Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα αίτηση ΔΕΗ για <10kw


chris.k

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

στην καινούργια αίτηση της ΔΕΗ αναφέρει ότι χρειάζεται και κάτοψη του χώρου εγκατάστασης όπου θα τοποθετηθούν τα πάνελς. Διάβασα στο φόρουμ ότι χρειάζεται αυτή να θεωρηθεί από την πολεοδομία. Έχω μπερδευτεί λίγο. Αυτό πέρυσι που είχα καταθέσει κάποιες αιτήσεις δεν χρειαζόταν. Ξέρει κάποιος να μου ξεκαθαρίσει τι ισχύει; Πρέπει να χρησιμοποιηθεί η κάτοψη της αδείας; Η αρκεί μια αποτύπωση για τον έλεγχο της ΔΕΗ; Μόνο που διάβασα τη λέξη 'πολεοδομία' πελάγωσα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα φίλε.Μέχρι στιγμής δεν ζητάει η ΔΕΗ κάτι περισσότερο από μία απλή τυπική κάτοψη χωροθέτησης των Φ/Β πλαισίων.Αλλά από τη στιγμή που καταθέτεις μαζί και την πολεοδομική άδεια(επικυρωμένη από την πολεοδομία),κάποιος υπάλληλος μπορεί άνετα να διασταυρώσει εάν συμφωνεί η κάτοψή σου και με την οικοδομική άδεια(το στέλεχος που καταθέτεις).

 

Στην πολεοδομία αυτό που μπορείς να κάνεις ώστε να είσαι καλυμένος απέναντί τους είναι μία γνωστοποίηση ότι στο ακίνητο με αυτά τα στοιχεία θα τοποθετηθεί ή έχει τοποθετηθεί Φ/Β σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Romanos είσαι απόλυτα καλυμμένος απέναντι στην πολεοδομία όταν ακολουθείς το νομοθετικό πλαίσιο χωροθέτησης φ/β που υπάρχει χωρίς φαντασίες και παρεκκλίσεις.

Για πιο λόγο να βάζεις σε κίνδυνο το έργο και τον πελάτη καταθέτοντας γνωστοποίηση χωρίς να χρειάζεται.

Από την άλλη γιατί καταθέτεις γενικά την οικοδομική άδεια στη ΔΕΗ και μάλιστα επικυρωμένη; Μόνο στα εκτός σχεδίου χρειάζεται.

Το καταλαβαίνω να καταθέσεις φωτοτυπία της άδειας όταν στον τίτλο δε φαίνεται το κτίριο.

 

Η κάτοψη είναι ένα σκαρίφημα της εγκατάστασης υπογεγραμμένο από το μελετητή σφραγισμένο και τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Η γνωστοποίηηση στην πολεδομία δεν έχει πραγματικά καμμάι αξία,

το μόνο που εγώ κάνω σε περιπτώσεις καλοπροαίρετων γειτονων είνα να πάρω ΕΕΜΚ ώστε αν γίνει καταγγελία να έχω να δείξω μια άδεια απο την πολεοδομία γιατί άντε εξήγησε στο όργανο ότι για την επίσπευση των ΑΠΕ και βάση του νόμου 3851 και της Υ/Α περί εγκατάστασης Φ/Β όπως αυτή τροποποιήθηκε με την Υ/Α τάδε για τα εντίος σχεδίου κλπ ότι δεν χρειάζεσαι άδεια απο την πολεοδομία:D

Επίσης κάποιες ΔΕΗ μιας και το αναφέραμε ζητάνε και την ενεργειακή μελέτη του Φ/Β σταθμού να προσκομιστεί.

 

Η χωροθέτηση όπως αναφέρει και η tsilena εκπονείται απο τον μελετητή και δεν γίνεται match με την κατατεθειμένη στην πολεοδομία, τέλος αν είναι εκτός σχεδίου θέλει τοπογραφικό και στέλεχος άδειας όπου υπάρχει το σκαρίφημα του ακινήτου, πάντως αν ήμουν Κράτος θα ζητούσα και το αρχιτεκτονικό απο την άδεια με την κάτοψη δώματος ή στεγών, θα έκοβα έτσι αρκετούς παράνομους οι οποίοι αυτή τη στιγμή κάνουν αιτήσεις στις πλάτες μηχανικών που καλώς ή κακώς θέλουν να ζήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάποιες ΔΕΗ μιας και το αναφέραμε ζητάνε και την ενεργειακή μελέτη του Φ/Β σταθμού να προσκομιστεί.

