Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aυξημένες εισφορές για γιατρούς, μηχανικούς, δικηγόρους


danton

Recommended Posts

ΑΡΑ ΘΑ ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΛΗΦΘΟΥΜΕ ΩΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΓΡΑΦΕΙΟΥ (ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΤΑΣΣΟΥΜΕ ΜΕΛΕΤΕΣ) 'Η ΩΣ ΕΡΓΟΔΗΓΟΙ (ΓΙΑ ΤΑ ΕΡΓΟΤΑΞΙΑ) ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ, ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ...

 

ΥΓ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Φ Ω Ν Α Ζ Ω !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 273
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομιζω παραμενουν το ιδιο, ποσοστο επι του μισθου.

 

Είναι όμως μεγάλη η απόκλιση για να ισχύει κάτι τέτοιο παλι...τι να πω.

 

Βρήκα και το σχετικό κείμενο στο taxheaven (έχει υπάρξει τροποποίηση του νόμου από τις 30/9). Δείτε το άρθρο 44. Αναφέρει και για ταμείο στον ΟΑΕΔ..

 

http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/328

Link to comment
Share on other sites

To βρίσκω απίθανο να μπορούν να διεκδικηθούν οι εισφορές αυτές. Αυτό που πιστεύω πως γίνεται (και είναι και υποχρεωτικό κιόλας) είναι να προσμετρηθούν με τυχόν άλλη ασφάλιση που ενδεχομένως κάνεις στη συνέχεια. Υπάρχει όμως ένα σκοτεινό σημείο, ένα μέλος αριστερής παράταξης του ΤΕΕ μου είπε στο φόρουμ πως για να προσμετρηθούν πρέπει να έχεις συμπληρώσει τουλάχιστον 15 χρόνια ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ.Ο νόμος δεν είναι σαφής όμως και ίσως αυτό απλά να ισχύει για να συνταξιοδοτηθεί κάποιος από ΤΣΜΕΔΕ και όχι για να μετρηθούν απλά τα χρόνια και να πάρει σύνταξη από άλλο ταμείο (διαδοχική ασφάλιση).

 

Ειναι πολυ σημαντικο να μαθουμε τι γινεται.

Προσωπικα δεν εχω κανενα οφελος στο να παραμεινω εγγραμενος στο ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ. Ουτε υπογραφες βαζω σαν μηχανικο Η/Υ, ουτε μου παρεχει κατι. Και αν ειμαι κι ανεργος τοτε θα πρεπει να εξακολουθω να πληρωνω ΤΣΜΕΔΕ.

 

Παντως, νομιζω οτι τα 15 χρονια ειναι για ελαχιστο χρονικο διαστημα για συνταξη. Τουλαχιστον, αυτο ισχυε. Τωρα δεν ξερω αν ισχυει. Γνωριζει κανεις με τη διαδοχικη ασφαλιση τι γινεται?

 

Τελικα, αν δεν συμψηφιζεται η διαδοχικη ασφαλιση, τοτε να ξερω να μην πληρωσω εισφορες τελη Οκτωβρη...

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πόσο ενδιαφέρει το θέμα....Ολο οι ίδιοι και οι ίδιοι γράφουμε. Ενα μείζον θέμα περνάει στο ψιλά και κουβέντα να γίνεται. Σε άλλα θέματα ξεσηκωθηκαν όλοι και κρέμονται από το πληκτρολόγιο να μάθουν τις αμοιβές αυθαιρέτων, μπας και βγάλουμε κάτι...Οταν ομως μας ληστεύουν με το έτσι θέλω τουμπεκί...Το θεώρούμε φυσικό, ελά μωρέ τι θα αλλάξει κτλ κτλ. Λουστήτε τα τώρα, αυτή η μαλθακότητα θα μας φάει. Και θα πει ο επόμενος, καλά ρε φίλε τι θες να κάνουμε? Είπαμε επιστολές ονομαστικα στους φορείς...σε πρώτη φάση, ακόμα και συνάντηση διαμαρτυρίας (μπορεί να οργανωθεί από το νετ), τα έχουμε πει.

Εκτος βέβαια αν υπάρχουν λεφτά και ενδιαφέρει το θέμα εμάς τα 10-15 φτωχαδάκια μηχανικους.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνονται πραγματικά παράλογα τα νέα ποσά...και ειδικά αν αναλογιστεί κανείς τι προσφέρει το ΤΣΜΕΔε τουλαχιστον σε ιατροφαρμακευτικη περίθαλψη. Κοιταγα προχθές τα οδοντιατρικά και δίναι 6+κάτι ευρώ για σφράγισμα, εαν είναι να δουλεύουμε για το ΤΣΜΕΔΕ και να μην τολμάμαι να μείνουμε άνεργοι καλύτερα να καταθέσουμε τα πτυχία....

