Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα αίτηση ΔΕΗ για <10kw


chris.k

Recommended Posts

Η Tsilena τα λέει άριστα παραπάνω και κακώς απευθύνεσαι με υποτιμητικό ύφος. Εύλογες οι απορίες σου μεν, αλλά άριστα στα λέει η συνάδελφος από πάνω. Προς τι λοιπόν το υφάκι, δε καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαφωνούμε φίλε.Και διαφωνούμε όχι επί της ουσίας και του νόμου αλλά επί τη εφαρμογής και το πως το ερμηνεύει κάθε υπάλληλος στον οποίο πάμε να εξυπηρετηθούμε.

 

Δεν υπάρχει υφάκι.Αλλά εάν κάτι είναι κομμάτι κάποιας άλλης ειδικότητας καλό είναι οι απόψεις μας να είναι περισσότερο επιφυλακτικές και λιγότερο απόλυτες.

Link to comment
Share on other sites

Romanos δεν θέλω να το παίξω συνήγορος της tsilena,γιατί είμαι σίγουρος ότι δεν τον χρειάζεται...

 

Επειδή είχα την τύχη να την γνωρίσω και να συζητήσω μαζί της,όταν έκανε το διδακτορικό της στο πανεπιστήμιο της πόλης σου,εγώ μάθαινα να μπουσουλάω....

 

Τα έργα Φ/Β που έχει υλοποιήσει σε Ελλάδα και Γερμανία αγγίζουν τρελά νούμερα...

 

Τέλος,δεν είναι δυνατό ανθρώπους όπως η tsilena αλλά και κάποιους άλλους (stavros,jsk,pv-t solar,.....) που μας παρέχουν το χρόνο και τη γνώση τους να τους μιλάμε με ύφος υπεροπτικό...

 

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Στο λέω γιατί μου έχει τύχει περίπτωση(χθες) οικ.άδεια να δείχνει διόροφο με δώμα-ταράτσα κι αυτός παράνομα να έχει χτίσει στέγη.Η στέγη δε θέλει οικοδ.άδεια?Εκεί τι κάνω?Εάν προχωρήσει το έργο καταθέτω το στέλεχος και η κάτοψή μου και η εγκατάσταση να αναφέρεται σε στέγη?Και να το έχω υπογράψει?Εάν ο υπάλληλος δεν έχει δικαίωμα ελέγχου-αυτοψίας σ αυτή την περίπτωση τότε ας προχωρήσω κανονικά και να δηλώνω στην ΥΔ αρλούμπες..!!!!!!Είμαι μηχανικός και με μία μου Υ.Δ. σημαίνει ότι είμαι και σωστός-νόμιμος.!!

Τι κάνεις σε μία τέτοια περίπτωση;

Απλά δεν αναλαμβάνεις το έργο μέχρι να νομιμοποιήσει αυτό που έχει, και φεύγεις κύριος. Αυτό κάνω εγώ τουλάχιστον.

 

Δηλώνεις ότι είσαι μαθηματικός μηχανικός.Ποια σχολή έχεις τελειώσει?Εφαρμοσμένα μαθηματικά ΕΜΠ?Πάντως τα εφαρμοσμένα μαθηματικά δεν τα είχα σε εκτίμηση.Γι αυτό είχα ελαφρώς επιθετικό ύφος.,χε χε;)

Οι σπουδές του καθενός και το πόσο μακριά έχει φτάσει τους ακαδημαϊκούς του τίτλους, αγαπητέ μου, είναι για τον εαυτό του. Το να έχεις επιθετικό ύφος γιατί δεν είχες σε εκτίμηση κάποια ακαδημαϊκή κατεύθυνση που νομίζεις ότι ο συνομιλητής έχει ακολουθήσει, αρχίζει από κομπλεξ και τελειώνει σε ρατσισμό.

Δε χρειάζεται να μου απαντήσεις γιατί δε θέλω να κάνω διάλογο μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε τι γίνεται !!!!

 

Δεν μπαίνω στο σχολιασμό της ειδικότητας του καθενός, άλλωστε έχω ιδία άποψη για το συγκεκριμένο άτομο!

 

Στα περί Επικυρωμένου Αντιγράφου Αδείας!

 

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ

 

Τελεία και παύλα. Δεν μπορεί ο κάθε ηλίθιος, κατέχων θέση σε οποιοδήποτε γραφείο να βγάζει το κόμπλεξ του στον κάθε φορολογούμενο που τον πληρώνει.

 

Η απάντηση είναι: Πού το λέει ότι πρέπει να προσκομίσω το στέλεχος. ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.

 

Αλλιώς υπάρχει και η έγγραφη καταγγελία τόσο σε ανώτερό του όσο και στην Υπηρεσία Εξυπηρέτησης Επενδυτών ΑΠΕ. Και μετά να δούμε τι θα κάνει.

 

ΕΛΕΟΣ με την απάντηση: "Εγώ το θέλω" !

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε όλοι ότι οι προσωπικές διαμάχες δεν έχουν θέση στη συζήτηση. Αν συνεχιστούν, αναπόφευκτα, θα κλειδώσει το θέμα. Παρακαλώ διορθώστε τα μηνύματά σας.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι: Πού το λέει ότι πρέπει να προσκομίσω το στέλεχος. ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.

