Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Συνάδελφοι τα φώτα σας! Έχω περίπτωση με πυλωτή σε οικοδομή του '73 που έκλεισε και έγινε ένα μέρος κατοικία, ένα μέρος αποθήκη και ένα μέρος κοινόχρηστη (κλειστή) είσοδος της πολυκατοικίας. Είναι οικογενειακή οικοδομή και η χρήση της κατοικίας και της αποθήκης θα γίνεται από το ένα μέλος της οικογένειας το οποίο έχει τη συναίνεση όλων.

α) Πάω με μία αίτηση από τον πελάτη (με δήλωση συναίνεσης των άλλων) για κατοικία+αποθήκη και άλλη μία αίτηση στο όνομα όλων για τον κοινόχρηστο χώρο ή εφόσον είναι δεδομένη η συναίνεση μπορώ να πάω με μια αίτηση για όλα?

β) Επειδή δεν υπάρχουν αποδείξεις για το πότε έκλεισε η πυλωτή, μπορώ να πατήσω στην ημερομηνία της άδειας ('73) αφού ουσιαστικά ο φέρων οργανισμός (κολώνες, δοκάρια) έγινε τότε και απλώς αργότερα κλείστηκε γύρω γύρω με πόρτες και τοίχους? Το λέω βασιζόμενος στον 4014 που λέει ότι μας ενδιαφέρει πότε ολοκληρώθηκε ο φ.ο. άρα στις περιπτώσεις κλεισίματος ανοιχτών χώρων δεν έχει σημασία πότε έκλεισαν οι χώροι.

 

έχω παρόμοια περίπτωση με κλειμένο χώρο αλλά στη δική μου περίπτωση το ισόγειο (υπόστυλος χώρος) στην άδεια αναφερόταν ως αδιαμόρφωτο και είχε μετρήσει στο Σ.Δ. (άδεια του 75). Τσέκαρε μήπως και στη περίπτωσή σου ισχύει κάτι τέτοιο γιατί αυτό αλλάζει τα δεδομένα προς το ευνοικότερο για το πρόστιμο.

 

α) την αποθήκη και την κατοικία την έχει ως "ιδιοκτήσία " του ένας? Αν ναι, η αίτηση λογικά πρέπει να γίνει στο όνομα του "φερόμενου ως κύριου" των αυθαιρέτων χώρων. Το τμήμα του χώρου της εισόδου που επεκτάθηκε σε σχέση με την άδεια αφορά σε όλους τους συνιδιοκτήτες, αφού είναι επέκταση του αρχικά κλειστού χώρου εισόδου της πολυκατοικίας. Αρα εδώ μάλλον η αίτηση στο όνομα όλων ή ενδεχομένως να αιτηθεί ένας από ολους που θα τον έχουν εξουσιοδοτήσει οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες.

β) για την ένταξη στο Νόμο αναφέρεται σίγουρα ότι πρέπει η αποπεράτωση του σκελετού να έχει πραγματοποιηθεί μέχρι την 28-7-2011, αλλά νομίζω ότι μας ενδιαφέρει η χρονολογία εκτέλεσης της κατασκευής. Αν υπάρχει αμφιβολία ή δεν μπορεί να αποδειχθεί αναγκαστικά συντελεστής 1(κατασκευή μετά το 2003) για μεγαλύτερη ασφάλεια στην ορθότητα υπολογισμού του προστίμου ως το πλέον δυσμενέστερο .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχω ξανααναφερει αυτη μ την περιπτωση αλλα το ξανακανω

 

σκαρίφημα

 

ξεμπαζωμα κατηγορια 13

Α) δεν εχω υπερβαση δομησης στην ουσια...δεν βαζω τον συντελεστη αλλαγης χρησης (ουτε στο Β ουτε στο G)....

καταληγω οτι ειναι τα τεραγ.μετρα Χ τιμη ζωνης Χ 0,15 (και συντελεστες για αδεια, ειδος χρησης, εντος εκτος)

με λιγα λογια σαν να βαζεις ΥΔ με συντελεστη 1, απλα δεν προσθετεις τα τετραγωνικα αυτα στο συνολο (και εδω ενα αλλο ερωτημα, αθροιζεις τα ΤΜ των ΥΔ απο το συνολο των αυθαιρεσων τις αυτοτελους η ολου του κτιριου?)

