Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Τ.Ε. σε μελέτες PV


Recommended Posts

Εννοώ τον καβγά που έχει αναπτυχτεί πάλι ακόμα και μεταξύ των τ.ε σχετικά με τις υπογραφές.

Αλλά ναι καλά κάνεις και μου ζητάς τα ρέστα. Δεν θα έπρεπε καν να εκφέρω γνώμη ή στενοχώρια για άλλον έναν καβγά διότι είναι εκ του πονηρού.

Την καλησπέρα μου pappo

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο να διδαχθούμε ηλεκτροτρεχνία, αυτήν την ξέρει και ένας Φυσικός, ούτε αρκεί ένα εξάμηνο Ηλεκτρικών Μηχανών κι ο Φυσικός ξέρει τα βασικά από κινητήρες, γεννήτριες, Μ/Σ, ε και; Ξέρει από ηλεκτρολογικά;

 

Φίλε engineer_thess,

 

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον βαθμό της πώρωσής για την υπογραφή ενός μονογραμμικού από ένα Μηχανολόγο Μηχανικό ΤΕ, αφού είναι κάτι που μπορεί να το κάνει/μάθει σχετικά εύκολα με μια ελάχιστη εμπειρία και επίσης είναι κάτι που γίνεται στο εξωτερικό. Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι θεωρείς ότι "κλέβει" κάτι από τα επαγγελματικά δικαιώματά σου.

 

Τοποθετείς στην ειδικότητα: Ηλεκτρολόγος / Οικονομολόγος.

 

Το Ηλεκτρολόγος προκύπτει από το Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕ (βάσει των λεγομένων σου). Θεωρώ ότι υποβαθμίζεις τον τίτλο σου, αλλά αυτό είναι προσωπική μου άποψη.

 

Το Οικονομολόγος από πού προκύπτει… αν επιτρέπεται…???

 

Αν έχεις τελειώσει 2η σχολή στα οικονομικά σε προπτυχιακό ή σε διδακτορικό επίπεδο, το καταλαβαίνω απόλυτα και ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΑΓΚΑΣ (χωρίς ειρωνεία).

 

Τολμώ να πω ότι : αν έχεις κάποιο μεταπτυχιακό οικονομικών (π.χ. MBA, Finance κ.τ.λ.) – τότε θα είναι άδικο για ένα πραγματικό οικονομολόγο, να έχει το ίδιο τίτλο με σένα και δυστυχώς δεν μπορεί να το εκφράσει. Διότι ονομάζοντας τον εαυτό σου οικονομολόγο, όχι απλά "κλέβεις" κάτι από τα επαγγελματικά δικαιώματά του, αλλά ουσιαστικά όλο τον τίτλο του. Και κακώς διαμαρτύρεσαι για τον Μηχανολόγο Μηχανικό ΤΕ.

 

Γιατί ως γνωστό στην Ελλάδα είσαι ότι λες ότι είσαι (και δεν στο αναφέρω προσωπικά).

 

 

 

ΛΕΥΤΕΡΙΑ στα επαγγελματικά δικαιώματα του Μηχανολόγου Μηχανικού ΤΕ... :wink: ....!!!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς, όπως είπαν κι αρκετοί, στην Ελλάδα όπως είναι η κατάσταση με το ΤΕΕ και το μπάχαλο των επικαλύψεων, στο τέλος θα χάσουμε κι εμείς (ΤΕ) το μέτρο μας.

Σίγουρα η εξέλιξη της τεχνολογίας έχει "παντρέψει" την μηχανολογία με την ηλεκτρολογία και οποιοσδήποτε διαχωρισμός κάνει την κατάσταση χειρότερη.

Αλλά αρχή μας είναι να δουλεύουμε σ'αυτό που σπουδάσαμε και μόνο όσο και να φαίνεται απλή η υπογραφή μονογραμμικού ή οποιουδήποτε μικρού ηλεκτρολογικού.

Μπορεί να γνωρίζουμε να κάνουμε μία ηλεκτρολογική εργασία αλλά ο σεβασμός στον συνάδελφο ηλεκτρολόγο και στον πολίτη πρέπει να είναι προτεραιότητα.

Μόνο εάν ξαναγραφτούν οι νόμοι και τα ΠΔ από την αρχή και βάλουν κάτω τα τωρινά προγράμματα σπουδών θα μπει μία τάξη και θα δουλέψει τό σύστημα.

