Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Ισχύουν τα αρχιτεκτονικά σχέδια?


MaraNe

Recommended Posts

Ένα εργολαβικό (συμβόλαιο, προσύμφωνο κλπ)

αποτελείται (μεταξύ άλλων) από σχέδια και συγγραφή υποχρεώσεων.

 

Τα σχέδια δεν είναι απαραίτητο να είναι θεωρημένα!

Σε πάρα πολλές περιπτώσεις ο εργολάβος του έργου είναι και ο μηχανικός,

οπότε μέσα στις δεσμεύσεις του είναι να μεριμνήσει και για την έκδοση της άδειας από την πολεοδομία.

 

Οι υπόλοιπες παράμετροι του εργολαβικού είναι ο χρόνος παράδοσης του αποπερατωμένου έργου και οι ποινικές ρήτρες (για τον εργολάβο)

και το χρήμα καθώς και ο τρόπος καταβολής του (για τον οικοπεδούχο).

 

Νομίζω πως δεν είχατε συνενοηθεί με τους μηχανικούς σας

ώστε να σας παρέχουν τις κατάλληλες τεχνικοοικονομικές συμβουλές και το μόνο που τους είχατε αναθέσει ήταν απλά η επίβλεψη.

 

Απορία:

Δεν υπήρχε η απαιτούμενη εμπιστοσύνη απέναντι σε κάποιον από τους μηχανικούς σας

ώστε να αναθέσετε σε αυτόν / αυτούς και την κατασκευή?

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχετε κλείσει συμφωνία εξ αρχής πριν αρχίσει η κατασκευή η συμφωνία έχει κλείσει βάση των αρχιτεκτονικών σχεδίων. Είναι ο μόνος τρόπος για να πάρετε μια τελική τιμή κόστους και εσείς και ο εργολάβος.

Οποιαδήποτε αλλαγή πέραν των σχεδίων βεβαίως και σας βαρύνει επιπλέον.

Όσο αφορά το θέμα των τεχνικών προδιαγραφών σ'αυτό έχετε κάποιο δίκιο στο οτι θα έπρεπε μαζί με την προσφορά να σας έδιναν γραπτώς και κάθε λεπτομέρεια όσο αφορά τις τιμές της κάθε εργασίας και - από κάποιους πιο επαγγελματίες - τα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν ...

Μη πυροβολείται έτσι εύκολα το μηχανικό σας. θέλω να πιστεύω οτι είναι στο πλάι σας και σας υποστηρίζει μέχρι το σημείο βέβαια που καλύπτεστε από τη συμφωνία σας με τον εργολάβο. Εάν εσείς έχετε ξεφύγει μακράν από αυτή δεν σας φταίει ο μηχανικός σας. Μήπως εσείς η ίδια τον είχατε ξεχάσει για αρκετό καιρό και τον θυμηθήκατε μόλις σας ζήτησε ο εργολάβος τα 10000 επιπλέον;

όχι ποτέ δεν ξέχασα την μηχανικό και την αρχιτέκτονα.αντιθέτως η αρχιτέκτονας ήταν καθημερινά στην οικοδομή και έβλεπε και τις αλλαγές και ήταν όλα στην γνώση της. απλά ποτέ δεν τα έκανε γραπτώς με αποτέλεσμα να βρεθώ εγώ ξεκρέμαστει τώρα. δεν γίνεται να της ζητάω κάγκελα από κρύσταλλο, να τα βάζει στα σχέδια και τώρα να λέει δεν είναι πάνω στον εργολάβο.δεν γίνεται να της λέω που είναι η σκυβαλαποθήκη και να μου λέει τι την θες, να σου βρωμίζει την είσοδο του σπιτιού????αφου καλέ αυτή την σχεδίασε!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν γίνεται να της ζητάω κάγκελα από κρύσταλλο, να τα βάζει στα σχέδια και τώρα να λέει δεν είναι πάνω στον εργολάβο.

Οι όψεις έχουν περάσει από έγκριση ΕΠΑΕ???

Συγγραφή είχατε??

Παράσταση από νομικό στο εργολαβικό?

Link to comment
Share on other sites

Ένα εργολαβικό (συμβόλαιο, προσύμφωνο κλπ)

αποτελείται (μεταξύ άλλων) από σχέδια και συγγραφή υποχρεώσεων.

 

Τα σχέδια δεν είναι απαραίτητο να είναι θεωρημένα!

Σε πάρα πολλές περιπτώσεις ο εργολάβος του έργου είναι και ο μηχανικός,

οπότε μέσα στις δεσμεύσεις του είναι να μεριμνήσει και για την έκδοση της άδειας από την πολεοδομία.

 

Οι υπόλοιπες παράμετροι του εργολαβικού είναι ο χρόνος παράδοσης του αποπερατωμένου έργου και οι ποινικές ρήτρες (για τον εργολάβο)

και το χρήμα καθώς και ο τρόπος καταβολής του (για τον οικοπεδούχο).

