Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Τροχοβίλα 60τμ.Οι κάτοχοι να βοηθήσουν....


aporias

Recommended Posts

Έτσι είναι agrafiot. Όταν σπουδάζεις Νομική από τις ταινίες και μελετάς πολεοδομική νομοθεσία από τους πάντα έγκυρους δημοσιογράφους, αυτά είναι τα αποτελέσματα. Γιατί να ρωτήσεις μηχανικούς και δικηγόρους, που αυτή είναι η δουλειά τους?

 

aporias, ειλικρινά στο λέω και με καλή διάθεση, πόσο σκόπιμο είναι να ζητάς βοήθεια από φόρουμ μηχανικών στο οποίο συμμετέχουν συνάδελφοι εθελοντικά, και συγχρόνως να τους προσβάλλεις με το "καλημέρα"?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το 99% των πολυκατοικιών είναι ετσι? Μήπως όλες ειναι ψευτοκατασκευες με ατέλειες παντου?

 

Αν αγόρασες διαμέρισμα σε πολυκατοικία με ατέλειες

κυνήγα τους υπεύθυνους μηχανικούς. Υπάρχουν τρόποι (απευθύνσου σε συγκεκριμένο μηχανικό και δικηγόρο).

Νομίζω πως περισσότερο αρέσκεσαι να διαμαρτύρεσαι και να συκοφαντείς ένα ολόκληρο κλάδο, παρά να δώσεις μία λύση στα προβλήματά σου.

Link to comment
Share on other sites

Μην μου τσιγκλάτε την επαναστατόσα νεολαία!

 

Ας βαλ κατ ευθυμο!

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------

Οι συντονιστές μην το σβύσετε, δεν είναι εκτός θέματος είναι κάτι εύθυμο να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως όχι!

Δεν θα πας σε μηχανικό να του δωσεις τα λεφτα σου για να πλουτισει εκεινος.

Φυσικα και οταν αρρωστήσεις δεν θα πας σε γιατρο. Βλάκας εισαι να του δωσεις λεφτα για να κυκλοφορει με τζαγκουαρ?

Για συμβολαια σε συμβολαιογράφο???? Μα εισαι τρελός? Οι παπουδες μας που τα ειχαν "δια λογου" κάτι ήξεραν ;)

 

Γενικώς να το χεις σαν αρχη στη ζωη σου: ποτέ μην πληρώνεις επαγγελματίες. Μπορεις και μόνος σου!

 

 

 

Ακου να σου πω κάτι.

1) Ο μηχανικός δεν έβγαλε απολύτως τίποτα απ τον ημιυπαιθριο που εκλεισες.

2) αντίθετα οι αμοιβες του που υπολογιζονται με τα τετραγωνικά βγηκαν μικρότερες αφού πληρωθηκε σαν να σου μελέτησε σπίτι 100 τ.μ. και όχι 120 που πραγματικά κατασκεύασες.

3) εσυ ομως μας κοπανάς οτι εδωσες 3 χιλιαρικα και δεν λες ποσο αυξήθηκε η αξία του σπιτιου σου με τα παραπανίσια τετραγωνικά του ημιυπαιθρίου. Πόσο πάει το τετραγωνικό στην περιοχη σου νεαρέ μου? Ετσι για να ξέρουμε ποιο λαμόγιο ωφελήθηκε απ το κλείσιμο του ημιυπαιθρίου τελικα. Λες να ειναι το ιδιο λαμόγιο που τωρα το ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ? και βγαινει με αναιδεια να πει τις φιλοσοφίες του?

 

 

 

Την τροχοβίλα ή το προκατ εγω θα τα φτιάξω? Μηχανικοί, εργάτες και πολλοι άλλοι θα την φτιάξουν. Εγω άλλα πράγματα λεω και μάλλον δεν γίνομαι αντιληπτός. Το παράδειγμα λοιπόν που έδωσες με τον γιατρό ήταν τουλάχιστον ατυχές. Εγω υποστηρίζω οτι πρέπει να δίνουμε λεφτά σύμφωνα με τις ανάγκες μας και εκει που πρέπει.

 

Επίσης ο εργολάβος-μηχανικός μια χαρα λεφτά έβγαλε. Αν αγόραζα σπίτι 80τμ θα έδινα 150.000ε και οχι 200.000ε για 94τμ. .

 

Γενικά στην Ελλάδα υπάρχει ενα διεφθαρμένο σύστημα για να αμείβονται συγκεκριμένες ομάδες επαγγελματιών. Αυτό που δεν ξέρουν πολλοι είναι οτι ενα ξύλινο προκάτ σπίτι με σωστές προδιαγραφές ειναι 10 φορές καλύτερο απο τα εκτρώματα μπετόν που έχουν γεμίσει την Ελλάδα. Ειδικά στην χώρα μας που δεν έχουμε τυφωνες και ανεμοστρόβιλους, τα ξυλινα σπίτια θα έπρεπε να ήταν μονόδρομος. Απλά ο Έλληνας οταν ακουει προκατ ,νομίζει οτι είναι ενα βαγόνι με 4 σιδεριές. Τα ίδια ισχυουν και για τις τροχοβίλες. Στην Αμερικη βλέπεις κατι τροχοβίλες και σου πέφτει το σαγόνι. Ειναι πολυ μπροστά οι ανθρωποι εκει σε τέτοια θέματα.

