Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η πρώτη μου εργολαβία


Recommended Posts

Κατ'αρχήν καλώς σας βρήκα και συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας.

Μου έτυχε μια δουλειά - εργολαβία σε οροφοδιαμέρισμα 130τ.μ. Ο πελάτης θέλει να ρίξει μεσοτοιχίες, να ξηλώσει δάπεδα, να περάσει ενδοδαπέδια καλώδια, να βάλει ψευδοροφή και κλιματισμό στο ταβάνι και τέλος να το βάψει.

Οι ερωτήσεις είναι οι εξής:α)Υπάρχει ένας μπούσουλας για να κάνω μία προμέτρηση εργασιών και να βρώ το κόστος ή ο μόνος τρόπος είναι να παίρνω προσφορές απο κάθε συνεργείο ξεχωριστά;Αν κάνω αναλυτικό προυπολογισμό με τιμές αυτές του πίνακα του ΥΠΕΧΩΔΕ για τα ιδιωτικά έργα θα΄έχω μεγάλη απόκλιση απο τις τιμές της αγοράς?

β) Τί άδεια απαιτείται πολεοδομικά;Καλύπτoμαι με άδεια εργασιών μικρής κλίμακας;

γ)Τί ακριβώς γίνεται με το ΙΚΑ; Πώς υπολογίζω τα ημερομήσθια;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ. acnt

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

α)Η μόνη συνετή επιλογή είναι να πάρεις προσφορές, και μάλιστα όχι τιμή μέτρου κλπ. αλλά συνολικές επιμέρους προσφορές για κάθε εργασία. Αυτού του τύπου οι εργασίες (ανακαινίσεις) κρύβουν πολλές εκπλήξεις και μπορεί να βρεθείς στο τέλος να βάζεις και από την τσέπη σου αν δεν προσέξεις. Οι τιμές του ΥΠΕΧΩΔΕ είναι για νέες εργασίες και μάλιστα σε μαζική κλίμακα και με χαμηλή ποιότητα, οπότε δεν μπορείς να βασιστείς σε αυτές.

β) Λογικά καλύπτεσαι από άδεια εργασιών μικρής κλίμακας. Αρκέι να μην μεταβάλλονται οι αρχικές μέλετες του κτιρίου (ύδρευση, αποχέτευση, θέρμανση, κλπ), οπότε πας για αναθεώρηση ή νέα άδεια αναλόγως. Οι πιο πολλοί συνήθως βγάζουν μια μικρής κλίμακας για "ξεκάρφωμα" και μετά του αλλάζουν τα φώτα...και πιο μετά κάνουν την προσευχή τους και τραπέζια στους γείτονες μην τους τσακώσουν και τρέχουν.

γ) Πας με τον πίνακα 3 του ΙΚΑ (αναλυτικό) με ημερομίσθια ανά τύπο και ποσότητα εργασίας. Κάνεις τεχνική έκθεση όπου περιγράφεις τις εργασίες που θα εκτελεστούν και προμέτρηση ποσοτήτων.

Link to comment
Share on other sites

paktomene, συμφωνώ απόλυτα με τα όσα λες, αλλά θα μου λύσεις κ εμένα μία απορία?

εφόσον βγει άδεια εργασιών μικρής κλίμακας, και άρα η πολεοδομία δεν εμπλέκεται και πολύ στην υπόθεση του συναδέλφου, γιατί πρέπει να βγάλει τα ημερομίσθια σύμφωνα με τον ΠΙΝ 3?

Link to comment
Share on other sites

paktomene, συμφωνώ απόλυτα με τα όσα λες, αλλά θα μου λύσεις κ εμένα μία απορία?

εφόσον βγει άδεια εργασιών μικρής κλίμακας, και άρα η πολεοδομία δεν εμπλέκεται και πολύ στην υπόθεση του συναδέλφου, γιατί πρέπει να βγάλει τα ημερομίσθια σύμφωνα με τον ΠΙΝ 3?

 

Γιατί είναι το σωστό και αν φάει μία καταγγελία θα τρέχει και δε θα φτάνει ιδιαίτερα αν υπάρχει και εργολαβικό, εκτός αν βρει κάποιον υπεργολάβο (η πολλούς) που θα αναλάβει αυτός ρητά τα ένσημα,

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις για να κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη καλό είναι να βρεις έναν εργολάβο (εγώ έτσι κάνω), που θα του δώσεις να καταλάβει ότι αν είναι συνεπής θα έχετε συνεχή συνεργασία για να μειώσει την τιμή και υπολογίσεις για εργολαβικό δικό σου όφελος από 6-10% σε κατοικίες. Αν έχεις συστάσεις για κάποιον ότι δε κάνεις "μαμουνιές" © :), και είναι ακριβότερος προτίμησε τον από κάποιον που θα το σκοτώσει για να μπει μέσα και στη πορεία ανεβάζει τη τιμή.

 

και ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το δηλώσει στο ΙΚΑ (άσχετα με την μικρής κλίμακας)? Πως θα υπολογίσει το ΙΚΑ τα ελάχιστα που πρέπει να τον χρεώσει? Άλλο αν συνήθως κάνουμε τον κινέζο και το περνάμε έτσι... Απ ότι φαίνεται θα κάνει τόσες εργασίες. Η πιθανότητα να περάσουν οι ελεγκτές μετά από καταγγελία ή να του κάνουν καμία τσακαλιά τα μαστόρια είναι μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

αααααχαααα, ευχαριστώ πολύ petros_, θα το βάλω στα υπ όψην ΚΑΙ ΑΥΤΟ!

τι πολλά που μαθαίνει κανείς μέσα απο την κουβέντα!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ. Ήσασταν κατατοπιστικότατοι.

Μία τελευταία ερώτηση. Για έναν προυπολογισμό εργασιών περι τα 50.000ευρώ ποιά θα ήταν μια καλή αμοιβή για μένα; Δηλαδή για την άδεια εργασιών μικρής κλίμακας την οργάνωση και επίβλεψη των εργασιών και γενικά όλου του πακέτου;

Link to comment
Share on other sites

αααααχαααα, ευχαριστώ πολύ petros_, θα το βάλω στα υπ όψην ΚΑΙ ΑΥΤΟ!

τι πολλά που μαθαίνει κανείς μέσα απο την κουβέντα!

Κανονικά στο πανεπιστήμιο θα έπρεπε να υπάρχουν μαθήματα τύπου ΕνσημαΙ, ΈνσημαΙΙ, κατατμήσεις Ι&ΙΙ&ΙΙΙ&ΙV κλπ.... :( :( :(

Αθάνατη Ελλάδα...

edit: τελικά πολύ καυτό το θέμα. Δεν σας προλαβαίνω. Η γερνάω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.