Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

TOTEE 20701-1/2010, ενότητα 2.4.4.: <<Επισημαίνεται ότι, στους υπολογισμούς για την ενεργειακή απόδοση του κτηρίου δεν λαμβάνονται υπόψη οι απαιτήσεις και η παροχή νωπού αέρα σε περιπτώσεις ειδικών εφαρμογών, όπως ο τοπικός αερισμός μαγειρείων, αποθήκευσης ή συντήρησης τροφίμων, ειδικών ιατρικών εργαστηριών κ.ά., οι οποίες δεν εξυπηρετούν την κάλυψη των αναγκών αερισμού των χρηστών των χώρων.
Συνοψίζοντας, για τον αερισμό των χώρων ενός κτηρίου, σε όλες τις περιπτώσεις, ακόμη και όταν οι τιμές σχεδιασμού των συστημάτων αερισμού είναι διαφορετικές από τις τυπικές τιμές του πίνακα 2.3., ο μελετητής πρέπει:
α) να χρησιμοποιήσει τις τυπικές τιμές αερισμού του πίνακα 2.3. για τους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης,
β) να αγνοήσει εντελώς τις ιδιαίτερες απαιτήσεις αερισμού ειδικών εφαρμογών (όπως προαναφέρθηκε), για τους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης και ...>>
.

 

Εν ολίγοις, αγνοείς την χοάνη με τον εξαεριστήρας της (ανεμιστήρα απαγωγής οσμών) και ασχολείσαι μόνο με τους εξαεριστήρες. Αν δεν επαρκούν τότε συμπληρώνεις με θεωρητικό μέχρι να επιτευχθεί η ελάχιστη απαιτούμενη παροχή. Σε αυτή την περίπτωση (αν συμπληρώσεις με θεωρητικό), η κατηγορία αυτοματισμών θα είναι η Δ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ! Τώρα άλλη ερώτηση, εγώ το μόνο που είδα είναι εξαεριστήρες (αν λέγονται έτσι) στο ταβάνι που μοιάζουν με αυτά που βλέπουμε στα wc. Επίσης είδα κάτι αεραγωγούς, αλλά μου είπε ο ιδιοκτήτης ότι δεν λειτουργούν (δηλαδή δε συνδέονται με τίποτα, είναι για το φαίνεσθαι...) οπότε μήπως το πιο σωστό θα ήταν να βάλω μόνο θεωρητικό σύστημα? 

(συγγνώμη αλλά οι γνώσεις μου στα μηχανολογικά είναι τραγικά ελλιπείς...)

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι οι αεραγωγοί θα αφορούσαν κάποιο σύστημα κλιματισμού που πλέον έχει αποξηλωθεί. Δεν είδες που καταλήγουν; Πάντως οι εξαεριστήρες (ανεμιστήρες απαγωγής) πρέπει να ληφθούν υπόψη στους υπολογισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Οι αεραγωγοί αφορούν σύστημα κλιματισμού το οποίο και καλά ''θα'' γίνει...οπότε δεν τους λαμβάνω υπόψη. Όσον αφορά στους εξαεριστήρες, θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις:

1) βάζω αριθμό θυρίδων εξαερισμού? (είναι το ίδιο πράγμα?)

2) αν θέλω να τα συνυπολογίσω στο μηχανικό αερισμό....που δεν έχω τα στοιχεία τους οπότε δε θα τα συνυπολογίσω ...αλλά αν ήθελα θα έλεγα:

 έχω 3 εξαεριστήρες με παροχή 325m3/h (=0.09m3/sec) και 25W ο καθένας θα βάλω στην καρτέλα μηχανικού αερισμού μία σειρά με: F_h =F_c=4*300=1200m3/h και Event=(0.25kW *3)/(0.09*3)=2.78

και μία σειρα όπου θα συμπληρώνω με θεωρητικό σύστημα, δηλαδή: αν απαίτηση νωπού αερα 17,50m3/h/m2---> για ζώνη 100τμ:  F_h =F_c=1750m3/h, οπότε στη δεύτερη σειρα συμπληρώνω 1750-1200=550m3/h με Event=1

Καλά το σκέφτομαι?

Υ.Γ.

Αν υπάρχει κάποιο site ή βιβλίο να με παραπέμψετε να διαβάσω περί εξαεριστήρων θα το εκτιμούσα...γιατί μου χρειάζεται σαν γνώση)

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

απλή μέθοδος των τριών

0,075 KW -> 1200 m3/h=0,333 m3/s

x KW -> 1 m3/s

x=0,225 kW/m3/s

ισχύει μόνο αν το καταντι δίκτυο έχει το μανομετρικο της ονομαστικής ισχύος του ανεμιστήρα

χωρίς τις καμπύλες λειτουργίας του ανεμιστήρα και τη χαρακτηριστικη του δικτύου μυρίζουμε τα νύχια μας

 

3*325 δεν κάνει 1200 προφανώς

Edited by zxgr
Link to comment
Share on other sites

1). Όχι. Οι θυρίδες εξαερισμού (φυσικού κι όχι μηχανικού) είναι άλλο πράγμα. Αφορούν προσαγωγή (τροφοδοσία) νωπού αέρα για τζάκια ή και συσκευές φυσικού αερίου/υγραερίου των λεγόμενων τύπων "A" και "B".

 

2). Ψάξε να βρεις κανέναν παρόμοιο στο internet.

F-h1 = F_c1 = 325 [m3/h] = 325/3600= 0,0903 [m3/second], οπότε 3*325/3600= 975/3600 = 0,271 [m3/sec].

F-h2 = F-c2 = (1750 - 975) [m3/h] = 775 [m3/h] /3600 [sec/h] = 0,215 [m3/s].

 

Event-1 = Pel- 1/ Q1 = (3*0,25) [kW] / 0,271[m3/sec] = 2,767 [(kW*sec) / m3].

Event -2 = 1 [(kW*s)/m3].

 

Για παροχή 325 [m3/h] λογάριαζε μια ισχύ 75 ως 80 Watt.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, πολύτιμη η βοήθεια σας! Οκ αυτή τη φορά που δεν έχω στοιχεία θα τα αγνοήσω...την επόμενη όμως θα έχω το νου μου να πάρω στοιχεία και φωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

σε περίπτωση καταστήματος με μονάδα οροφής κρυφού τύπου (καναλάτο), το αντιμετωπίζουμε ως τοπική Α.Θ ? δηλαδή

όπως στο συνημμένο?

Ευχαριστώ

post-2320-0-55337600-1495541935_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.