 

Πληροφοριακά η ΔΕΗ της Φιλοθέης στην Αθήνα το ζητάει!

Link to comment
Share on other sites

ενεργειακή απόδοση ζητάνε, δηλαδή οικονομοτεχνική μελέτη (της πλάκας)

 

Το θέμα είναι έτσι οπως τα λένε νομίζεις οτι ζητάνε τον ουρανό με τα αστρα.

Link to comment
Share on other sites

tsilena Εάν ακολουθήσεις το νομοθετικό πλαίσιο χωροθέτησης φ/β που υπάρχει χωρίς φαντασίες και παρεκκλίσεις τότε τι φοβάσαι να κάνεις γνωστοποίηση στην πολεοδομία?

Εγώ ΦΥΣΙΚΑ και δεν κάνω το κάνω γιατί δεν απαιτήται αλλά όταν έχεις να "αντιμετωπίσεις" τον πελάτη και στις χίλιες κουβέντες που σου λέει είναι εάν και το κατά πόσο είναι νόμιμο αυτό που θα μου φτιάξεις πάνω στο σπίτι μου,και γιατί δεν θέλει πολεοδομία και γιατί το ένα και γιατί το άλλο,μπορείς άνετα να του πεις ότι μπορώ να σου κάνω και γνωστοποίηση στην πολεοδομία και να "νιώθει" καλυμμένος.Όλο αυτό το ανέφερα για το "άγχος" που διέκρινα από τον συνάδελφο chris.k.

 

Επιπλεόν tsilena δεν ξέρω με ποια ΔΕΗ έχεις τις περισσότερες σου συναλλαγές αλλά...ΔΕΗ από ΔΕΗ διαφέρουν.Στην Πάτρα ζητάνε επικυρωμένη από πολεοδομία της οικοδομικής άδειας,(στέλεχος) και δεν κάνουν match για πολλούς λόγους.Ο κυριότερος είναι ότι ζητούν την οικοδομική άδεια και μάλιστα επικυρωμένη ώστε να δουν τη νομιμότητα του κτιρίου.

 

Τους έχω πάει οικοδομική άδεια πολυκατοικίας(3ο-4ο όροφο) και μου ζήτησαν και τις Οικ.Αδ. των πιο κάτω οροόφων.Λες και μπορεί σε ολόκληρη πολυκατοικία να κατατέθηκε οικοδομική άδεια και να είναι νόμιμοι μόνο οι 2 τελευταίοι όροφοι.

 

Το στέλεχος αναφέρει τετραγωνικά κάλυψης και μερικές άδειες αναφέρουν και οικοδομή μετά στέγης(ας με διορθώσει πολιτικός μηχανικός και όχι μαθηματικός μηχανικός) κτλ.Άρα με αυτά τα στοιχεία εάν ένας γραφειοκράτης υπάλληλος της ΔΕΗ δεν ικανοποιηθεί γιατί κάτι δεν του αρέσει,θέλοντας να κάνει διασταύρωση στοιχείων μεταξύ της οικοδομής και της κάλυψης που εσύ σα μηχανικός καταθέτεις τότε θα εκτεθούν πολύ μηχανικοί-ιδιοκτήτες.

 

Τέλος tsilena σύμφωνα με την αίτηση της ΔΕΗ,δε ζητάει σφραγισμένη την κάτοψη κάλυψης των Φ/Β πλαισίων αλλά εάν στα ζητήσει η τοπική ΔΕΗ θα το κάνεις.Όπως και την ενεργειακή μελέτη δεν πρέπει να στην ζητήσει(τι άλλο θα μας πει η ΔΕΗ) γιατί σύμφωνα με το νόμο υποβάλεις Υ.Δ. ότι έχει γίνει ενεργειακή μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Romanos με την απάντησή μου δεν σκόπευα να σε κρίνω για την τακτική σου, απλά μιλούσα γενικά περί αιτήσεων στη ΔΕΗ, χρησιμοποιώντας γενική πτώση.

