Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aυξημένες εισφορές για γιατρούς, μηχανικούς, δικηγόρους


danton

Recommended Posts

Νέος στο δημόσιο (3-4 χρόνια). Ο νέος νέος θα παίρνει 700

Μπορεί να κουβαλάει χρόνια στον ιδιωτικό τομέα.

Συνάδελφοι όλα τα επιδόματα κόπηκαν.

Τα λεφτά που σας γράφω είναι τα τελευταία 10 χρόνια που όλοί έργαζόντουσαν κανονικά στον ιδιωτικό τομέα και βγάζανε ίσως πολύ παραπάνω. Αυτά τα λεφτά πριν 3 χρόνια φάνταζαν για πολλούς λίγα.

Τώρα είπαμε θα πέσει 800-900 - κρατήσεις αλληλ. -ΟΑΕΔ- άυξηση ΤΣΜΕΔΕ.

Δεν ζεις με αυτά, όπως φυσικά δεν επιβιώνει και ο ιδιώτης που δεν έχει δουλειά ΚΑΙ του αυξάνουν το ΤΣΜΕΔΕ.

Ολοι βράζουμε

Δεν κάνω συγκρίσεις.

Εγώ απλά τα γράφω για να μην νομίζετε ότι ο ΔΥ κονομάει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 273
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με μισθωτό μηχανολόγο. -Είδες τι πάει να γίνει ε? - Ναι...αλλά δεν με ενδιαφέρει αφού μου το πληρώνει η εταιρία.....

Με αυτό το πλευρό να κοιμάται!

Η εταιρία πληρώνει μικτά. Δεν την ενδιαφέρει αν γίνει αύξηση στις εισφορές.

Ενημέρωσέ τον μπας και ξυπνήσει κανένας ακόμη!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδευόμαστε, ο νέος μηχανικός ΠΕ χωρίς οικογενειακά ή άλλα επιδόματα παίρνει καθαρά περίπου 800€. (δεν έχω αφαιρέσει την κράτηση για το επίδομα αλληλεγγύης) Τα επιδόματα με τα οποία ο μισθός του μηχανικού έφτανε μέχρι πέρυσι τα 2500€ έχουν κοπεί. Πλέον οι παλιοί παίρνουν ~1100€ και οι νέοι ~800€. Επίσης, παρά τις περικοπές, ακόμη υπάρχουν κάποια δώρα.

Δεν λέω να μην τα πάρουν. Καλά κάνουν και τα παίρνουν. Αλλά, τώρα που οι δυσκολίες χτυπάνε και την δική τους πόρτα, είναι καιρός να κοιτάξουν έξω από το μαγικό κλουβί τους τον κόσμο που σφαδάζει... Ο μέσος συνάδελφος δουλεύει πολλαπλάσια και παίρνει μεικτά εκείνα που αυτοί παίρνουν καθαρά. Δεν είναι κάτι τόσο παράξενο, όλοι, πριν γίνουν Δ/Υ, ήταν ιδιώτες. Όλοι αγωνίστηκαν με νύχια και με δόντια για αυτή την θεσούλα, προφανώς επειδή δεν περνάγανε καλά ως ιδιώτες...

Δώρα δεν υπάρχουν.

Επίσης τα ίδια παίρνει ο οδηγός, τα ίδια ο κλητήρας και τα ίδια ο μηχανικός.

Ισοπέδωση,

Αντί να διώξουν τους τεμπέληδες τα κάνουν όλα ίσια.

Το τελευταίο που γράφεις συνάελφε είναι άστοχο. Οταν είσαι ΔΥ απλά μπορείς και ζεις με (και την) την οικογένεια σου (ακόμα και όταν παίρνεις δουλειά στο σπίτι)

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ το θέμα δεν είναι ποιος υποφέρει περισσότερο (ΔΥ, Ιδ. Υπ. , Ελ. Επ.)

 

το θέμα είναι πως η αυξηση των εισφορών ειναι εξωφρενική από 28% ++ ανάλογα με το εάν κάποιος πλήρωνε ή όχι την ειδική προσαύξηση

και πρ΄πει να ειδοποηθούν όλοι οι ενδιαφερόμενοι και να καταλάβουν πως τους αφορά

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πολύ απαισιόδοξος.

