Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

Οτι και να βάλεις στην θέρμανση θα τα λάβει υπόψη ΜΟΝΟ για τον Απρίλιο

Παίξε λίγο με το πρόγραμμα για να το δείς

Ελέγχουμε κτίριο όχι χρήση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο με 2 καταστήματα διπλα δίπλα, με ανεξαρτητες εισόδους, το ένα χρήση καφε-εστιατόριο και το άλλο κατάστημα με ναυτιλιακά είδη, ιδιοκτησία ίδια και τα δύο, θα πρέπει να εκδόσω 2 πιστοποιητικά ? Θεωρείται άλλη χρηση το καφέ εστιατόριο και άλλη το κατάστημα ? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σε κατάστημα τον ηλεκτρικό αερολέβητα πως τον δηλώνουμε? Σαν συνήθη λέβητα και βάζουμε είδος καυσίμο ηλεκτρισμός? Την παροχή αέρα την υπολογίζουμε στις ΚΚΜ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως την παροχή αέρα την αντιμετωπίζεις σαν ΚΚΜ. Θέλω να πω πως -νομίζω- πως δεν την καταχωρείς πουθενά, παρά θεωρείς τερματικές μονάδες με nem,t = nem = 0,93 (τερματικά στοιχεία διανομής αέρα κ.ά.).

Link to comment
Share on other sites

τερματικές μονάδες με nem,t = nem = 0,93 (τερματικά στοιχεία διανομής αέρα κ.ά.).

 

Αυτό που αναφέρεται υπάρχει αλλά είναι στην ψύξη.

Αντίστοιχο στην θέρμανση ?

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα ?

Edited by mixmentzos
Link to comment
Share on other sites

Αν πέσεις σε λογικό ελεγκτή μάλλον δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Θα καταλάβει ότι "τους διέφυγε" στη σύνταξη της ΤΟΤΕΕ. Αλλιώς θα πρέπει να κάνεις μια θεώρηση σαν αυτή που λέει για τα ενεργειακά τζάκια και τις σόμπες.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι τους διέφυγε διότι για θέρμανση τα στόμια αέρα τα αντιμετωπίζει διαφορετικά

από βοήθεια

 

"Σε περίπτωση που υπάρχουν μόνο ΚΚΜ τότε στον τύπο των τερματικών εισάγεται η περιγραφή «Στόμια (ΜΟΝΟ για ΚΚΜ)» και σαν βαθμός απόδοσης πρέπει να εισάγεται η τιμή μηδέν (0)."

 

 

Νομίζω ότι εάν υπάρχουν αεραγωγοί και ο αέρας είσερχεται στην μονάδα απ' έξω μοιάζει περισσότερο με ΚΚΜ

Edited by mixmentzos
Link to comment
Share on other sites

Όχι mixmentzos, αυτό ισχύει ΜΟΝΟ για καθαρά ΚΚΜ. Μοιάζει μεν αλλά δεν είναι ΚΚΜ. Κι εγώ την ίδια θεώρηση έκανα αλλά είναι λάθος. Άλλωστε η 4η ΤΟΤΕΕ στο αντίστοιχο κεφάλαιο το γράφει με μεγάλα γράμματα: "ΜΟΝΟ".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.