Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διεκδίκηση διαφυγόντων κερδών από διακοπή εργασιών


ANDRGIAL

Recommended Posts

Καλησπέρα,

θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής θέμα:

 

Μου έγινε διακοπή εργασιών από την Πολεοδομία σε συνέχεια καταγγελίας γείτονα. Μετά από επανέλεγχο της αδείας δε βρέθηκε κάποια ουσιώδης παράλειψη και μου δόθηκε συνέχιση εργασιών. Το διάστημα όμως που μεσολάβησε μετέβαλε προς τα πάνω την προσφορά του εργολάβου. Μπορώ να διεκδικήσω τώρα από τον καταγγέλοντα τη ζημιά που έχω υποστεί ;

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις πληγές ......

 

Θα μπορούσες να κάνεις αγωγή για πολλά πράγματα

 

Η διακοπή έγινε ύστερα από κοινοποίηση κάποιας απόφασης του ΤΕΚ ?

 

Δλδ συμμορφώθηκες σε έγγραφη διαταγή τους ?

 

Αν ναι τότε πας για πειθαρχικό τον /τους υπαλλήλους και αστικό για αποζημίωση. Ίσως και ποινικό αν αποδειχθεί δόλος για τη διακοπή των εργασιών.

 

1) ΠΕΙΘΑΡΧΙΚΟ για υπάλληλο

Για παράβαση καθήκοντος - αμέλεια, καθώς και ατελής ή μη έγκαιρη εκπλήρωση του καθήκοντος

 

2) ΑΣΤΙΚΟ για τον πελάτη

Για ζημία (δεν λέγεται διαφυγόν κέρδος) - ηθική βλάβη

 

Αυτά μου έρχονται στα γρήγορα.

 

Συμβουλεύσου δικηγόρο και αγόρασε δημοσιογραφικό. Μαγνητοσκόπησε τα πάντα εξωδικαστικά. Μπορεί να μην αποτελούν τεκμήριο αλλά τρομάζουν κόσμο και κοσμάκη.

 

 

BTW παραθέτω το άρθρο 107 του Ν2683/99 (αν και νομίζω έχει αντικατασταθεί, αλλά τα βασικά και τα παραπτώματα παραμένουν)

 

>Άρθρο 107
Πειθαρχικά παραπτώματα 

1. Πειθαρχικά παραπτώματα αποτελούν ιδίως :

α) Πράξεις με τις οποίες εκδηλώνεται άρνηση αναγνώρισης του Συντάγματος ή έλλειψη αφοσίωσης στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία.

β) Η παράβαση καθήκοντος κατά τον Ποινικό Κώδικα ή άλλους ειδικούς νόμους.

γ) Η παράβαση της αρχής της αμεροληψίας.

δ) Η αδικαιολόγητη αποχή από την άσκηση των καθηκόντων.

ε) Η άρνηση ή παρέλκυση εκτέλεσης εργασίας.

στ) Η αμέλεια, καθώς και η ατελής ή μη έγκαιρη εκπλήρωση του καθήκοντος.

ζ) Η παράβαση της υποχρέωσης της εχεμύθειας, με την επιφύλαξη των διατάξεων του άρθρου 26.

η) Η άσκηση κριτικής των πράξεων της προϊσταμένης αρχής που γίνεται δημοσίως, γραπτώς ή προφορικώς, με σκόπιμη χρησιμοποίηση εκδήλως ανακριβών στοιχείων ή με προδήλως απρεπείς εκφράσεις.

θ) Η άσκηση εργασίας ή έργου με αμοιβή χωρίς προηγούμενη άδεια της υπηρεσίας.

ι) Η αδικαιολόγητη άρνηση προσέλευσης για ιατρική εξέταση.

ια) Η αδικαιολόγητη μη έγκαιρη σύνταξη ή η σύνταξη μεροληπτικής έκθεσης αξιολόγησης.

ιβ) Η ανάρμοστη συμπεριφορά προς τους πολίτες, η αδικαιολόγητη μη εξυπηρέτησή τους και η μη έγκαιρη διεκπεραίωση των υποθέσεών τους.

ιγ) Η αδικαιολόγητη μη έγκαιρη απάντηση σε αναφορές πολιτών.

ιδ) Η αδικαιολόγητη προτίμηση νεοτέρων υποθέσεων με παραμέληση παλαιοτέρων.

ιε) Η άμεση ή μέσω τρίτου προσώπου συμμετοχή σε δημοπρασία την οποία διενεργεί επιτροπή, μέλος της οποίος είναι ο υπάλληλος ή η αρχή στην οποία αυτός ανήκει.

ιστ) Η χρησιμοποίηση της δημοσιοϋπαλληλικής ιδιότητας η πληροφοριών που κατέχει ο υπάλληλος λόγω της θέσης του, για εξυπηρέτηση ιδιωτικών συμφερόντων του ίδιου ή τρίτων προσώπων.

ιζ) Η αποδοχή οποιασδήποτε υλικής εύνοιας ή ανταλ­λάγματος που προέρχεται από πρόσωπο του οποίου τις υποθέσεις χειρίζεται ή πρόκειται να χειριστεί κατά την άσκηση των υπηρεσιακών του καθηκόντων o υπάλληλος.

