογα την κλιματική ζώνη έχουν καθοριστεί συγκεκριμένοι μήνες λειτουργίας του συστήματος θέρμανσης, τις οποίες ενεργοποιεί αυτόματα το λογισμικό".

 

Σχετικά με τις καταναλώσεις, δεν ξανακοιτάς τις δύο καρτέλες θέρμανσης και ΖΝΧ μήπως κάτι δεν έχεις δώσει σωστά; Στα δομικά στοιχεία μήπως δεν έχεις καταχωρήσει κάποιες επιφάνειες;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα. Το κτίριο είναι κλειστό γήπεδο. Αυτο που γράφεις απο το help το έχω δει αλλά δε καταλαβαίνω αυτό που γράφει παρακάτω. μήπως κάνω λάθος με το 1 και το 0?Γιατί λέει το άθροισμα να είναι 1 όλων των μοναδων παραγωγής ενέργειας. Αν έχω δηλαδή για θέρμανση και από πετρελαιο και από ηλεκτρισμό παραδειγμά να βάλω 0.6 και 0.4 αντιστοιχα για τους μήνες του χειμώνα? Στην αρχή τα έιχα όλα 1 αλλά μετά τα έβαλα 0.5 +0.5 αλλά δεν αλλάζει κάτι. Δε ξέρω θα το ψάξω λίγο ξανά να δω το λάθος. το πρόβλημα μου είναι ότι πρόκειται για διπλωματική και πρεπει να την παραδώσω. στο τέλος θα την δώσω έτσι και θα πω ότι δε μπορώ να βρω το λάθος. δε ξέρω.

 

να σε ρωτήσω στις αδιαφανείς επιφάνειες στις οροφές δε έχω βάλει τις τιμές γ και β. τις έχω αφήσει κενές .τι έπρεπε να βάλω?

 

σε ευχαριστώ πάντως.

 

 

.....Για όλους τους υπόλοιπους μήνες ο χρήστης πρέπει να εισάγει τιμές ώστε το άθροισμα όλων των βαθμών κάλυψης, από όλες τις μονάδες παραγωγής θερμικής ενέργειας, για την υπό επιθεώρηση θερμική ζώνη, να ισούται με μονάδα (1) σε μηνιαία βάση.

Link to comment
Share on other sites

"γ (deg), Προσανατολισμός. Εισάγεται ο προσανατολισμός του δομικού στοιχείου. Σύμφωνα με την σύμβαση, επιφάνεια με προσανατολισμό προς Βορά η τιμή είναι 0°, προς Ανατολή 90°, προς Νότο 180° και προς Δύση 270°."

Για οριζόντιες επιφάνειες βάζεις τιμή μηδέν (0). Δεν έχει κανένα νόημα. Αλλά ΟΧΙ ΚΕΝΟ.

β (deg), Κλίση. Εισάγεται η κλίση του δομικού στοιχείου, μετρούμενη μεταξύ της καθέτου στην επιφάνεια και της κατακόρυφου (ζενίθ περιοχής). Ένας κατακόρυφος τοίχος έχει κλίση 90°, μια επίπεδη οροφή 0°, ενώ μια πυλωτή 180°.

 

Τώρα αυτά περί δυο συμβατικών πηγών ενέργειας για θέρμανση, δεν ξέρω τι δεδομένα παίρνεις για τη διπλωματική σου. Αν μας έλεγες τι ακριβώς σου ζητούν, ίσως να μπορούσαμε απ' το forum να σε βοηθήσουμε κάπως παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ αλλά ηδη θα επρεπε να ηταν τελειωμενη η εργασια. τα νουμερα που βγαζω είναι καπως περιεργα αλλα η διαδικασια ειναι σωστη. μιλησα και με τον καθηγητη και θα την δωσω με αυτα τα νουμερα. δε γινεται κατι καλυτερο αυτη τη στιγμη. σε ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Προβλημα με το προγραμμα ΤΕΕ ΚΕΝΑΝ και σε μενα...

 

Συγκεκριμενα, οταν το τρεχω σε windows 7, δε μου επιτρεπει να κλικαρω κουτακια που βρισκονται ηδη μεσα σε κελια...

Τι θελω να πω...?

Στην καρτελα του κτηριου επι παραδειγματι, δεν μου επιτρεπει αφου επιλεξω την πηγη ενεργειας να κλικαρω αν προκειται για θερμανση, ψυξη, ΖΝΧ κλπ...

 

Αλλο παραδειγμα...

Επιλεγοντας ηλιακο συλλεκτη δε με επιτρεπει να επιλεξω αν προκειται για θερμανση η ψυξη.... Πρεπει να κλικαρω σε ενα κουτακι μεσα σε ενα κελι....

 

Τριτο παραδειγμα και πιο απτο...

Βαζοντας ΚΚΜ για μηχανικο αερισμο, δε μου επιτρεπει να επιλεξω τμημα θερμανσης και τμημα ψυξης....

Παλι για τον ιδιο λογο...

 

Εγω σε windows XP περιβαλλον μου επιτρεπει κανονικα...

 

Ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο και πως αντιμετωπιζεται?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι έχεις την έκδοση 1.28? Επειδή και εγώ σε 7 το τρέχω δεν αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα. Θα πω το απλοικό, έχεις δοκιμάσει να κάνεις απενεγκατάσταση και ξανά εκ νέου εγκατάσταση? Πολλές φορές λύνονται με αυτό τον τρόπο bug προγραμμάτων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.