Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διανομή κτηρίων σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

επιτρέπεται να γίνει διανομή κτηρίων (υπαρχόντων και μελλοντικών) σε εκτος σχεδιου περιοχή; σε αγροτεμάχιο πέντε στρεμμάτων έχουμε τρείς ιδιοκτήτες εξ αδιαιρέτου με ποσοστό 30, 30, 40 και τρία κτίρια 40μ2 40μ2και 50μ2

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΤΑ καλημέρα

 

Βάλε σε παρακαλώ τόνους στον τίτλο της δημοσίευσής σου.

Εκτός από το γεγονός ότι αυτό είναι το σωστό, η μηχανή αναζήτησης του michanikos δεν καταλαβαίνει ότι πχ η λέξη δόμηση είναι το ίδιο με τη λέξη δομηση

Με αποτέλεσμα να μην γίνεται σωστά η πληροφόρηση.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να έχω να σε παραπέμψω στην ανάλογη νομοθεσία, θα σου πω μόνο ότι εγώ έχω βγάλει άδεια για δύο κατοικίες. Οπότε γιατί όχι και για τρεις.

έλεγξε τους όρους δόμησης, για να μάθεις αν μπορείς να έχεις ανεξάρτητους όγκους, ή αν πρέπει να είναι με κάποιο τρόπο ενωμένες... (πχ. στην Χαλκιδική επιτρέπεται μόνο ενιαία κάλυψη του γηπέδου)

από την άλλη, όταν οι κατοικίες δεν είναι ανεξάρτητες έχεις και μεγαλύτερη οικονομία, τόσο στην κατασκευή, όσο και στην κατανάλωση ενέργειας, αργότερα

 

μόνο 110 τμ χτίζεις?

Link to comment
Share on other sites

. (πχ. στην Χαλκιδική επιτρέπεται μόνο ενιαία κάλυψη του γηπέδου)

 

Γιατί εκεί έχουν άλλη νομοθεσία ??? το ΦΕΚ270 επιτρέπει την διάσπαση του κτιρίου μετά από σύμφωνη γνώμη της ΕΠΑΕ

 

από την άλλη, όταν οι κατοικίες δεν είναι ανεξάρτητες έχεις και μεγαλύτερη οικονομία, τόσο στην κατασκευή, όσο και στην κατανάλωση ενέργειας, αργότερα

 

Σε αυτό συμφωνώ μεν αλλά από την άλλη χτίζει που χτίζει στην εξοχή ..μην αισθάνεται σαν να είναι σε διαμέρισμα

Link to comment
Share on other sites

το ΦΕΚ270 επιτρέπει την διάσπαση του κτιρίου μετά από σύμφωνη γνώμη της ΕΠΑΕ

 

Γενικως ναι. Αλλα μπορει στην περιοχη να ισχυουν ειδικοι οροι δομησης που να το απαγορευουν.

 

Μια και ειναι εκτος σχεδιου μεταβιβασεις μετα πως θα κανετε με 2 κτηρια ?

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημά μου δεν είναι αν μπορώ να οικοδομήσω. είναι πως θα κάνω μετά διανομή συμβολαιογραφικά. επιτρέπεται να διανέμονται τα κτίρια και να αποδίδονται αυτοτελή σε ξεχωριστούς ιδιοκτήτες;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μεταγράφονται εκτός και αν είναι στατικά ενιαία. Αυτό μπορεί να γίνει είτε με πέργκολα ή ημιυπαίθριο είτε με υπόγεια δεξαμενή. Ολα αυτα αν γίνονται αποδεκτά από τον/την υποθηκοφυλακα της περιοχής και το λέω αυτό γιατί αντιμετωπίζω προβλήματα σε συγκεκριμένη υπηρεσία όπου δεν μεταγράφει πλέον αν δεν είνα ισε επαφή κύριος χώρος με κύριο χώρο και το έχει τεκμηριώσει με 2-3 δικαστικές αποφάσεις υπερ της.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ. το ίδιο νομίζω και εγώ αλλά οι πελάτες μου λένε ότι μπορούν να βρούν συμβολαιογράφο που τα καταφέρνει. μήπως υπάρχουν οι δικαστικές αποφάσεις ή μπορείς να μου πείς πού μπορώ να τις βρώ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ΝΑΤΑ, μπορεί να γίνει διανομή στα κτίρια σε εκτός σχεδίου περιοχή.

Αυτό που θα γίνει είναι σύσταση οριζοντίου συνιδιοκτησίας και ο κάθε συνιδιοκτήτης θα λάβει το κτίριο ή διαμέρισμα στην κατοχή του.

Και επειδή κάποιος μπορεί να παρερμηνεύσει τα γραφόμενά μου, αναφέρομαι σε σύσταση ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΥ συνιδιοκτησίας και ΌΧΙ ΚΑΘΕΤΟΥ η οποία απαγορεύεται στην εκτός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.