Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

Γιώργο, άλλο ο βοηθητικός χώρος που δεν ανήκει στην κύρια χρήση (αποθήκες, γκαράζ) και άλλο οι δευτερεύουσας σημασίας χώροι που ανήκουν στην κύρια χρήση που μπορεί και να μη θερμαίνονται.

Ενα ψιλομπάχαλο με τους βοηθητικούς χώρος, μάλλον, υπάρχει στην ΤΟΤΕΕ1.

 

Για το αν θα εντάξεις στην ίδια ζώνη έναν άλλο χώρο, με διαφορετική χρήση από την κύρια, δες την παρ. 2.2 της ΤΟΤΕΕ1. Π.χ. αν είναι >10% του όγκου του κτηρίου, θα πρέπει να το εισάγεις σαν άλλη ζώνη.

Σε βοηθητικούς χώρους εντός ζώνης ισχύουν αυτά που γράφονται στις παραγράφους 2.4.. για τον χειρισμό τους ως προς αερισμό κλπ.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

μετέφερα κατάρχας τα υποερωτήματα σε άλλο θέμα 'ως πιό σωστά.

Αρα Ηλία λές ότι στο ξενοδοχείο το κλιμακοστάσιο (ασανσερ -σκάλα-διαδρομοι) από την στιγμή πού έχει ένα καλοριφέρ και όγκο <10% ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ δηλαδή του συνόλου των θερμικών ζωνών θα κοιτάξω να το εντάξω είτε στην ζώνη με τα δωμάτια <ξενοδοχείο-ετησια λειτουργια-δωμάτια>(πού χρησιμοποιούν και ίδιο σύστημα θέρμανσης), είτε σε μία άλλη ζώνη π.χ <ξενοδοχείο-ετησια λειοτουργια- κοινοχρηστοι χώροι>?

Θα μπορούσα να φτιάξω αυτήν την νέα ζώνη ,ώστε να μην το φορτώσω στα δωμάτια ακόμα και άν είναι <10% (δηλαδη το 10% είναι απαγορευτικό?) , ή να το βάλω στην ίδια ζώνη με τα δωμάτια και απλά να την αλλάξω σε <ξενοδοχείο-ετησια λειτουργια-ετήσια λειτουργια>?

Επίσης αν δεν θερμαινόταν θα το εξέταζα ώς μθχ έτσι? αλλά από την στιγμη πού έχει ένα σωμα στο διάδρομο είναι θερμαινόμενος όλος μέχρι να κλεισει κέλυφος

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Ηλία ξαναδιαβάζοντας την απαντησή σου και τελικά πιστεύω ΄'οτι είναι σωστότατη <άλλο οι δευτερεύουσας σημασίας χώροι που ανήκουν στην κύρια χρήση που μπορεί και να μη θερμαίνονται>.αναθεωρώ μάλλον το τελευταίο ερώτημα αφού ακόμα καί να μήν θερμαίνεται ο διάδρομός με την μοκέτα έξω από τα δωμάτια στο κλιμακοστάσιο του ξενοδοχείου θεωρείται ότι ανήκει στην κύρια χρήση και όχι μθχ και αφού έχει πλήρη επικοινωνία και με την σκάλα ανήκει και αυτή στην κύρια χρηση έτσι?

τα υπόλοιπα στο #162?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλό μεσημέρι

Σε ένα ΠΕΑ για μία καφετέρεια, έχω μοναδικό σύστημα, μια κεντρική[ειναι;] αερόψυκτη Α.Θ.(εξωτερική και εσωτερική μονάδα), του 2000, με κανάλια, μάρκας ΤΟΥΑΜΑ(δεν υπάρχουν στοιχεία πουθενα), που θερμαίνει και ψυχει όλο το χώρο. Στα ταμπελάκια είχε μόνο μία capacity 17,57kw και μια κατανάλωση περίπου στα 6,1kw(εσ. & εξ. μοναδα). Αυτό δίνει ένα COP ή EER περίπου 2,80.

