Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακαίνιση διαμερίσματος


vivonio

Recommended Posts

Συνάδελφοι,μια ερώτηση

 

Οσο τετριμένο θέμα κι αν ακούγεται,θα ήθελα την γνώμη σας.Ανακαίνιση διαμερίσματος του 70, δηλ. πλήρης ανακαίνιση, λουτρού,wc,κουζινας,νέα εξωτερικά κουφώματα αλουμινιου σε αντικατάσταση τών παλαιών,συντήρηση πατωμάτων, μαρμάρων, νέα ηλεκτρική εγκατάσταση,ελαιοχρωματισμοί μεσα,

εξω.

Δεν έχω καθαιρέσεις τοίχων,δεν κάνω χρήση ικριωμάτων.

Ερώτηση: Χρειάζομαι άδεια?Σε περίπτωση,δίστροπου γείτονα,που φωνάξει την αστυνομία,ας πούμε, πώς καλύπτομαι?

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε άδεια μικρής κλίμακας εφόσον δεν χρησιμοποιείς ικριώματα και δεν κάνεις αλλαγές χρήσης χώρου κλπ. 95% των περιπτώσεων καλύπτεσαι, προσοχή στα ένσημα του ΙΚΑ που θα βγουν. Συμφωνητικά με όλα τα συνεργεία, στεγασμένα ή μη.

Για λεπτομέρειες δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

νέα εξωτερικά κουφώματα αλουμινιου σε αντικατάσταση τών παλαιών

Πρόσεχε λίγο με τα κουφώματα.

Μπορεί να χρειαστεί η συναίνεση της διαχείρισης

γιατί επεμβαίνεις στις κοινόχρηστες όψεις.

Link to comment
Share on other sites

kostassid ευχαριστώ.

όμως, ούτε συζήτηση για ΙΚΑ, ούτε αποδήξεις δεν θέλει η πελάτης.Επίσης, αν και δέν αλλάζει η διαρύθμηση του διαμερίσματος θα το δουλέψει σαν studio αισθητικής!

Εγώ κλήθηκα να το πάρω πακέτο να το φτιάξω..χωρίς πολλά πολλά.

Link to comment
Share on other sites

....

Εγώ κλήθηκα να το πάρω πακέτο να το φτιάξω..χωρίς πολλά πολλά.

 

 

Μη τα λες και φάτσα κάρτα τα χωρίς πολλά πολλά, κυκλοφορεί και ΣΔΟΕ και η μη κοπή απόδειξης είναι ποινικό πια και οι IP γίνονται άμεσα απαιτητές.

 

Άσε που ακόμα πιο καλά μη τα κάνεις τα χωρίς πολλά πολλά…

 

Τέτοιες ώρες τέτοια λόγια θα μου πεις.

 

υ.γ.

Αλλά σε κάθε κακή συνέχεια του έργου σου με τον πελάτη θα είσαι και εκβιάσιμος από αυτό το γεγονός και ας έχεις δίκιο σε κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να συντάξεις κανένα ιδιωτικό συμφωνητικό (ξεκαθαρίζοντας λεπτομέρειες όπως ασφάλιση προσωπικού, τρόπος πληρωμής, χρόνος κλπ)

και να το καταθέσεις εφορία

γιατί όπως λέει και ο Didonis μπορεί να μείνεις ξεκρέμαστος στην πρώτη στραβή...

 

Και εννοείται πως έχει κάνει έναρξη στην εφορία για τέτοιες δραστηριότητες.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, υπάρχει αλλαγή χρήσης, από διαμέρισμα-οικία σε κατάστημα και μάλιστα υγειονομικού ενδιαφέροντος. τα πράγματα περιπλέκονται πάρα πολύ. Η υπάρχουσα άδεια του χώρου τι χρήση δείχνει;

Πρόσεχε πως μιλάς καθώς εδώ είναι δημόσιο forum!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχετε δίκιο σε όλα αυτα.Δέν τα λέω φάτσα μόστρα Didonis,γιατί έτσι πράτω, το αντίθετο, δεν θέλω να κάνω παρατυπίες και γι'αυτό και το ψάχνω.

Brasco ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πάγια τακτική μας πρέπει να είναι η τήρηση της νομιμότητας άσχετο με το τι θέλει ο κάθε πελάτης για να γλυτώσει χρήματα...

Ειδικά στους καιρούς μας, η τήρηση της νομιμότητας είναι μονόδρομος και μάλιστα έχεις πολύ καλή δικαιολογία στον πελάτη ότι "να ξεχάσει αυτά που ήξερε" και ότι "δεν θα βρει πουθενά χωρίς απόδειξη και χωρίς ΙΚΑ κλπ κλπ"

Link to comment
Share on other sites

σωστα..Γιαννη, και kostassid αυτα που λέω

ειναι που θέλουν διευκρυνησεις διότι είναι τα προβλήματα του επαγγέλματος,δυστυχώς,και χρειάζεται να τα συζητάμε και να τα αντιμετωπίζουμε.Δεν είναι taboo.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.