Το ξέρω ότι οι κατά τόπους ΔΕΗ ζητάνε διάφορα αλλά αν δεν καλύπτονται από το νόμο οι απαιτήσεις τους δεν τους τα πάω. Τους ζητάω να το τεκμηριώσουν σύμφωνα με την Αίτηση Σύνδεσης και τις ανακοινώσεις. 99% των περιπτώσεων σταματούν να τα ζητούν.

Όσο για τους πελάτες, ειλικρινά δε μου έχει τύχει πελάτης να μου ζητήσει να πάω Πολεοδομία για τη νομιμότητα της κατασκευής που θα γίνει στην ταράτσα του.

 

Άρα με αυτά τα στοιχεία εάν ένας γραφειοκράτης υπάλληλος της ΔΕΗ δεν ικανοποιηθεί γιατί κάτι δεν του αρέσει,θέλοντας να κάνει διασταύρωση στοιχείων μεταξύ της οικοδομής και της κάλυψης που εσύ σα μηχανικός καταθέτεις τότε θα εκτεθούν πολύ μηχανικοί-ιδιοκτήτες.

Και με ποιο δικαίωμα θα σου ζητήσει τέτοιους ελέγχους; Υπάρχει η ΥΔ μηχανικού περί νομιμότητας.

 

Το στέλεχος αναφέρει τετραγωνικά κάλυψης και μερικές άδειες αναφέρουν και οικοδομή μετά στέγης(ας με διορθώσει πολιτικός μηχανικός και όχι μαθηματικός μηχανικός) κτλ.

Είσαι πολύ γλυκός...

Link to comment
Share on other sites

tsilena Ο υπάλληλος που ελέγχει τη νομιμότητα του φακέλου μπορεί εάν θεωρήσει ότι τα τετραγωνικά που καλύπτει η Φ/Β γεννήτρια όπως την αποτυπώνεις είναι πολύ περισσότερα από τα τετραγωνικά που ίσως έχει η στέγη(το στέλεχος νομίζω ότι δεν έχει πλήρη τετραγωνικά της στέγης) να κάνει έλεγχο.

 

Γιατί εάν δεν έχει δικαίωμα ο υπάλληλος να ελέγξει τυχόν κατασκευαστική παρανομία τότε ποιος είναι υπεύθυνος να ελέγξει κατά πόσο τηρούμε το 0,5μ σε δώμα,κατά πόσο η στέγη είναι νόμιμη αν και στην άδεια έχουμε δώμα και μόνο.

 

Στο λέω γιατί μου έχει τύχει περίπτωση(χθες) οικ.άδεια να δείχνει διόροφο με δώμα-ταράτσα κι αυτός παράνομα να έχει χτίσει στέγη.Η στέγη δε θέλει οικοδ.άδεια?Εκεί τι κάνω?Εάν προχωρήσει το έργο καταθέτω το στέλεχος και η κάτοψή μου και η εγκατάσταση να αναφέρεται σε στέγη?Και να το έχω υπογράψει?Εάν ο υπάλληλος δεν έχει δικαίωμα ελέγχου-αυτοψίας σ αυτή την περίπτωση τότε ας προχωρήσω κανονικά και να δηλώνω στην ΥΔ αρλούμπες..!!!!!!Είμαι μηχανικός και με μία μου Υ.Δ. σημαίνει ότι είμαι και σωστός-νόμιμος.!!

 

Δηλώνεις ότι είσαι μαθηματικός μηχανικός.Ποια σχολή έχεις τελειώσει?Εφαρμοσμένα μαθηματικά ΕΜΠ?Πάντως τα εφαρμοσμένα μαθηματικά δεν τα είχα σε εκτίμηση.Γι αυτό είχα ελαφρώς επιθετικό ύφος.,χε χε;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.