 

Νομίζω πως δεν είχατε συνενοηθεί με τους μηχανικούς σας

ώστε να σας παρέχουν τις κατάλληλες τεχνικοοικονομικές συμβουλές και το μόνο που τους είχατε αναθέσει ήταν απλά η επίβλεψη.

 

Απορία:

Δεν υπήρχε η απαιτούμενη εμπιστοσύνη απέναντι σε κάποιον από τους μηχανικούς σας

ώστε να αναθέσετε σε αυτόν / αυτούς και την κατασκευή?

όχι δεν έγινε ποτέ συγγραφη υποχρεώσεων και αυτό είναι το μεγαλύτερο λάθος της αρχιτέκτονα!! και μέσα στο συμβόλαιο πο υπογράψαμε λέει ξεκάθαρα ότι αν υπάρξουν διαφορές αυτό που υπερισχύει είναι οι τεχνικές προδιαγραφές που δεν έχω και τα αρχιτεκτονικά σχέδια... και όχι δεν είχα αναθέσει απλά μια επίβλεψη στην αρχιτέκτονα γιατι πολύ απλά ήταν συνέχεια στο σπίτι από μόνη της μιας και της είχα τυφλή εμπιστοσύνη λόγω του ότι πρόκιτε να γίνει γυναίκα του αδερφού μου!! άρα?? απο εμπιστοσύνη προφανώς της παραέδωσα με αποτέλεσμα να μάθει να δουλεύει πάνω στο δικό μου σπίτι και να με αφίσει ξεκρέμαστει τώρα!!

 

Οι όψεις έχουν περάσει από έγκριση ΕΠΑΕ???

Συγγραφή είχατε??

Παράσταση από νομικό στο εργολαβικό?

μάλιστα όλα πέρασαν από άδειες, κατόψεις, όψεις, τρισδιάστατα, όλα!! (το ΕΠΑΕ δεν ξέρω τι είναι, αλλά πάντως η πολεοδομική άδεια και η άδεια οικοδομής έχουν μέσα τα σχέδια μου υπογραμμένα απτο κράτος

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά σας είναι με τον εργολάβο και όχι με την επιβλέπουσα... εκτός και αν τις έχετε αναθέσει και αλλα πράγματα εκτός από την επίβλεψη.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω το πρόβλημά σας αλλά σχετικά με το είναι λογικό ή όχι μπορούμε να το συζητάμε μέχρι την επόμενη έλευση των Ανονάκι (που έλεγε και ο μακαρίτης ο Sitchin). To θέμα είναι τι υπάρχει εγγράφως όπότε μαζέψτε ό,τι υπογεγραμμένη χαρτούρα έχετε και ζητείστε νομική συμβουλή.

Link to comment
Share on other sites

πως δεν είναι δουλειά της αρχιτέκτονα να με υποστηρίξει, ή ας υποστηρίξει τουλάχιστον τα σχέδια που έκανε. γίνεται να βάζει τζάκι, να μην το κάνει ο εργολάβος και να μην ζητάει αποκοπή????

λέω τώρα εγώ, γίνεται τα σχέδια να δείχνουν τζάκι και εσύ να το πάρεις χαμπάρι την ώρα που μπαίνουν τα κιγκλιδώματα;

Link to comment
Share on other sites

σκύβαλο

Ό,τι μένει μετά το κοσκίνισμα του σταριού ή άλλων δημητριακών / απόρριμμα, σκουπίδι

 

Σκύβαλο ἀθανασίας (ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΟΥΖΟΣ)

 

Μὲ γρασωμένα τ᾿ ἄρβυλα στὴ φρικτὴ πάντοτες ἀνηφορίζω

λιμοκτονώντας ἀπὸ φλόγες τώρα- πιὰ

φαρσὶ ἐγκόσμιος

φαρσὶ δακρυσμένος

ἐσαεὶ χορογράφος τοῦ λεκτικοῦ μου

κι ἀνερώτηγα ἴασμος.

Κακοξόδευτη φώτιση σὲ μὸβ κι ἄλλες βραδύτητες

χαμερποῦς ὁρίζοντα

θρήσκευμα τοῦ σκύλου τ᾿ ἀλύχτημα ἢ ἕνα σόλοικο

παραισθητικὸ Σύμπαν

ἄνασσα φαραωνικὴ μέσ᾿ ἀπὸ μαθηματικὲς εὐλάβειες.

Εἶμαι ὁ ἀκούσιος της ὑπάρξεως

ἡ κράση μου δὲν εἶναι ἄνθος εἶναι ὠμότητα

διάκειμαι χιλιόχρονος ἂν καὶ πέφτω

σὲ ματωμένα δευτερόλεπτα αἰωνίως

μ᾿ ἔχουν ἐπισημάνει οἱ ἄνεμοι.

 

 

......Τα υπόλοιπα, βρείτε τα στα δικαστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.