Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χάραξη από Hepos ή ΓΥΣ


Recommended Posts

...Έστω ότι βρίσκω τριγωνομετρικά της κτηματογράφησης ...

 

Μήτσο, αυτό είναι το ζητούμενο και νομικά ισχυρό. Σε ενδεχόμενη πραγματογνωμοσύνη είναι αυτό που βαρύνει περισσότερο απ την εξάρτηση από το δίκτυο 4ης ΓΥΣ ή από το HEPOS. Αν θες να κοιμάσαι ήσυχος ψάξε καλά, ψάξε πολύ καλά...

κι αν δεν βρεις τίποτα τότε τα ξαναλέμε...

Link to comment
Share on other sites

το θέμα της επανεφαρμογής-χάραξης σε περιοχές πράξεων εφαρμογής το έχουμε εξαντλήσει στο φόρουμ

με μιά μικρή αναζήτηση θα βρεί κανείς απαντήσεις

συνάδελφε mitsus

σε αυτές τις περιπτώσεις πηγαίνεις απο το ειδικό προς το γενικό σε αντίθεση δηλαδή με την καθιερωμένη τοπογραφική μεθοδολογία-αντιμετώπιση απο το γενικό στο ειδικό

άλλωστε η χάραξη είναι η "αντίστροφη" διαδικασία της αποτύπωσης

Link to comment
Share on other sites

Χάραξη πάντα στο σύστημα που έχει γίνει η αποτύπωση.Αν η πράξη εφαρμογής είναι υλοποιημένη γίνεται έλεγχος στο ΟΤ του οικοπέδου και στα απέναντι του.Μόνο με όργανο.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

να επανέλθω στο θέμα....έχω πρόσφατη πράξη εφαρμογής σε ΕΓΣΑ΄87. ΓΙα να χαράξω τις κορυφές της τελικής ιδιοκτησίας,

Πρέπει οπωσδήποτε να εξαρτηθώ από στάση της πράξης εφαρμογής? μπορώ να ιδρύσω στάση και να συγκρίνω με τις δικές μου μετρήσεις και αν είμαι οκ να προχωρήσω....??

(ερώτηση περισσότερο θεωρητικού παρά πρακτικού)

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κανεις μια αντιπαραβολή με δικές σου μετρήσεις, αλλά καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις στάσεις ή σταθερά αποτυπωμένα σημεία του μελετητή.

Οπως είχε πει και ο GRTOPO εύστοχα, "αν στραβά είναι ο γιαλός, στραβά θα αρμενίσεις."

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία που χρειάζομαι περί της πράξης εφαρμογής τα παίρνω απ την αρμόδια πολεοδομία? Κάτι πήρε το μάτι μου σε παλιότερα post ότι ίσως και απ τον Δήμο... Επίσης τις συντ/νες των στάσεων τις παίρνεις ατελώς ή έχει κανα χαράτσι?? Να ξέρουμε τι θα βρούμε δλδ.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.