Εδώ οι πιο πολλοί δεν νοιάζονται καν παρόλο που το ξέρουν, είτε είναι ιδιώτες είτε είναι ΔΥ

Αυτοι συνήθως έχουν έτοιμο σπίτι, περιουσία κλπ κλπ ή μερικοί απλά τα θεωρούν όλα μια συνομοσία που δεν ωφελεί ότι και αν κάνεις

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει τροπος να γυρισει πισω, την αλλη μερα δεν βγαινουν τα εξοδα, αφου και αυτο το ταμειο το ξεκωλιασανε (μονο αυτη η λεξη περιγραφει τι εγινε).

 

αυτα θα ειναι τα απαιτητα απο δω και περα (εκτος αν κανουν και καμμια αλλη αυξηση, ολα να τα περιμενετε) και αποφαση του καθενος αν θα πληρωνει ή οχι. εγω δεν πληρωνω γιατι στη ζωη μου εμαθα να κανω προσθεση και αφαιρεση και οτι βγαζω να ειναι 1 δραχμη περισσοτερο απο οτι ξοδευω. με το τσμεδε εδω και 13 χρονια μπαινω μεσα. Τελος εδω και κανα δυο χρονακια και αφηστε τους να αναρωτιονται. Και εχω ερθει και σε ηρεμια με το γεγονος οτι αυριο με το μπαμ θα χασω κ τις εισφορες αυτης της δεκαετιας και βαλε. Το χωνεψα.

 

ντεν-παει-αλο. ενα μπαμ μας σωζει, θυμηθειτε με.

Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνουμε όλοι, είμαστε τα θύματα μιας κατάστασης..Τα πράγματα είναι απλά και το έχω φιλοσοφήσει.. θα καταθέσουμε τις άδειες μας αρκετοί όσοι δεν μπορούμε να ανταπεξέλθουμε.. και θα ασκούμε άλλο επάγγελμα. ή θα γίνουμε βοηθοί αυτών των μηχανικών που έχουν δουλειά και θα λέμε ευχαριστώ.!!

 

Χαρακτηριστικά λέω ότι δεν ιδρώνει το αυτάκι τους για τίποτα:

 

Έδω και 2 χρόνια με χρωστά αναδρομικά το ΤΣΜΕΔΕ εισφορές που εισέπραξε λόγω ταυτόχρονης πληρωμής των εισφορών μου ως Ελ. επαγγελματίας και ως μισθωτός (τις πλήρωσα και μετά με προσλάβανε μισθωτό....) Το ποσό μαζί με ένα λάθος κρατήσεων που μου έγινε είναι περίπου 1000 ευρώ εδώ και 2 έτη.

Έστειλα επιστολή στον συνήγορο του πολίτη φέτος το καλοκαίρι (μετά από 1,5 χρόνο υπομονής) ο συνήγορος μεσολάβησε, ακόμα δεν πήρα τίποτα αλλά τώρα μόλις σήμερα με ενημέρωσε ο συνήγορος ότι τα χαρτιά μου με την υπόθεση μου την έστειλε το ΤΣΜΕΔΕ Θεσ/νίκης στην Αθήνα (μετά από 2 έτη)... άρα όπως καταλαβαίνετε συνάδελφοι δεν υπάρχει θέμα οίκτου..

Edited by abouts
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν δεν υπάρχει κάτι που δεν διάβασα, οι μισθωτοί μηχανικοί, δεν επηρεάζονται από αυτές τις αυξήσεις. Αυτές αφορούν στους επιτηδευματίες μόνο, αν δεν υπάρχει κάτι που μου διέφυγε στο νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Myri μόλις διάβασα τον εφαρμοστικό νόμο (Άρθρο 44, παρ. 14 & 15) και αναφέρει ελεύθερους επαγγελματίες. Υπάρχει και άλλη απόφαση που περιλαμβάνει μισθωτούς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.