 

Το να δίνεις 200.000ε για ενα διαμέρισμα ειναι θλιβερό. Και τι ακριβώς είναι αυτη η ''σπιταρόνα'' ? Ενα πραμα με μπετόν,χωρις ηχομόνωση(ακους πεντακαθαρα τι κανει αυτός που μένει απο πάνω σου και αυτος που μένει απο κάτω σου), χωρίς θερμομόνωση. Σιγά σιγά ξυπναει και ο μέσος Έλληνας και θα αλλάξουν πολλά πράγματα.

 

Έτσι είναι agrafiot. Όταν σπουδάζεις Νομική από τις ταινίες και μελετάς πολεοδομική νομοθεσία από τους πάντα έγκυρους δημοσιογράφους, αυτά είναι τα αποτελέσματα. Γιατί να ρωτήσεις μηχανικούς και δικηγόρους, που αυτή είναι η δουλειά τους?

 

aporias, ειλικρινά στο λέω και με καλή διάθεση, πόσο σκόπιμο είναι να ζητάς βοήθεια από φόρουμ μηχανικών στο οποίο συμμετέχουν συνάδελφοι εθελοντικά, και συγχρόνως να τους προσβάλλεις με το "καλημέρα"?

 

 

Στο προκάτ ή στην τροχοβίλα δεν εμπλέκεται μηχανικός? :???:

Δεν κατηγόρησα ΟΛΟΥΣ τους μηχανικούς.

 

Επίσης ενα μέλος(hermis) είχε βάλει δικηγόρο γιατι και εκείνος ειχε βάλει τροχοβίλα και απ'οτι έλεγε υπήρχε απόφαση δικαίωσης απο τον Αρειο Παγο.

 

Ζητάω συγγνώμη αν προσέβαλλα κάποιους.

 

Τι το αναλύουμε άλλο, αφού το έχει το όραμα του ο φοιτητής.

Να πάει Χαβάη και όπως λέει μια ψυχή εδώ όλα τα αλλά είναι τρούφες.

 

Και δεν θέλει να παρανομήσει.

Το μόνο που θέλει είναι το οίκημα που θα μένει αντί για γλάστρες να του έχει κρεμάσει δυο ρόδες για να το ονομάζει όχημα.

 

τι κάνει νιάου νιάου στους κεράμους......

 

 

Δεν θέλω να παω εγω Χαβαη . Υπάρχει καλύτερο μέρος απο την Ελλάδα? Εγω τρόπους ψάχνω για να φτιάξω ενα σπιτι και να μην δίνω 800ε για δάνειο καθε μηνα ;)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο εργολάβος-μηχανικός μια χαρα λεφτά έβγαλε. Αν αγόραζα σπίτι 80τμ θα έδινα 150.000ε και οχι 200.000ε για 94τμ.
Nα προσεχες τι αγοραζες...

Δεν σου φταιει κανεις που διαλεξες σπίτι με 2130Ε/μ2...

Επιλογη σου ητανε. Μην κλαίγεσαι τωρα!

Αυτό που δεν ξέρουν πολλοι είναι οτι ενα ξύλινο προκάτ σπίτι με σωστές προδιαγραφές ειναι 10 φορές καλύτερο απο τα εκτρώματα μπετόν που έχουν γεμίσει την Ελλάδα.
Σωστο.
Ειδικά στην χώρα μας που δεν έχουμε τυφωνες και ανεμοστρόβιλους, τα ξυλινα σπίτια θα έπρεπε να ήταν μονόδρομος.
'Ουαν όμως θα σου φέρνανε ξυλο απο το Σουόμι και θα σου εβγαινε 2 και 3 φορες πάνω το τετραγωνικο απο το μπετο, τότε πάλι θα κατηγορούσες τον μηχανικο!

Όταν θα έψαχνες ως αφυπνισμένος Έλλην το πιό φθηνό ξύλο και θα έφερνες τίποτις από πρωτο δρόμο μετά το Τσερνόμπιλ, δεξια, θα εκανες καταγγελία στον μεγαλοδημοσιογραφο να ερθει με κρυφη καμερα για την ανακάλυψη του αιώνα και τα εμποτισμενα με καρκινογόνα υλικά ξύλα...

