Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aυξημένες εισφορές για γιατρούς, μηχανικούς, δικηγόρους


danton

Recommended Posts

Να υπενθυμίσω ότι σε πολλές "ώριμες και πολιτισμένες" χώρες το επάγγελμα του μηχανικού δεν είναι κατοχυρωμένο και ελεγχόμενο (που είναι όντως μια βλακεία για χώρες όπως η Ελλάδα) αλλά επιβάλλεται με έμεσους τρόπους π.χ θες έναν τεχνικό που δεν είναι επιβλέπων να σου κάνει επίβλεψη; πλήρωσε 5 x υποχρεωτική ασφάλεια για το έργο...

δηλαδή προτείνουμε αντί να υπάρχει υποχρεωτικά επιβλέπων να υπάρχει υποχρεωτική ασφάλιση

 

γι' αυτό τελικά το χρηματοπιστωτικό σύστημα μας έχει καβαλήσει

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 273
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστηχως ζουμε στην χωρα του παραλογου............

το μονο πλεονασματικο ταμειο , με αναλογια ασφαλισμενων 7-1 , το οποιο ειναι πλεονασματικο επειδη ακομα και οι ανεργοι ,αναγκαζονται να πληρωνουν , προχωρα σε αυξηση εισφορων ,η οποια μεσοπροθεσμα θα το διαλυσει ,λογο του γεγονοτος οτι μονο μεγαλομηχανικοι θα αντεχουν να το πληρωνουν.........η ανικανοτητα των κυβερνωντων αλλα και η αδιαφορια του ΤΕΕ , που λογω ΠΑΣΟΚ σιωπουσε 2 χρονια ειναι ανεκδιηγητη..............

 

για ολα αυτα , φταιει κυριως ομως η πλειονοτητα των μηχανικων ........................ποιος αλλος κλαδος θα δεχοταν υποχρεωτικη ασφαλιση με 500 ευρω τον μηνα!!!!!!!!!!!!!

η τροικα γιατι δεν απελευθερωνει και την ασφαλιστικη αγορα;;;;;;;;;σε ποιες ευρωπαικες χωρες ισχυει η υποχρεωτικη ασφαλιση ιδιοτητας ;;;;;;;;;;;;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα με τις εισφορές είναι απλό..αν δεν αλλάξει κάτι... οι πιο πολλοί που δεν είναι καλά εδραιωμένοι θα φύγουν.. ή δεν θα πληρώνουν.. Όμως σκεφτείτε αυτόν που βρίσκει μια άσχετη δουλειά μισθωτού υπαλληλου με ΙΚΑ και το ΤΣΜΕΔΕ τον αναγκάζει με το ζόρι σώνει και καλά να ασφαλιστεί εκεί... αντί του ΙΚΑ...Τελικά πολεμάμε για τα στοιχειώδη δικαιώματα μας..

 

 

Myri: Είναι τυπικά υποχρεωτική η ασφάλιση των ελ. επαγγελμάτων με βάση πρόσφατους νόμους...Απλώς.όποιος δεν θα κάνει τη δουλειά του σωστά πρέπει να τιμωρείται και αυτό πρέπει να του κοστίζει. Τα θύματα ατυχημάτων δεν πρέπει να είναι άτυχα αν ο επιβλέπων είναι φτωχός και ανεύθυνος...Αν κάποιος "κάνει επιβλέψη" από το γραφείο του και του τύχει ένα ατύχημα, από που θα αποζημιωθεί το θύμα;;

Από τις αστείες επιδικάσεις των ελ. δικαστηρίων που θα δημεύσουν την περιουσία του επιβλέποντος και του εργοδότη;;

Θα μου πεις τα δικαστήρια τα βρίσκουν με τις ασφαλιστικές και πάνε βάσει (τιμο)καταλόγου..αλλά εκεί πάμε σε άλλο θέμα (δεν έχουμε δικαιοσύνη) και σαφώς δεν είμαστε ειδικοί σε αυτό..

 

Προτείνουμε να μην υπάρχει επιβλέπων για τα μάτια του κόσμου.. γιατί όπου πάω αυτό βλέπω γύρω μου....

Ας βάζαν επιβλέποντες με κλήρωση που θα είχαν την υποχρέωση επιτόπιας παρακολούθησης και τουλάχιστον θα μοιράζονταν δικαιότερα η πίτα τόσα χρόνια... και ας υπήρχε μια δίκαια αμοιβή και ασφάλιση..

 

γιατί συχνά μεταφράζουμε το νόμο κατά το δοκούν (έχοντας επιβλέποντες σε...40 έργα.. ταυτόχρονα...)

Edited by abouts
Link to comment
Share on other sites

Αν και καταλαβαίνω τις προθέσεις σου δεν έχεις δίκιο.

 

Επειδή δεν γίνεται στο 80% των περιπτώσεων σωστή επιβλεψη αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να καταργηθεί.

Αν μη τι άλλο στέλνουμε ένα κακό μηνυμα. Πως δεν χρειάζεται!

Επίσης ούτε οι επιβλέποντες μπορούν να κληρώνονται.

Ο ιδιωτης κανονικά επιλέγει 'εναν Αρχιτέκτονα Μηχανικό (άντε και ΠΜ) για την ποιότητα της δουλειάς του. Το έργο είναι πευματική ιδιοκτησία του δημιουργού του άρα δεν μπορεί να αναλάβει κάποιος τυχαία την επίβλεψή του, δηλαδή να αφεθεί στην τύχη του η ολοκλήρωση ενός έργου.

Αν κάποιος έχει 40 επιβλέψεις οφείλει για να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις του ως επιστήμονας να προσλάβει άλλους μηχανικούς που υπό την καθοδήγησή του θα συνεπιβλέπουν το έργο.

