Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η πρώτη μου εργολαβία


Recommended Posts

η άδεια είναι αμελητέο ποσό...

 

Από 200-400 εξαρτάται αν θα σου ζητήσουν να αποτυπώσεις σε κάτοψη τις αλλαγές.

 

αν ο προϋπολογισμός σου είναι 50'000 το κέρδος θα είναι από 6-10% => 3'000-5'000€.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Για έναν προυπολογισμό εργασιών περι τα 50.000ευρώ

To 15%.

 

λίγα παίρνω το φελέκι μου μέσα?? :)

 

15% βάζω σε καταστήματα που είναι μεγαλύτερο το ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και σας βλέπω ορεξάτους και γεμάτους διάθεση να βοηθήσετε έναν νέο συνάδελφό σας που πάει ψαχτά, να κάνω και άλλη νια ερώτηση. Είναι καλύτερο να δώσω προσφορά με το κλειδί στο χέρι που λένε, με ιδιωτικό συμφωνητικό κτλ, ή να το πάω εργασία- εργασία;

Link to comment
Share on other sites

επειδη κι εγώ είμαι νέα και άπειρη στο θέμα κατασκευή-εργολαβία,

θα φοβόμουν μηπως πέσω έξω πουθενά, και θα το δούλευα με ποσοστό επί των εργασιών, σίγουρα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

επειδη κι εγώ είμαι νέα και άπειρη στο θέμα κατασκευή-εργολαβία,

θα φοβόμουν μηπως πέσω έξω πουθενά, και θα το δούλευα με ποσοστό επί των εργασιών, σίγουρα πράγματα

 

Ακριβώς...

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να ξέρεις ακριβώς τι ακριβώς θα κάνεις στα γραφεία που θα φτιάξεις. Μετά πάρε αναλυτικές προσφορές από τα συνεργεία. Κάνε συμβόλαια μαζί τους.Βγαλε μικρής κλίμακας άδεια ή κανονική αν πρέπει.

Σαν αμοιβή το 15% είναι πολύ καλό (και ας φαίνεται ακριβό).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ας βάλουμε κάποια πράγματα σε σειρά.

 

1) Εννοείται ένσημα....δεν αναλύω γιατί αναλύθηκε παραπάνω

 

2) Εννοείται προσφορές επί τόπου και όχι επί χάρτου.

 

3) Λόγω απειρίας μην το πάρεις πάνω σου σαν εργολαβία...παίζει να μπείς μέσα, αν όχι να μην βγάλεις τα αναμενόμενα.

 

4) Ποσοστό επί των εργασιών σαν κέρδος δικό σου. Έτσι έχεις διπλό κέρδος. Όλα στο όνομα του πελάτη...υλικά....εργασίες και εσύ κάνεις επιστασία δλδ παροχή υπηρεσιών δλδ ΑΠΥ. Αν το πας εργολαβία κόβεις ΤΠΥ και εκεί η φορολόγηση δεν είναι εξωλογιστική άρα θα υπολογίζεις ότι θεωρείται κέρδος περίπου το 15% του προυπολογισθέντος και δηλωμένου στο συμφωνητικό σου κόστος. Δλδ απλά ελληνικά ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ.

 

5) Μικροεργολάβοι πασών των εργασιών έχουν κέρδος 20-30%. Εσύ σαν επιστήμονας με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ και όχι πασαλείμματα να μην βγάλεις ένα 15% ? Πολύ καλό μου ακούγεται. Τα 6%-10% δεν παίζουν σαν πραγματικά νούμερα. Ψέμα. Και αν παίζουν παίζουν σε ανεγέρσεις νεόδμητων και μεγάλους προϋπολογισμούς.

 

Και με τους μαστόρους.....λίγα....μην ανοιχτείς. Λίγα και καλά.

Λίγο εως καθόλου ομιλητικός και μαύρα γυαλιά και έκλειψη να έχει έξω....(έτσι δεν διαβάζουν την άγνοια στο παρθένο σου μάτι ) :wink:

 

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ !

Link to comment
Share on other sites

5) Μικροεργολάβοι πασών των εργασιών έχουν κέρδος 20-30%. Εσύ σαν επιστήμονας με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ και όχι πασαλείμματα να μην βγάλεις ένα 15% ? Πολύ καλό μου ακούγεται. Τα 6%-10% δεν παίζουν σαν πραγματικά νούμερα. Ψέμα. Και αν παίζουν παίζουν σε ανεγέρσεις νεόδμητων και μεγάλους προϋπολογισμούς.

 

το ακριβώς αντίθετο θα έλεγα εγώ..

 

σε νέο έργο και ανάλογα με τη δυσκολία του = προσωπική δουλειά, χάραξη, χωροθέτηση, οργάνωση μεγάλου εργοταξίου, δοκίμια, έλεγχος ποιότητας υλικών εργασίας παίζουν μεγάλα ποσοστά αμοιβής επιστασίας γιατί και το άγχος είναι μεγαλύτερο όπως και η ευθύνη.

 

σε ένα έργο ανακαίνισης που και τον φορέα τον έχεις στη θέση του, περιβάλλοντα χώρο δεν έχεις, και όλα εν πάση περιπτώσει τα στοιχεία που καθιστούν "δύσκολο" ένα νέο έργο τότε το να επιβλέπεις εφαρμογή αρχιτεκτονικών και τοποθέτηση δαπέδων κτλ θεωρώ ότι δεν είναι σοβαρή εργασία για πάνω από 10%..μακάρι να είχα άλλα μυαλά.

 

εξάλλου δεν είμαστε έμποροι να κοστολογούμε την αμοιβή μας και να τη διαβαθμίζουμε με το αναλογία προϋπολογισμού κέρδους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.