Αλήθεια το θέλετε αυτό ? ή σας συμφέρει να διαιωνίζεται η κατάσταση και να δίνεται το άλλοθι στο "σοφό" ΤΕΕ ???

Link to comment
Share on other sites

Φίλε engineer_thess,

 

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον βαθμό της πώρωσής για την υπογραφή ενός μονογραμμικού από ένα Μηχανολόγο Μηχανικό ΤΕ, αφού είναι κάτι που μπορεί να το κάνει/μάθει σχετικά εύκολα με μια ελάχιστη εμπειρία και επίσης είναι κάτι που γίνεται στο εξωτερικό. Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι θεωρείς ότι "κλέβει" κάτι από τα επαγγελματικά δικαιώματά σου.

 

Δεν μίλησα καθόλου για δικαίωμα υπογραφής στα ηλεκτρολογικά αλλά για γνώσεις στα ηλεκτρολογικά. Ξαναδιάβασε αν θες τα post μου.

 

Τοποθετείς στην ειδικότητα: Ηλεκτρολόγος / Οικονομολόγος.

 

Το Ηλεκτρολόγος προκύπτει από το Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕ (βάσει των λεγομένων σου). Θεωρώ ότι υποβαθμίζεις τον τίτλο σου, αλλά αυτό είναι προσωπική μου άποψη.

τίτλος πτυχίου: "Εκπαιδευτικός Τεχνολόγος Ηλεκτρόλογος Μηχανικός" αποφ. της ΑΣΕΤΕΜ/ΣΕΛΕΤΕ.

Με εργασία τόσο σε τεχνική εταιρεία όσο και στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση. (όχι παράλληλα αυτά)

(δεν θεωρώ ότι υποτιμώ τον εαυτό μου λέγοντας ότι είμαι "ηλεκτρολόγος", προσωπική μου γνώμη αυτό)

 

 

Το Οικονομολόγος από πού προκύπτει… αν επιτρέπεται…???

 

Αν έχεις τελειώσει 2η σχολή στα οικονομικά σε προπτυχιακό ή σε διδακτορικό επίπεδο, το καταλαβαίνω απόλυτα και ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΑΓΚΑΣ (χωρίς ειρωνεία).

 

2o πτυχίο από το τμήμα:

"Διεθνών και Ευρωπαϊκών, Οικονομικών και Πολιτικών Σπουδών" του Πανεπιστημίου Μακεδονίας

με κατεύθυνση σπουδών στις "Διεθνείς και Ευρωπαϊκές Οικονομικές Σπουδές"

 

προπτυχιακό επίπεδο, εισαγωγή με κατατακτήριες και τελείωσα τη σχολή δουλεύοντας παράλληλα. Τελείωσα στα 3,5 χρόνια. Η σχολή βέβαια είναι 4ετούς φοίτησης.

ΕΔ Οικονομολόγου.

Όπως υπάρχουν Οικονομολόγοι με μαθήματα στη διοίκηση επιχειρήσεων εγώ είμαι οικονομολόγος με μαθήματα στα διεθνή οικονομικά. Στον κορμό μαθημάτων έχω κάνει και μαθήματα πολιτικών επιστημών.

 

Δεν τα έγραψα για να σου πω ότι είμαι μάγκας απλώς επειδή ρώτησες.

 

 

Τολμώ να πω ότι : αν έχεις κάποιο μεταπτυχιακό οικονομικών (π.χ. MBA, Finance κ.τ.λ.) – τότε θα είναι άδικο για ένα πραγματικό οικονομολόγο, να έχει το ίδιο τίτλο με σένα και δυστυχώς δεν μπορεί να το εκφράσει. Διότι ονομάζοντας τον εαυτό σου οικονομολόγο, όχι απλά "κλέβεις" κάτι από τα επαγγελματικά δικαιώματά του, αλλά ουσιαστικά όλο τον τίτλο του. Και κακώς διαμαρτύρεσαι για τον Μηχανολόγο Μηχανικό ΤΕ.

 

Γιατί ως γνωστό στην Ελλάδα είσαι ότι λες ότι είσαι (και δεν στο αναφέρω προσωπικά).

Δεν είναι αυτή η περίπτωση λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω κάτι και ας θεωρηθεί άσχετο με το θέμα...