Φυσικά σε καμμία περίπτωση δε θα είναι το έργο στον αυτόματο πιλότο.

Και φυσικά και ο πελάτης πληρωνει ανάλογα την επίβλεψη. Δεν προτιμά τα ρίξει τα λεφτά στα έπιπλα.

 

Η ασφάλιση των έργων, από όσο ξέρω, είναι υποχρεωτική μόνο στα δημόσια έργα και όχι στα ιδιωτικά.

Από την άλλη ομως το κόστος μπροστά στον προϋπλογισμό ένος έργου είναι πολύ μικρό για να τσιγκουνευτεί κάποιος.

 

Το πρόβλημα όμως ξεκινά από τις προϋποθέσεις για την ασφάλιση που παρότι δεν είναι παράλογες στην Ελλάδα θεωρώ πως είναι αδύνατον να εφαρμοστουν:

  • να μην υπάρχουν ανασφάλιστοι
  • να τηρούνται τα μέτρα ασφαλείας

Δυστυχώς όσα μέτρα και να λάβουμε ειναι απιθανο να καταφέρουμε ως επιβλέποντες να τα επιβάλλουμε. :(

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιωτης κανονικά επιλέγει 'εναν Αρχιτέκτονα Μηχανικό (άντε και ΠΜ) για την ποιότητα της δουλειάς του

 

Ωπα..

Δλδ οι ΠΜ, ΜΜ, ΑΤΜ για ποιο λογο επιλεγονται????

Επειδη ειναι αναγκαιο κακο????

Ακομα και συ δεν εχεις καταλαβει την σημασια των διαφορετικων ειδικοτητων....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τους ΠΜ, ΜΜ και ΤΜ τους επιλέγει αυτός που κάνει την Αρχιτεκτονική Μελέτη.

 

Που είναι το περίεργο;

 

Δηλαδή τι θεωρείς λογικό, να έρθει ο ιδιώτης σε εμένα να του κάνω την Αρχιτεκτονική Μελέτη και να αναθεσει τη Στατική Μελέτη στον ξαδερφο της αδελφής της γυναίκας του που είναι στη Γερμανία;

Και που ξέρω τι δουλειά κάνει ο ξάδερφος και που θα βρίσκεται όταν θα κάνω την επίβλεψη

ή μήπως θα πληρώσω από την τσέπη μου τους δικούς μου συνεργάτες για να γίνει σωστή δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

Μετά είμαι εγώ ο κακός Terry...

Εχω πάντως αρχίσει και πιστεύω ότι τις αυξημένες εισφορές δεν θα τις γλυτώσουμε με τίποτα. Το έχω ακούσει και στα μέσα 2-3 φορές τελευτααία...θεωρείται δεδομένο. Το ίδιο γίνεται και με τον ΟΓΑ και δεν "άνοιξε ρουθούνι". Καλά το είπε ο Νοστράδαμος για το 2012...ερχεται το τέλος

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω .........δεν τις γλυτωνουμε τις εισφορες..........αλλωστε μαλλον για το ΤΕΕ , ειναι η τελευταια σε σημασια διεκδικηση..........

 

παντως μαλλον δεν καταλαβες ικαρε οτι στον ελλειματικο ΟΓΑ , η αυξηση των εισφορων θα τις φτασει απο 300 ευρω τον χρονο ,στο υψος των 500 ευρω τον χρονο......δηλαδη 40 ευρω τον μηνα θα πληρωνουν εισφορες .......οποτε γιατι να αντιδρασουν ;;;;;;

 

αντιθετα εμας στο πλεονασματικο ΤΣΜΕΔΕ, μας βαζουν 500 ευρω τον μηνα.........

 

υπαρχει τοση απαξια στον κλαδο μας , που οι τηλεορασεις ουτε καν αναφερουν τις υπερογκες αυξησεις σε εμας ........ αλλωστε ποιος να τους πληροφορησει;;;;το τεε;;;;;;;;ή μηπως τα 8 χιλιαδες εκλεγμενα οργανα που υποτιθετε μας εκπροσωπουν;;;;;;;;;

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Εκεί ακριβώς θέλω να καταλήξω...στην απαξίωση του κλάδου.

Μιλούσαν για τις εισφορές του ΕΤΑΑ στα μέσα, με μία φυσικότητα....λες και μιλούσαμε για αυξηση των 10-20 ευρώ.

<<αυξημένες εισφορές καλούνται να πληρώσουν και οι ασφαλιζόμενοι στο ΕΤΑΑ,>>> . ΤΕΛΟΣ.

Το και το κάνω bold, γιατί προηγουμένως ο παπαγάλος ένανε τουλάχιστον 2λεπτη αναφορά στις αυξήσεις του ΟΓΑ (με βιντεάκι στο background τρακτέρ, χωράφια κτλ) λες και γινόταν η συντέλεια του κόσμου!!!

Είναι όπως το είπες κανείς δεν μας υπολογίζει, ή κανένας δεν φροντίζει να περάσει τις θέσεις προς τα έξω....

Το ΤΕΕ ή δεν γνωρίζει να το κάνει ή δεν το κάνει για δικούς του λόγους......

 

Ηθελα να'ξερα οι αντίστοιχοι σύλλογοι των γιατρών και των νομικών λένε τίποτα?. Κάτι μου λέει ότι κάνουν τουμπεκί και αυτοί.....

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να'ξερα οι αντίστοιχοι σύλλογοι των γιατρών και των νομικών λένε τίποτα?. Κάτι μου λέει ότι κάνουν τουμπεκί και αυτοί.....

αυτοί είναι πιο άσχετοι από εμάς

μιλούσα με κάτι φίλους και το άκουσαν από εμένα 1η φορά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.