 

Αλλιώς υπάρχει και η έγγραφη καταγγελία τόσο σε ανώτερό του όσο και στην Υπηρεσία Εξυπηρέτησης Επενδυτών ΑΠΕ. Και μετά να δούμε τι θα κάνει.

 

ΕΛΕΟΣ με την απάντηση: "Εγώ το θέλω" !

 

Και θέτω το ερώτημα?Είναι ένας επενδυτής και θέλει να βάλει στο σπίτι του

(εντός σχεδίου) Φ/Β σύστημα.Ο "κακός" υπάλληλος της ΔΕΗ πως μπορεί να ελέγξει την νομιμότητα του κτιρίου??Μόνο με τους τίτλους ιδιοκτησίας???ΟΧΙ γιατί ενδέχεται να έχει γίνει ανάκληση της αδείας και το σπίτι να είναι παράνομο πλέον άρα έμμεσα συνηγορεί σε παρανομία κι ελέγχεται.!Πολύ σωστά ζητάνε και στέλεχος.Άποψή μου.

 

Η tsilena αναφέρει ότι με την Υ.Δ. πλέον εμείς πέρνουμε την ευθύνη κι έχει εν μέρη δίκιο.Αλλά μ αυτή τη λογική τότε ας πηγαίνουμε στη ΔΕΗ και να λέμε πάρε την Υ.Δ. μου,που εγώ η αρχιμηχανικάρα σου λέω ότι όλα είναι νόμιμα και το σπίτι είναι δικό του και είναι νόμιμο κτλ.!!

 

 

tsilena λες:

Και με ποιο δικαίωμα θα σου ζητήσει τέτοιους ελέγχους; Υπάρχει η ΥΔ μηχανικού περί νομιμότητας.

 

Δηλαδή εμείς δεν ελεγχόμαστε από κανέναν για την Υ.Δ. μας ή δεν έχει δικαίωμα κανείς να ταυτοποιήσει την μελετητική κάτοψη μας με το στέλεχος???Αυτά βλέπουν οι ιδιώτες κι έρχονται αραδιάζοντας ότι έχουν στο μυαλό τους απαιτώντας να παρανομήσουμε γιατί βρε αδερφέ διάβασα στο michanikos.gr ότι δεν έχει δικαίωμα ο υπάλληλος της ΔΕΗ να σε ελέγξει.Άρα βγάλε μου το 10άρι στη στέγη κι ας είναι 50 τ.μ. νόμιμα με προέκταση άλλα 100τ.μ.

 

tsilena εγώ δεν θα το κάνω όπως σωστά ανέφερες αλλά όταν αιωρούνται τέτοιες απόψεις μας δυσκολεύουν πολύ και χαίρονται οι τυχάρπαστοι που με περίσσειο θράσος παρανομούν και πέρνουν το έργο.

 

Και για την ειδικότητά σου όπως και τη δική μου έκανα νύξη σε θέμα που αφορά περισσότερο πολιτικό μηχανικό.Από εκεί και πέρα θα ήθελα να ξέρω ένας μαθηματικός μηχανικός που ειδικεύεται και πως μπορείς να αποκτήσεις αυτή την ειδικότητα.Εσύ θεωρείς ότι σε έχω θίξει κι εάν έχεις κάνει πολλά πράγματα στη ζωή σου όπως αναφέρουν οι συνάδελφοι να εκραγείς περισσότερο.Δεν είχα τέτοια πρόθεση.Επιπλέον ένας άλλος συνάδελφος αναφέρει πυρηνικός μηχανικός.Δεν είναι ειρωνία να ρωτάει κάποιος για μία ειδικότητα που δεν την ξέρει και δεν έχει ευρεία εφαρμογή στα στενά πλαίσια της Ελλάδος.

 

miltos Ότι θεωρείς περιττό κι αρνητικό στα γραπτά μου,για καλύτερη ροή της κουβέντας παρακαλώ διέγραψέ τα.Όπως εάν θες ανασκευάζω την αναφορά μου για την ειδικότητα της tsilena(και κατ επέκταση τη δική μου) όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

O γραπτός λόγος δεν έχει καμιά σχέση με την πρόσωπο με πρόσωπο κουβέντα, όπου συμμετέχει ο τόνος της φωνής, το ύφος, οι χειρονομίες κλπ. Γι αυτό καλό είναι να είμαστε λίγο παραπάνω προσεκτικοί στα γραπτά μας, ώστε να μην ληφθεί κάτι σαν αιχμή.

Link to comment
Share on other sites

Romanos: Δεν είναι αρμοδιότητα της ΔΕΗ να ελέγξει τη νομιμότητα του κτιρίου. Αυτό είναι αρμοδιότητα της Πολεοδομίας. Προκειμένου όμως να μην υπάρχει η καθυστέρηση και το κόστος ΕΕΜΚ αποφάσισε το κράτος να επισυνάπτεται με την κατασκευή η ΥΔ Μηχανικού και ιδιοκτήτη για τη νομιμότητα της κατασκευής.

 

Αν εσύ θέλεις να ακολουθήσει άλλη διαδικασία ή αν εσύ θεωρείς ότι ένας υπάλληλος της ΔΕΗ έχει το δικαίωμα να ζητάει πράγματα που δεν θα έπρεπε είναι δικό σου θέμα.

 

Τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.