Μετά από 15 χρόνια εμπειρίας σε Η/Μ μελέτες και επιβλέψεις και βιώνοντας καθημερινά τον τρόπο που προσπαθούμε να αποδείξουμε το αυτονόητο , ότι είμαστε και εμείς Μηχανικοί - και μάλιστα πολλοί από εμάς με αρκετές γνώσεις στο αντικείμενο σπουδών μας - κατέληξα σε ένα και μοναδικό συμπέρασμα.

Αν ξεκινούσα τις σπουδές μου σήμερα , σαφέστατα και θα διάλεγα να πήγαινα σε μια χώρα ευρωπαική (πχ Αγγλία) όπως έχουν κάνει πολλοί φίλοι μου , θα έκανα και ένα μεταπτυχιακό και θα γυρνούσα (κατόπιν εξετάσεων) Μηχανολόγος Μηχανικός στο προνομιούχο ΤΕΕ και θα υπέγραφα όλα τα ηλεκτρολογικά.

Αλλά επειδή ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω , θα παραμείνω Μηχανολόγος Μηχανικός ΤΕ με ανύπαρκτα Επαγγελματικά δικαιώματα και θα αποδεικνύω καθημερινά πως υπάρχουμε και εμείς εδώ είτε το θέλουν κάποιοι είτε όχι ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησα καθόλου για δικαίωμα υπογραφής στα ηλεκτρολογικά αλλά για γνώσεις στα ηλεκτρολογικά. Ξαναδιάβασε αν θες τα post μου.

 

Φίλε engineer_thess,

 

Όσο αφορά τις σπουδές, σου βγάζω καπέλο.

 

Στα υπόλοιπα, δεν έχει ΚΑΜΙΑ σημασία αν μιλάς για γνώσεις ηλεκτρολογικών. Και αυτό διότι μιλάς για γνώσεις σε Post με θέμα τα επαγγελματικά δικαιώματα του Ηλεκτρ. Μηχ/κου ΤΕ και κατ’ επέκταση της κουβέντας και του Μηχαν. Μηχ/κου ΤΕ. Φυσικά είναι προφανέστατο σε όλους αναγνώστες (τουλάχιστον στους Μηχαν. Μηχ/κου ΤΕ), ότι μιλάς για γνώσεις εννοώντας (θέλεις – δεν θέλεις) και τα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ.

 

Έστω ότι έχεις δίκιο σχετικά με την γνώση των ηλεκτρολογικών του Μηχαν. Μηχ/κου ΤΕ.

 

Αυτό κάνει ένα Μηχαν. Μηχ/κο ΤΕ, ανίκανο να υπογράφει μελέτη PV..???

 

Ή

 

Συμφωνείς ότι οι Μηχαν. Μηχ/κοι ΤΕ είναι ικανοί να υπογράφουν μελέτες PV…??

Link to comment
Share on other sites

αφου με τοσα μαθήματα στο προγραμμα σπουδων δεν μπορουμε να το υπογραψουμε τελοσπάντων αυτο το μονογραμμικο, απορώ πως υπογραφουμε για ανελκυστήρες(μηχανολογικο κομματι),πυρασφαλεια κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνει ένα Μηχαν. Μηχ/κο ΤΕ, ανίκανο να υπογράφει μελέτη PV..???

 

Ή

 

Συμφωνείς ότι οι Μηχαν. Μηχ/κοι ΤΕ είναι ικανοί να υπογράφουν μελέτες PV…??

 

Την άποψη μου για την απονομή ΕΔ της ειδικότητας ή την απονομή ΕΔ "γειτνιαζόντων" ειδικοτήτων την είχα γράψει εδώ και δεν είναι και 100% πλήρης γιατί δεν λαμβάνει υπόψιν (αυτό που έγραψα τότε) τα μεταπτυχιακά κλπ -το συμπληρώνω τώρα-.

Εν συντομία: ΕΔ με εμπειρία και εξετάσεις (και λαμβάνοντας υπόψη μεταπτυχιακά κλπ), διαβάθμιση των ΕΔ και όχι ΕΔ απεριόριστα από την πρώτη μέρα. Αν ο μηχανολόγος δώσει εξετάσεις και περάσει, ναι να έχει ΕΔ ηλεκτρολόγου. Ένας μηχανολόγος, ηλεκτρολόγος κλπ που έχει γνώσεις δεν θα φοβάται ένα τέτοιο σύστημα απονομής ΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι εξετάσεις ρε Engineer thess?Δε φτάνουν οι εξετάσεις στις σχολές?Στο τέλος θα δίνουμε πιο πολλές εξετάσεις μετά το πτυχίο για τα αυτονόητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.