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πόσο ενδιαφέρει το θέμα....Ολο οι ίδιοι και οι ίδιοι γράφουμε. Ενα μείζον θέμα περνάει στο ψιλά και κουβέντα να γίνεται. Σε άλλα θέματα ξεσηκωθηκαν όλοι και κρέμονται από το πληκτρολόγιο να μάθουν τις αμοιβές αυθαιρέτων, μπας και βγάλουμε κάτι...Οταν ομως μας ληστεύουν με το έτσι θέλω τουμπεκί...Το θεώρούμε φυσικό, ελά μωρέ τι θα αλλάξει κτλ κτλ. Λουστήτε τα τώρα, αυτή η μαλθακότητα θα μας φάει. Και θα πει ο επόμενος, καλά ρε φίλε τι θες να κάνουμε? Είπαμε επιστολές ονομαστικα στους φορείς...σε πρώτη φάση, ακόμα και συνάντηση διαμαρτυρίας (μπορεί να οργανωθεί από το νετ), τα έχουμε πει.

Εκτος βέβαια αν υπάρχουν λεφτά και ενδιαφέρει το θέμα εμάς τα 10-15 φτωχαδάκια μηχανικους.

 

Συμφωνώ με την προσέγγισή σου. Θα μπορούσες μήπως να παρεις πρωτοβουλία για τον συντονισμό του πράγματος για να ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι?

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνονται πραγματικά παράλογα τα νέα ποσά...και ειδικά αν αναλογιστεί κανείς τι προσφέρει το ΤΣΜΕΔε τουλαχιστον σε ιατροφαρμακευτικη περίθαλψη. Κοιταγα προχθές τα οδοντιατρικά και δίναι 6+κάτι ευρώ για σφράγισμα, εαν είναι να δουλεύουμε για το ΤΣΜΕΔΕ και να μην τολμάμαι να μείνουμε άνεργοι καλύτερα να καταθέσουμε τα πτυχία....

 

 

Γιατί να καταθέσεις το πτυχίο σου;

 

Την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος θα καταθέσεις. Το πτυχίο το απέκτησες στη σχολή σου, δε σου το έδωσε το ΤΕΕ, πολύ δε λιγότερο το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Χωρίς πλάκα, γνωρίζει κάποιος ποια είναι η διαδικασία διαγραφής από τα ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ;

 

*Επιπλέον, λαμβάνω βεβαίωση ότι υπήρξα ασφαλισμένος Χ χρόνια, ώστε να συμφηφιστούν σε μελλοντικό διαφορετικό ασφαλιστικό φορέα;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την προσέγγισή σου. Θα μπορούσες μήπως να παρεις πρωτοβουλία για τον συντονισμό του πράγματος για να ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι?

 

Ορίστε πχ υπάρχει ιδη θέμα από το 2010, όπου σταμάτησε-ατόνησε φαντάζομαι, πριν κανά χρόνο.

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=17708

 

Ας το ενεργοποιήσουμε πάλι. Ξανά...Τώρα χρειάζεται περισσότερο από κάθε άλλη φορά. Οχι μόνο γιατί δεν έγιναν τα αυτονόητα και απολύτος λογικα από κάθε νοούμενο άνθρωπο (πάυση εισφορών σε περίοδο ανεργίας, επίδομα και ταμείο ανεργίας ή εγγραφή στον ΟΑΕΔ, καλύτερες κσι πιο ανθρώπινες συνθήκες λειτουργίας κτλ κτλ), αλλά μας κοροιδεύουν και μας περνάνε για χαζούς και από πάνω. Με το έτσι θέλω.

Και καλά κάνουν αφού δεν υπάρχει αντίδραση..Θα σε βαράω όσο πάρει.

Ηθελα να'ξερα τόσα λεφτά το στον π.. τα κάνουνε? Συνθήκη Ιρακ επικρατεί στα παραρτήματα...

Αντε λέμε τώρα να είχε το ΙΚΑ το ίδιο καθεστώς...Θα τους έιχαν στα θεμέλια!!!

Υγειές-Δικτατορικό ταμείο=ΤΣΜΕΔΕ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την προσέγγισή σου. Θα μπορούσες μήπως να παρεις πρωτοβουλία για τον συντονισμό του πράγματος για να ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι?

 

Aς ξεκινήσει το θέμα κάποιος! Θα είχα ήδη δημιουργήσει ομάδα στο facebook αν είχα βρει πως γίνεται(εχω φτιάξει ομάδες στην παλιά μορφή του facebook aλλά δεν ξέρω πως γίνεται στη νέα)!Πρέπει να γίνει μια αρχή!:-x

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.