Ποιά είναι η γνώμη σας,

1. Να βάλω αυτό και ως COP και ως EER ή να βάλω τα ελάχιστα της ΤΟΤΕΕ για μηχάνημα 10ετίας;

 

2. Αυτή η Α.Θ. αν κατάλαβα σωστά(από πληροφορίες τεχνικού) ρυθμιζόταν να έχει και εισαγωγη νωπού αέρα περίπου 15-20%. Δεν είναι όμως ΚΚΜ άρα δεν μπορώ να το βάλω αυτό ως ποσσοτό ανακυκλοφορίας στον αερισμό ή κατάλαβα λάθος και πρεπει να το βάλω στην καρτέλα μηχανικού αερισμού;

 

3. Εχει μόνο εξαερισμό με κανάλια και ένα μοτέρ, on-off, περίπου 4000m3/h και δεν έχει μηχανική εισαγωγή νωπoύ, αέρα πλην του 15-20% της Α.Θ. Συνεπώς η εισαγωγή αέρα γίνεται με φυσικό τρόπο. Αρα αν κατάλαβα σωστά, πρέπει να βάλω την απαιτούμενη παροχή σε νωπό αέρα(που είναι μικρότερη από 4000m3/h) και να αγνοήσω τον μηχανικό έξαερισμό που έχει καθώς δεν είναι ολοκληρωμένο σύστημα αερισμού και να μην βάλω ποσοστό ανακυκλοφορίας(όπως διερωτάμαι και στο 2.);

 

4. Το θεώρησα ως τύπο Δ στους αυτοματισμούς λόγω χειροκίνητου εξαερισμού ή μήπως είναι Γ επειδή δεν έχει ΚΚΜ και το σύστημα εξαερισμού δεν λαμβάνεται υπ' όψην;

 

Παιδιά έχω μπλέξει τα μπούτια μου, όποιος μπορεί, ας βοηθήσει διότι με τα Η/Μ τα βρίσκω μπαστούνια, ειδικά στον τριτογενή τομέα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Υ.Γ. Επειδή τα post στο topic, είναι πάρα πολλά και ομολογώ ότι πρόλαβα να τα διαβάσω, αν υπάρχει κάπου, σας παρακαλώ παραπέμψτε με.

Edited by DEMETRIOS
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμία άποψη κανείς για το θέμα που έθεσα στο post #164;

hkamp μπορείς να με "φωτίσεις" γιατί πραγματικά δεν μου έχει ξανατύχει παρόμοιο και οχι τιποτα άλλο είναι και λίγο περίπλοκο το άθλημά σας(τα Η/Μ εννοώ να μην παρεξηγηθώ).

Link to comment
Share on other sites

Εάν κρίνεις ότι τα στοιχεία της μονάδας δε σε οδηγούν σε ασφαλή δεδομένα μπορείς, νομίζω, να χρησιμοποιήσεις την ΤΟΤΕΕ1. Εγώ πάντως θα σου έλεγα να το ψάξεις λίγο καλύτερα στο διαδίκτυο. Μπορεί να βρεις τεχνικά εγχειρίδια της μονάδας. Επίσης συμβουλέψου κάποιον φίλο και συνάδελφο ΗΜ για τα στοιχεία της συγκεκριμένης μονάδας επί τόπου.

 

Δεν χρειάζεται προσαγωγή νωπού και απαγωγή για να θεωρηθεί σύστημα αερισμού. Απλός εξαερισμός με απαγωγή και απόρριψη αρκεί. Εχεις ένα σύστημα που έχει την παροχή του ΚΑ και το Event του ΚΑ αν δεν έχεις παραπάνω στοιχεία. Νομίζω ότι δεν υπάρχει ανακυκλοφορία στην περίπτωσή σου.

