Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

οσο πιο μεγαλο ποσοστο βαζεις το θεωρητικο συστημα νακαλυψει ψυξη και θερμανση αποτι βλεπω ανεβαζει ακτηγορια σε συγκριση κατι κλιματιστικα 20ετιας.....

 

την θερμικη ισχυ την βρισκουμε για το θεωρητικο συστημα του κτιριου αναφορας......με την ψυκτικη ισχυ πως το βρικσει καποιος? οτι ειναι περιπου ιδια με την θερμικη?

Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτάς για τριτογενή τομέα και ανάλογα με τη χρήση και αν συνυπολογίζεις και αερισμό, τα ψυκτικά φορτία μπορεί και να 30% ως και 100% περισσότερα των θερμικών απωλειών. Οι αντλίες θερμότητας άμεσης εξάτμισης, συνήθως έχουν απόδοση για θέρμανση περίπου 10% ως και 13% μεγαλύτερη από αυτήν για ψύξη.

Ρωτάς για κτίριο που δεν έχει κανένα εγκατεστημένο σύστημα για ψύξη ή που καλύπτει τμήμα των αναγκών του με κάποιο (ή κάποια) σύστημα / τα;

Link to comment
Share on other sites

ρωταω για τριτογενη τομεα υ καλυπτει αναγκες με τοπικη Α.Θ.....πχ ειναι 250 τ.μ και εχει 2 24.000 Α.Θ.........οταν κανω το θεωρητικο συστημα μου βγαζει 60 KWA για θερμανση επομενως οι Α.Θ καλυπτουν το 20-25% της θερμανσης και το υπολοιπο θα μπει το θεωρητικο συστημα......αναλογα το ψυκτικο θεωρητικο πως το υπολογιζει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

 

Έχω κατάστημα, το οποίο έχει θέρμανση με μονσωλήνιο σύστημα (υπάρχουν τα κολλεκτέρ και η ηλεκτροβάννα), αλλα λείπουν όλα τα σώματα, οι αναμονές είνα ταπωμενες, δεν υπάρχει κανονισμός κτηρίου - μελέτη θέρμανσης - κατανομή δαπανών.

 

Τι υπολογίζω ως θερμανση ?

 

Να βάλω κτηρίου αναφοράς ?

 

Έχει κάποιος συνάδελφος αντίστοιχη εμπειρεία ?

 

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω ΠΕΑ σε εστιατόριο το οποίο αυτή την στιγμή δεν έχει απολύτως κανένα σύστημα εγκατεστημένο. Οπότε όλα ΚΑ.

Πρώτη φορά μου τυχαίνει να μην βλέπω σύστημα ΖΝΧ και να πηγαίνω με ΚΑ και μου φαίνεται παράξενο ότι η κατανάλωση είναι η μισή περίπου από το κτίριο αναφοράς. Είναι λογικό;

Link to comment
Share on other sites

Ναι με τον πίνακα από ΤΟΤΕΕ. 2 κυβικά/τ.μ. για εστιατόριο. Και σύστημα κτιρίου αναφοράς κανονικά (λέβητας 0.93 κλπ)...

Link to comment
Share on other sites

Τα 2,04 [m3/m2/έτος] είναι για την αίθουσα του εστιατορίου. Από τη συνολική επιφάνεια της θ.ζ. αφαιρείς τα τ.μ. των διαδρόμων, της κουζίνας και των W.C. τα οποία έχουν μηδενική κατανάλωση σε ζ.ν.χ.

Τα εστιατόρια έχουν κατανάλωση 8 [lit/άτομο/ημέρα] < 10 [lit/άτομο/ημέρα]. Οπότε το θεωρητικό σύστημα ΖΝΧ, σύμφωνα με την Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-1, θα έχει χαρακτηριστικά:

  • τοπικοί ηλεκτρικοί θερμαντήρες, με ισχύ 0, βαθμό απόδοσης 1 και κάλυψη 1 όλους τους μήνες
  • δίκτυο διανομής, χωρίς ανακυκλοφορία, διέλευση σε εσωτερικούς χώρους και με βαθμό απόδοσης 1
  • σύστημα αποθήκευσης με βαθμό απόδοσης 0.98 (2% απώλειες) και
  • βοηθητικές μονάδες με ειδική ισχύ 0 [W/m2]

Αν έχεις συμπληρώσει αυτά, είσαι O.K.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.