Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

Πάνο καλημέρα.

Σ’ ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Μπορεί να μην το καταλαβαίνω καλά (με τις ΚΚΜ δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία), αλλά όπως το σκέφτομαι ο κινητήρας της ΚΚΜ είναι αυτός που κάνει την μεταγωγή-μετάδοση της θερμότητας ή της ψύξης από την αντλία θερμότητας στα κανάλια και τελικά στον χώρο.

Κάτι σαν τον κυκλοφορητή του λέβητα σ’ ένα σύστημα με καλοριφέρ.

Αν ισχύει αυτό, τότε δεν πρέπει να μπει στις βοηθητικές μονάδες;

Στον τεχνητό αερισμό θα έβαζα τα KW των ανεμιστήρων ανακυκλοφορίας.

Παρακαλώ διόρθωσέ με αν το αντιλαμβάνομαι λάθος...

 

Δίνω μια σύντομη περιγραφή του συστήματος:

Αντλία θερμότητας νερού-αέρος: 19.9KW© – 19.4KW(H)

ΚΚΜ με 1.5KW κινητήρα

2 ανεμιστήρες ανακυκλοφορίας, 2.5KW έκαστος

Νωπός αέρας: 1000 m3/h

 

Και πάλι ευχαριστώ...

Βαγγέλης

Link to comment
Share on other sites

Οι ΚΚΜ έχουν ένα ή δύο ανεμιστήρες. Προσαγωγής σίγουρα (νωπού και ίσως ανακυκλοφορίας) και ίσως απαγωγής (όχι πάντα).

 

Η βασική κατανάλωση ενέργειας σε αυτές είναι από τους κινητήρες των ανεμιστήρων που μπαίνουν στα βοηθητικά.

 

Μικρή κατανάλωση έχουν και οι κινητήρες των ρυθμιστικών βανών και των damper του αέρα (αν υπάρχουν).

 

Οι εναλλάκτες δεν καταναλώνουν καθόλου ηλ. ενέργεια.

 

Ο υγραντήρας (αν υπάρχει) δεν καταναλώνει ηλ. ενέργεια. (Το πηνίο της ηλεκτρομαγνητικής του υγραντήρα, αν υπάρχει, καταναλώνει αμελητέα ενέργεια)

 

Σε πολύ ειδικές περιπτώσεις (π.χ. χειρουργεία), υπάρχουν ηλεκτρικοί υγραντήρες ατμού, οπότε υπάρχει σημαντική κατανάλωση ηλ. ενέργειας

Edited by antloukidis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σ’ ευχαριστώ κι εσένα antloukidis...

 

Άρα όλα τα KW (κινητήρα ΚΚΜ και ανεμιστήρων ανακυκλοφορίας) θα τα βάλω στις βοηθητικές μονάδες θέρμανσης-ψύξης;

Και στο τεχνητό αερισμό, τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

antloukidis +1, για την ανάλυση για τους υγραντήρες και την ηλεκτρική τους κατανάλωση.

Ο εναλλάκτης ανάκτησης θερμότητας, εάν πρόκειται για τροχό (αναγεννητικό εναλλάκτη) δεν καταναλώνει ηλεκτρική ενέργεια; Ή περιστρέφεται από το ρεύμα  τους αέρα εισαγωγής-εξαγωγής.

 

Όμως, όσον αφορά τους ανεμιστήρες των ΚΚΜ: <<E_vent (kW s/ m3). Εισάγεται η συνολική ειδική ηλεκτρική ισχύς των ανεμιστήρων προσαγωγής και επιστροφή της μονάδας. Η ειδική ηλεκτρική ισχύς είναι η ηλεκτρική ισχύς του ανεμιστήρα ανά μονάδα παρεχόμενου αέρα>>. Αυτό από την βοήθεια του λογισμικού.

Και αυτό από την ΤΟΤΕΕ 20701-4>2010: <<Ειδική απορρόφηση ισχύος (kW.s/m3). Καταγράφεται η συνολική ονομαστική ισχύς του ανεμιστήρα προσαγωγής και επιστροφής, εάν υπάρχει, της ΚΚΜ>>.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Όμως, όσον αφορά τους ανεμιστήρες των ΚΚΜ: <<E_vent (kW s/ m3). Εισάγεται η συνολική ειδική ηλεκτρική ισχύς των ανεμιστήρων προσαγωγής και επιστροφή της μονάδας. Η ειδική ηλεκτρική ισχύς είναι η ηλεκτρική ισχύς του ανεμιστήρα ανά μονάδα παρεχόμενου αέρα>>. Αυτό από την βοήθεια του λογισμικού.