Το να δίνεις 200.000ε για ενα διαμέρισμα ειναι θλιβερό. Και τι ακριβώς είναι αυτη η ''σπιταρόνα'' ? Ενα πραμα με μπετόν,χωρις ηχομόνωση(ακους πεντακαθαρα τι κανει αυτός που μένει απο πάνω σου και αυτος που μένει απο κάτω σου), χωρίς θερμομόνωση.
Ρε φιλε, απαντησε μου λιγο:

- σε ανάγκασε κανεις να το αγοράσεις;

- ήταν το τελευταίο διαθέσιμο διαμέρισμα στην πόλη σου και το πήρες;

Μηχανικο, δικό σου επιβλέποντα, γιατι δεν εβαλες, αφου το αγόρασες απο τα τουβλα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να δω ξύλινη 5όροφη πολυκατοικία, στην Κυψέλη ας πούμε, και στο ισόγειο, κατάστημα με πυροτεχνήματα. Ακραίο ναι μεν αλλά για να καταλάβεις ότι δεν γίνονται όλα παντού. Η ήλιος εδώ θα τελειώσει τα ξύλινα σπιτάκια, στο μισό χρόνο από ότι στο εξωτερικό. Αν είχαμε δικό μας χάλυβα ίσως να είχαμε προχωρήσει σε μεταλλικά κτίρια, αλλά μόλις γίνει κανένα ντου από κατασκευαστές η τιμή του ανά κιλό θα φτάσει του χρυσού.Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι ο οικονομικός προυπολογισμός είναι αυτός που κρίνει το είδος των κατασκευών και όχι οι επιλογές της αισθητικής μας, δυστυχώς.

Οτι σου έχουνε πει οι παραπάνω έχουν δίκιο.Προσέχουμε και ελέγχουμε τι αγοράζουμε.Να σου πω ότι εδώ η τιμή ανά τετραγωνικό είναι σαφώς ακριβότερη από ότι αγοράσατε εσείς, και δεν κυκλοφορούν με καγιέν οι μηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

Nα προσεχες τι αγοραζες...

Δεν σου φταιει κανεις που διαλεξες σπίτι με 2130Ε/μ2...

Επιλογη σου ητανε. Μην κλαίγεσαι τωρα!

Σωστο.

'Ουαν όμως θα σου φέρνανε ξυλο απο το Σουόμι και θα σου εβγαινε 2 και 3 φορες πάνω το τετραγωνικο απο το μπετο, τότε πάλι θα κατηγορούσες τον μηχανικο!

Όταν θα έψαχνες ως αφυπνισμένος Έλλην το πιό φθηνό ξύλο και θα έφερνες τίποτις από πρωτο δρόμο μετά το Τσερνόμπιλ, δεξια, θα εκανες καταγγελία στον μεγαλοδημοσιογραφο να ερθει με κρυφη καμερα για την ανακάλυψη του αιώνα και τα εμποτισμενα με καρκινογόνα υλικά ξύλα...

Ρε φιλε, απαντησε μου λιγο:

- σε ανάγκασε κανεις να το αγοράσεις;

- ήταν το τελευταίο διαθέσιμο διαμέρισμα στην πόλη σου και το πήρες;

Μηχανικο, δικό σου επιβλέποντα, γιατι δεν εβαλες, αφου το αγόρασες απο τα τουβλα;;;;

 

 

To σπίτι 190.000ε έκανε και σε πληροφορώ οτι τοτε που το αγόρασαν οι γονείς μου(πριν 4 περίπου χρόνια η τιμή ήταν χαμηλη). Τα υπόλοιπα 10.000ε τα πήραν μεσίτες,συμβολαιογράφοι και εφορια. Θα μου πεις καλα να παθω ,οπως και καλα την επαθαν και οι 7 υπόλοιποι αγοραστές....Και δεν κλαίγομαι, γιατι δεν το πληρώνω εγω το σπίτι, αλλα οι γονείς μου. Πριν χρόνια όταν το αγόρασαν ήμουν πιο μικρός σε ηλικία και δεν μπορούσα να τους κατευθύνω.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως πως ενα ξύλινο προκάτ με σουηδικό ξυλο που εχει σωστα επεξεργαστει να μου δημιουργήσει πρόβλημα. Το μόνο πρόβλημα ειναι τα κοράκια που θα θελήσουν να πέσουν να με φάνε ,γιατι δεν θα πάρουν λεφτά. Ακομα και οι μεταλλικες κατασκευες με σωστές προδιαγραφές μπορει να είναι εξίσου καλές με ενα καλό σπίτι. Δόξα το Θεο τα πράγματα δεν είναι οπως πριν 20 χρόνια. Υπάρχουν και καλές εταιρείες και μηχανικοί.

 

Υ.Γ Το σπίτι δεν εχει κάποια σημαντική ατέλεια ,αλλα απλα θεωρώ υπερβολικά τα 190-200.000ε για ενα διαμέρισμα

 

Manolis gon

 

Δίκιο εχεις. Αν όμως είχες δικό σου οικόπεδο? Δεν είμαι κατά της 5οροφης πολυκατοικίας ,αλλα εναντίον των εξωφρενικών τιμών που επέβαλλε η ομερτά που υπάρχει στην Ελλάδα. Επίσης δεν αναφέρθηκα σε όλους τους μηχανικούς. Ο συγκεκριμένος μηχανικός που έφτιαξε την πολυκατοικία μου εχει λεφτα ,γιατι εχει κατασκευαστική εταιρεία ο πατέρας του, ο οποίος τον εχει δικτυώσει παντού και ΣΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΤΩΝ ΑΞΙΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.