Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Δασαρχείου


aquarho

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.Θα ξεκινήσω λέγοντας οτι είμαι ιδιοκτήτης μιας μεριδας 2500 τ.μ περίπου σε μια περιοχή όπου τα οικόπεδα είναι εκτός σχεδίου.Το 1983 έγινε πράξη σύστασης κάθετης ιδιοκτησίας.Προηγουμένως (το 1981) εκδόθηκε οικοδομική άδεια στο ένα κομμάτι (1250 τμ) και χτίστηκε μια οικοδομή 99 τ.μ.

Να τονίσω ότι πρώτα αγόρασα το κομμάτι με την οικοδομή και μετά απο 1 χρονο περίπου το υπόλοιπο (το οποίο ανήκε σε άλλον ιδιοκτήτη).Η μερίδα έχει πρόσωπο σε ένα κεντρικό δρόμο 26 μέτρα.Αποφάσισα λοιπόν φέτος να πουλήσω το ένα κομμάτι(αυτο χωρις την οικοδομή).Ψαχνοντας τα διάφορα χαρτιά της μερίδας μου, διαπίστωσα πως δεν έχω στην κατοχή μου την βεβαίωση απο το δασαρχείο που απαιτείται για τα εκτός σχεδιου.Ρωτάω λοιπόν το εξής, υπάρχει περίπτωση το 1981 οταν εκδόθηκε η άδεια της οικοδομής να μην ζητηθηκε αυτο το χαρτι απο την πολεοδομία?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ένας τρόπος υπάρχει να το μάθετε, να το ζητήσετε από την πολεοδομία με ότι αυτό συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει?Αν δεν είχε βγει τέτοια απόφαση από το δασαρχείο?Μπλέκονται λίγο τα πράγματα, εκεί πάει το ''με ό,τι αυτό συνεπάγεται''

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό: Τοπογραφικό έτσι κι αλλιώς θα χρειαστεί για την αγοραπωλησία. Πάρτε λοιπόν ένα αντίγραφο και πάτε στο Δασαρχείο της περιοχής. Αν δεν έχει εκδωθεί πράξη χαρακτηρισμού τότε υποχρεωτικά θα μπέιτε στην διαδικασία να εκδώσετε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο θέμα να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Υπάρχει Ο.Α εκτός σχεδίου σε ισχύ, την οποία τροποποιώ για να συμπεριλάβω σ’ αυτή και την ανέγερση άλλης νέας οικοδομής

Στην αρχική πράγματι, δεν πήρα βεβαίωση Δασαρχείου.

Ερωτώ: Πρέπει να μου ζητηθεί βεβαίωση στην νέα;

Link to comment
Share on other sites

Το 1983 έγινε πράξη σύστασης κάθετης ιδιοκτησίας.

 

εμενα αυτο μου κάνει εντύπωση. Θα κοιταξω αργότερα τα κιταπια μου για το ποτε απαγορεύτηκε η συσταση κάθετης σε εκτός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

georg coco, η εγκύκλιος που παρέθεσες έχει ανακληθεί και από ότι θυμάμαι ανακλήθηκε σε μικρό χρονικό διάστημα από τότε που εκδόθηκε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.