Και αυτό από την ΤΟΤΕΕ 20701-4>2010: <<Ειδική απορρόφηση ισχύος (kW.s/m3). Καταγράφεται η συνολική ονομαστική ισχύς του ανεμιστήρα προσαγωγής και επιστροφής, εάν υπάρχει, της ΚΚΜ>>.

 

 

οπότε δεν δηλώνουμε την ισχύ των ανεμιστήρων του εξαερισμού στα βοηθητικά συστήματα?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά, ο μεν antloukidis λέει όλοι οι ανεμιστήρες στις βοηθητικές μονάδες, ο δε panos-vicious όλοι στον στο μηχανικό αερισμό...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, αφού πρώτα διάβασα σχεδόν όλο το πρωί διάφορα τόπικς, επειδή δυστυχώς πρέπει να παραδώσω το ΠΕΑ απόψε είπα να σας απευθυνθώ κανονικά, αν και πιθανότατα τα ερωτήματά μου έχουν ήδη απαντηθεί παλιότερα.

Έχω κατάστημα τηλεφωνίας με 2 κεντρικές α.θ. 14,5KW η καθεμιά και μια μικρή τοπική. Οι κεντρικές χρησιμοποιούνται για ψύξη και θέρμανση, η μικρή μόνο για ψύξη. Όλοι οι σωλήνες, αεραγωγοί κτλ τρέχουν μέσα στην ψευδοροφή, κι έτσι το μόνο που μπόρεσα να δω ήταν οι εξωτερικές τους μονάδες στον ακάλυπτο. Επιπλέον οι υπεύθυνοι του μαγαζιού, αν και εξυπηρετικοί, ήταν παντελώς ανίδεοι και βιάζονταν να κλείσουν για μεσημέρι, ενώ ο άνθρωπος που μίλησα μέσα από την εταιρεία μου έστειλε μια κάτοψη και μια μελέτη κλιματισμού, μετά από αρκετά παρακάλια (τίθενται χοντρά ζητήματα 4178 σε όλο το κτίριο και στο κατάστημα αλλά δεν είναι της παρούσης, όμως φοβούνται να δώσουν μελέτες έξω). 

 

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1) ποιά είναι η ισχύς του δικτύου διανομής;

2) έχει απώλειες αυτό ή παίρνω ΒΑ 1 όπως στο τοπικό A/C;

3) τα τερματικά είναι τα στόμια στην ψευδοροφή; Γιατί από εκεί βγαίνει ο ζεστός/κρύος αερας. Όμως δεν΄έχω ΚΚΜ, έχω κεντρικές α.θ. οπότε μπορώ να βάλω αυτά; Με ΒΑ 1;

4) Βοηθητικά έχω; Ποιά μπορεί να είναι αυτα;

 

Να σημειωθεί ότι δεν υπάρχει κανένα άλλο σύστημα θέρμανσης, το κτίριο είναι του 1956 και δεν έχει ούτε λέβητα ούτε τίποτα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας, και προκαταβολικά συγγνώμη από τους μηχανολόγους που μπαίνουμε οι άσχετοι στα χωράφια τους... Αλλά τα € είναι απολύτως απαραίτητα... 

Link to comment
Share on other sites

Σε κτίρια τριτογενούς τομέα, σωστός ο Πάνος, τα βάζουμε στον μηχ. αερισμό.

 

Στις κατοικίες και ειδικότερα αν δεν έχουμε παροχή νωπού & εξαερισμό, στα βοηθητικά. (οι ΚΚΜ μπορούν να θεωρηθούν μεγάλα FCU)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@uptight

Με την παραδοχή ότι οι χαρακτηριζόμενες ως κεντρικές ΑΘ είναι τοπικές διαιρούμενες με μια εσωτερική μονάδα ψευδοροφής τύπου καναλάτης (όχι ΚΚΜ):
1.ισχύς του δικτύου διανομής (αδιάφορη) = 14,5
2.πάρε ΒΑ 1 όπως στο τοπικό A/C εκτός κι αν είναι πολύ μακριά οι εξωτερικές μονάδες από το κατάστημα όποτε από πινάκα τοτεε ότι νομίζεις (τίποτα δεν είναι σωστό και τίποτα λάθος)
3.τερματικά στοιχεία κυκλοφορίας αέρα (στόμια αεραγωγών όχι από κκμ) 0,93 
4.μια τυπική καναλατη των 14,5 kW έχει παροχή αέρα 2000 m3/h με ισχύ ανεμιστήρων  0,25 kW
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.