ιη) Η χρησιμοποίηση τρίτων προσώπων για την απόκτηση υπηρεσιακής εύνοιας ή την πρόκληση ή ματαίωση διαταγής της υπηρεσίας.

ιθ) Η σύναψη στενών κοινωνικών σχέσεων με πρόσωπα των οποίων ουσιώδη συμφέροντα εξαρτώνται από τον τρόπο αντιμετώπισης θεμάτων της αρμοδιότητας του υπαλλήλου.

κ) Η φθορά λόγω ασυνήθιστης χρήσης, η εγκατάλειψη ή η παράνομη χρήση πράγματος το οποίο ανήκει στην υπηρεσία.

κα) Η παράλειψη δίωξης και τιμώρησης πειθαρχικού παραπτώματος, με την επιφύλαξη των διατάξεων του άρθρου 110 παρ. 2.

2. Διατάξεις που ορίζουν ειδικά πειθαρχικά παραπτώ­ματα διατηρούνται σε ισχύ.

 

 

Προς προβληματισμό, όχι σχολιασμό εδώ και βγούμε οφ τόπικ.

 

 

Για το μηχανικό ίσως το δικαστήριο επιδικάσει και αποζημίωση λόγω διαφυγόντων κερδών αν αυτό μπορεί να τεκμηριωθεί με αποδείξεις ότι έχεις δαπανήσει χρόνο και χρήμα για να απεμπλακεί η υπόθεση.

 

Επίσης ο πελάτης μπορεί και δεν είμαι σίγουρος να συμπεριλάβει και τον αδικαιολόγητο πλουτισμό αν αυτό μπορεί να αποδειχυθεί με το παρακάτω σκεπτικό.

 

1 μήνα πχ καθυστέρηση = 1 μήνα μη εκμετάλλευση της εν δυνάμει οριζόντιας ιδιοκτησίας. Άρα αδικαιολόγητα πλούτισε έναντι αυτού ο καταγγέλλοντας.

 

ps : δεν είμαι δικηγόρος ....οπότε βουρ για δικηγόρο και κουβεντούλα με τον Δ/ντη της πολεοδομίας με το δημοσιογραφικό στην τσέπη.

Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν είσαι μηχανικός χρειάζεσαι και μηχανικό ....ειδάλλως την έβαψες.

 

Οι δικηγόροι τεχνικά δεν κατανοούν και τα περνάνε ντούκου.

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η υπόθεση θα παιχτεί στις λεπτομέρειες. Όταν λες "δεν βρέθηκε ουσιώδης παράλειψη" τί εννοείς; Και ποιά ήταν η μη ουσιώδης;

Προσωπικά πιστεύω ότι με το Πειθαρχικό δεν πρόκειται να γίνει τίποτα. "Κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει".

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκριση. Στη συνέχεια παραθέτω περισσότερες λεπτομέρειες της υπόθεσης. Το οικόπεδο βρίσκεται σε οικισμό υφιστάμενο προ του 1923. Η καταγελία είχε σαν θέμα "Επανέλεγχος οικοδομικής άδειας" και σαν αιτούμενο τη διακοπή λόγω καταστροφής της μαρμαρόπετρας κατά τις εκσκαφές θεμελίωσης (αν είναι δυνατόν σε οικόπεδο εντός οικισμού). Η Πολεοδομία απτόμενη από το θέμα και μόνο και αφού απέσπασε με το μαλακό τη συνένεσή μου προκειμένου να διασφαλιστεί η ομαλή κατασκευή στη συνέχεια μου έκανε τη διακοπή. Κατα τον επανέλεγχο τα εύρηματα είναι τα εξής :

- Απουσία ισοϋψών στο τοπογραφικό (σε οικόπεδο 370 μ2 με μέγιστη υψομετρική διαφορά 2,5 μ. και εξαρτημένο υψομετρικά στο ανάντη σημείο - πήρα 40 σημεία έλεος για δύο ισοϋψείς)

- Συμπλήρψση κειμένου στη δήλωση του μηχανικού στο διάγραμμα άλυψης

- Αριθμητικό λάθος στη δόμηση του ημιϋπαίθριου χώρου της εισόδου (έχω 100 μ2 υπόλοιπο δόμησης)

Μετά τα παραπάνω η ταπεινή μου άποψη είναι ότι παρέλκει ο όποιος υποτιθέμενος λόγος διακοπής και δικαιούμαι άμεση επανέναρξη εργασιών. Παρακαλώ θερμά για τις απόψεις σας κια ευχαρισρώ εκ των προτέρων

-

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι ο πραγματικός λόγος που υποκρύπτεται της καταγγελίας είναι ότι θα στερήσω μέρος της θέας του καταγγέλοντος. Όπως έμαθα ο σκοπός του ήταν να πάει πάλι η υπόθεση στο ΣΧΟΠ με αφορμή τη θέωρηση του νέου τοπογραφικού και να διεκδικήσει εκεί την αφαίρεση του ορόφου μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.