Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

Όλα τα απαιτούμενα δεδομένα για τα συστήματα ψύξης και θέρμανσης από 1/1/2014 τα παίρνεις από τα ΠΕΑ κλιματισμού και θέρμανσης αντίστοιχα,υποχρεωτικά βάση νόμου.

 

Στην πράξη τώρα,αφού ακόμα δεν έχει ανοίξει το αντίστοιχο σύστημα, είτε θα πρέπει να βρεις τις αντίστοιχες μελέτες είτε θα πρέπει να πάρεις τις απαιτούμενες μετρήσεις χρεώνοντάς τες αφού δεν περιλαμβάνονται στην αμοιβή του ΠΕΑ κτηρίου.

Στην αίσχατη περίπτωση θα κάνεις τεκμηριωνένες παραδοχές.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα καλό, δε το γνώριζα :smile:

 

ερώτηση νέα λοιπόν, αφού έχουμε κάνει τη μέθοδο του αντίχειρα...

 

βέβαια έκανα την εξής πονηρή σκέψη:

 

έστω ότι ο χώρος χρειάζεται 2000 κυβικά / ώρα βάσει ΚΕΝΑΚ

αν η ΚΚΜ μου είναι 10000 κυβικά, δε μπορώ να βάλω την κανονική της παροχή και συντελεστή ανακυκλοφορίας 0,2 ;

έτσι ως νωπός θα θεωρούνται τα 2000 κυβικά του ΚΕΝΑΚ, και εγώ θα έχω ξεμπερδέψει...

βέβαια αυτό που με προβληματίζει είναι αν πρέπει να βάλω τόσο μεγάλη ποσότητα αέρα...

Link to comment
Share on other sites

ομορφιές πάλι...

 

το κτίριό μου είναι αρκετά καλά μονωμένο, και για κλιματισμό έχω Α/Θ και ΚΚΜ

συμπληρώνοντας τις ΚΚΜ με τα στοιχεία που έχω, τα βάζω ως εξής:

 

2ceovx2.jpg

 

το περίεργο είναι ότι συμπληρώνοντας έτσι τον αερισμό, βγάζω το εξής παλαβό Κ.Α.

 

10hu7ab.jpg

 

πρώτη φορά μετά από τόσα ΠΕΑ βλέπω ΚΑ αναφοράς τριτογενούς τομέα (με φωτισμό δηλαδή) να φτάνει τόσο ψηλά σε απαιτήσεις θέρμανσης...

 

επειδή είμαι όμως παιχνιδιάρης, κάνω το εξής ωραίο:

 

κάνω ένα αντίγραφο, όπου αφήνω μόνο τις μεγάλες ΚΚΜ ως έχουν

στο 2ο αντίγραφο βάζω ανακυκλοφορία 0

στο 3ο ανακυκλοφορία 1

 

το συμπέρασμα είναι πραγματικά άξιο σχολιασμού...

 

2jfa7q0.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,


για ΠΕΑ σε ινστιτουτο γυμναστικης με συνολικο εμβαδον 118 τ.μ.,ψυξη και θερμανση καλυπτονται απο τα κλιματιστικα.


τα 4 κλιματιστικα που εχω ειναι ενα 24ρι,1 18άρι ,1 12άρι και ενα 6άρι,(7.1 kw ,5.55kw ,3.52kw,1.8kw)


αρα καλυπτουν περιπου βασει του πινακα 45+35+24+10=114τ.μ(το πραγματικο εμβαδον που καλυπτουν ειναι 104 τ.μ.)


να βαλω και θεωρητικο για κουζινακι -w.c (ειναι αλλα 14)?


χρησιμοποιωντας το οτι ειναι 10ετιας βαζω ΕΕR=2


τωρα για δικτυο διανομης-τερματικα-βοηθητικα?


θερμανση χρειαζεται και θεωρητικο?


cop=2,2και αναπροσαρμοζω την ισχυ στη heating capacity?


δικτυο διανομης -τερματικα-βοηθητικα?


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!


Link to comment
Share on other sites

Για το ΖΝΧ σε ινστιτουτο γυμναστικης με κυριους χωρους 104 τ.μ απαιτουνται 4.68m3/m2/ετος ητοι 486m3/ετος, μπορει ενας θερμοσιφωνας 4kw να το καλυψει?για να τικαρω τους αυτοματισμους τι πρεπει να εχει?

για να απαντησω μονος μου στο προηγουμενο οσον αφορα τη θερμανση...ισχυς δικτυου διανομης 0

δικτυο διανομης β.α 0.994 ,βοηθητικες 0.07kw,τερματικες 0.955 και θεωρητικο περελαιο θερμανσης με Β.Α 0.935, αν μπορει να το δει κανεις για επιβεβαιωση..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

για ΠΕΑ σε ινστιτουτο γυμναστικης με συνολικο εμβαδον 118 τ.μ.,ψυξη και θερμανση καλυπτονται απο τα κλιματιστικα.