 

Το σύστημά σου είναι Δ σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ1 γιατί το σύστημα εξαερισμού λαμβάνεται υπ' όψιν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1) Ναι βάλε το COR & EER το δικό σου, γιατί της ΤΟΤΕΕ 1 δίνει μικρότερο EER = 2 για τοπικά συστήματα 10ετίας και EER = 2,5 για κεντρικά συστήματα 10ετίας, συνεπώς είσαι καλύτερος και στις 2 περιπτώσεις

 

3) Δεν χρειάζεται να βάλεις προσαγωγή και η απαγωγή σου λύνει το πρόβλημα, μόνο που πρέπει να καλυψεις όλο το κτήριο με μηχανικό αερισμό αλλα ανάλογα με τη χρήση του κάθε χώρου της καφετέριας (χώρος κύριας χρήσης, βοηθητικοί χώροι, WC, παρασκευαστήριο, κλπ) πρέπει να υπολογίσεις από τον πιν. 2.3 πόσα m3/h απαιτείται για τους αντίστοιχους χώρους

 

4) Αν δεν καλύπτεις τις απαιτήσεις της Γ κατηγορίας (σύστημα αερισμού τριτογενή τομέα) στο πίν. 5.5 (σελ. 135), τότε πας υποχρεωτικά Δ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, είστε πρώτα από όλα αξιέπαινοι, μόνο και μόνο, που αφιερώνεται τόσο χρόνο για να βοηθάτε, όσο μπορείτε συναδέλφους, σε τόσο δύσκολες εποχές και για ένα αντικείμενο, ασαφές και φτιαγμένο στο πόδι(γνώμη μου). Και επειδή προσπαθώ να κάνω σωστά τα ΠΕΑ(όσο γίνεται δηλ.), χωρίς μπαλαμούτι ή φασόν(α, παλιό είναι βάλτο Ζ ή Η), η βοήθειά σας μέσα από αυτό το φόρουμ, μου είναι πολύτιμη.

 

hkamp, έψαξα και βρήκα σήμερα το πρωί, τηλεφωνικά, καθώς μένω εκτός Αθηνών, τον ψυκτικό συντηρητή που έχει, μόνο, το service της ΤΟΥΑΜΑ(δεν εισάγεται πλέον) και μου είπε ότι αυτα τα μηχανήματα, τότε, είχαν περίπου, ίδιο COP και EER, συνεπώς σκέπτομα να βάλω το ίδιο και στα δύο.

Εννοείται ότι αν και όποιος τον χρειαστεί, για μηχάνημα ΤΟΥΑΜΑ, στείλτε μύνημα για να σας δώσω τηλέφωνο. Στο διαδίκτυο δυστυχώς δεν βρήκα τίποτα ούτε στα γιαπωνέζικα (όχι ότι θα τα διάβαζα βέβαια).

 

Σας ευχαριστώ και πάλι και εύχομαι να έχετε την υπομονή, την δύναμη και την διάθεση να συνεχίσετε να στηρίζετε αυτό το πολύτιμο φόρουμ και θα προσπαθήσω να βοηθήσω όσο μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όταν έχουμε τα κλασικά ανεμιστηράκια εξαερισμού σε W.C.-λουτρά, τα καταχωρούμε και σαν καπνοδόχους [οπότε υπολογίζεται διείσδυση αέρα 20 (m3/h/τεμάχιο)] και ταυτόχρονα τα υπολογίζουμε και στην καρτέλα του αερισμού; Αυτό για τον τριτογενή τομέα.

 

Αντίστοιχα στις κατοικίες, πάλι τα καταχωρούμε σαν καπνοδόχους και πάμε και βάζουμε και καρτέλα αερισμού με παροχή τόση όση και ο πίνακας 2.3 (δηλαδή 0.75 [m3/h/m2] απομειώνοντας το φυσικό αερισμό κατά το αντίστοιχο ποσό ή τα αγνοούμε σαν σύστημα λόγω του ότι είναι εξαερισμός και όχι αερισμός, οπότε τα καταχωρούμε μόνο σαν καπνοδόχους;

Link to comment
Share on other sites

panos

Για τα κτήρια τριτογενή τομέα, 1 φορά που μου έτυχε σε WC, δεν το έλαβα υπόψη μου και δεν γνωρίζω αν έπραξα σωστά ή λάθος και κατά την άποψη μου νομίζω οτι θέτεις σοβαρό προβληματισμό

Όσον αφορά τις κατοικίες, δεν μου έχει τύχει ποτέ, όλα τα WC ή τα λουτρά είχαν παράθυρο σε εξωτερικό περιβάλλον, οπότε δεν γνωρίζω

 

Ας ακούσουμε κάποια άλλη άποψη συναδέλφου που του έχει τύχει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.