τα 4 κλιματιστικα που εχω ειναι ενα 24ρι,1 18άρι ,1 12άρι και ενα 6άρι,(7.1 kw ,5.55kw ,3.52kw,1.8kw) Δεν τα λαμβάνεις υπόψη σου, αλλοιώς πρέπει να κάνεις υπολογισμούς για Input και Output και να βρείς τα αντίστοιχα COP και ΕΕR και να βγάλεις μέσο όρο αυτών.

αρα καλυπτουν περιπου βασει του πινακα 45+35+24+10=114τ.μ(το πραγματικο εμβαδον που καλυπτουν ειναι 104 τ.μ.)

να βαλω και θεωρητικο για κουζινακι -w.c (ειναι αλλα 14)? Ναι πρέπει να καλύπτει το 100% της επιφάνειας

χρησιμοποιωντας το οτι ειναι 10ετιας βαζω ΕΕR=2 Ναι, αν δεν έχεις στοιχεία απο τις μονάδες

τωρα για δικτυο διανομης-τερματικα-βοηθητικα? 0 (ειναι όλα τοπικά συστήματα)

θερμανση χρειαζεται και θεωρητικο? Ναι

cop=2,2 (10ετίας) και αναπροσαρμοζω την ισχυ στη heating capacity?

δικτυο διανομης -τερματικα-βοηθητικα? 0 (ειναι όλα τοπικά συστήματα)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για το ΖΝΧ σε ινστιτουτο γυμναστικης με κυριους χωρους 104 τ.μ Πρέπει να δείς πόσα άτομα μπορούν συγχρόνως να γυμνάζονται και απο κει να υπολογίσεις με τα άτομα οχι με τη δομημένη επιφάνεια, αλλοιώς θα βγούν τέραστια νούμερα για ΖΝΧ (πχ 20 άτομα * 20lt/άτομο/ημέρα = 400 lt - αν πας με επιφάνεια 104 τμ * 15 lt/m2/ημέρα = 1560 lt//ημέρα) απαιτουνται 4.68m3/m2/ετος ητοι 486m3/ετος, μπορει ενας θερμοσιφωνας 4kw να το καλυψει?για να τικαρω τους αυτοματισμους τι πρεπει να εχει?

για να απαντησω μονος μου στο προηγουμενο οσον αφορα τη θερμανση...ισχυς δικτυου διανομης 0

δικτυο διανομης β.α 0.994 ,βοηθητικες 0.07kw,τερματικες 0.955 και θεωρητικο περελαιο θερμανσης με Β.Α 0.935 , αν μπορει να το δει κανεις για επιβεβαιωση.. ????

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι ισχυ βαζω για τα υπαρχοντα κλιματιστικα σε θερμανση και ψυξη,?

για τα τελευταια ερωτηματικα κανω σταθμιση για τα 104(υπαρχοντα) και τα14(θεωρητικο-πετρελαιο) για θερμανση δηλ βαζω μια αναλογια για το καθενα κλιματιστικο .Στην καλυψη υτως ωστε το αθροισμα να ειναι 1 και συγκεκριμενα 0.356 για το 24ρι 0.271 για το 18αρι 2,0.178 για το 12αρι και 0.076 για το 6αρι και για το θεωρητικο 0.119..

ινστιτουτο γυμναστικης απαιτει 4,68μ3/μ2/ετος συμφωνα με την τοτεε ,τι παραδοχη να κανω με τα ατομα?

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι ισχυ βαζω για τα υπαρχοντα κλιματιστικα σε θερμανση και ψυξη,? Ξαναγράφω αυτό που έγραψα παραπάνω ''δεν λαμβάνεις υπόψη σου τη συνολική ισχύ αφού παίρνεις τους β.α. της ΤΟΤΕΕ, αλλοιώς πρέπει να κάνεις υπολογισμούς για Input και Output και να βρείς τα αντίστοιχα COP και ΕΕR και να βγάλεις μέσο όρο αυτών''.

για τα τελευταια ερωτηματικα κανω σταθμιση για τα 104(υπαρχοντα) και τα14(θεωρητικο-πετρελαιο) για θερμανση δηλ βαζω μια αναλογια για το καθενα κλιματιστικο .Στην καλυψη υτως ωστε το αθροισμα να ειναι 1 και συγκεκριμενα 0.356 για το 24ρι 0.271 για το 18αρι 2,0.178 για το 12αρι και 0.076 για το 6αρι και για το θεωρητικο 0.119..

ινστιτουτο γυμναστικης απαιτει 4,68μ3/μ2/ετος συμφωνα με την τοτεε ,τι παραδοχη να κανω με τα ατομα? Ξαναδές το σχόλιο που έκανα παραπάνω για τον υπολογισμό του ΖΝΧ και πως σε συμφέρει να τον κάνεις.

 

Στα άλλα δεν απαντάω γιατί δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.