 

Β) μειωτικο 0,5 δεν παιρνει (καποιοι υποστηριζουν το αντιθετο) γιατι εγινε ισογεια κατοικια, υπερβαση δομησης αφου δεν ειχε μπει στο ΣΔ στην αδεια

G) μειωτικο 0,5 περνει γιατι εχει γινει ισογειο μεν αλλα με βοηθητικη χρηση... ΥΔ εχει αφου προσμετραται στο ΣΔ η ισογεια αποθηκη(αν δεν κανω λαθος), υπαρχει και η αποψη οτι εφοσων πληρωσα ξεμπαζωμα το G δεν μπενει καπου αλλου σαν αυθαιρεσια...θα το ευρισκα λογικο αν δεν ειχα ΥΔ

Edited by dix e6
Link to comment
Share on other sites

α) την αποθήκη και την κατοικία την έχει ως "ιδιοκτήσία " του ένας? Αν ναι, η αίτηση λογικά πρέπει να γίνει στο όνομα του "φερόμενου ως κύριου" των αυθαιρέτων χώρων. Το τμήμα του χώρου της εισόδου που επεκτάθηκε σε σχέση με την άδεια αφορά σε όλους τους συνιδιοκτήτες, αφού είναι επέκταση του αρχικά κλειστού χώρου εισόδου της πολυκατοικίας. Αρα εδώ μάλλον η αίτηση στο όνομα όλων ή ενδεχομένως να αιτηθεί ένας από ολους που θα τον έχουν εξουσιοδοτήσει οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες.

β) για την ένταξη στο Νόμο αναφέρεται σίγουρα ότι πρέπει η αποπεράτωση του σκελετού να έχει πραγματοποιηθεί μέχρι την 28-7-2011, αλλά νομίζω ότι μας ενδιαφέρει η χρονολογία εκτέλεσης της κατασκευής. Αν υπάρχει αμφιβολία ή δεν μπορεί να αποδειχθεί αναγκαστικά συντελεστής 1(κατασκευή μετά το 2003) για μεγαλύτερη ασφάλεια στην ορθότητα υπολογισμού του προστίμου ως το πλέον δυσμενέστερο .

έχω παρόμοια περίπτωση με κλειμένο χώρο αλλά στη δική μου περίπτωση το ισόγειο (υπόστυλος χώρος) στην άδεια αναφερόταν ως αδιαμόρφωτο και είχε μετρήσει στο Σ.Δ. (άδεια του 75). Τσέκαρε μήπως και στη περίπτωσή σου ισχύει κάτι τέτοιο γιατί αυτό αλλάζει τα δεδομένα προς το ευνοικότερο για το πρόστιμο.

 

α) την αποθήκη και την κατοικία την έχει ως "ιδιοκτήσία " του ένας? Αν ναι, η αίτηση λογικά πρέπει να γίνει στο όνομα του "φερόμενου ως κύριου" των αυθαιρέτων χώρων. Το τμήμα του χώρου της εισόδου που επεκτάθηκε σε σχέση με την άδεια αφορά σε όλους τους συνιδιοκτήτες, αφού είναι επέκταση του αρχικά κλειστού χώρου εισόδου της πολυκατοικίας. Αρα εδώ μάλλον η αίτηση στο όνομα όλων ή ενδεχομένως να αιτηθεί ένας από ολους που θα τον έχουν εξουσιοδοτήσει οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες.

β) για την ένταξη στο Νόμο αναφέρεται σίγουρα ότι πρέπει η αποπεράτωση του σκελετού να έχει πραγματοποιηθεί μέχρι την 28-7-2011, αλλά νομίζω ότι μας ενδιαφέρει η χρονολογία εκτέλεσης της κατασκευής. Αν υπάρχει αμφιβολία ή δεν μπορεί να αποδειχθεί αναγκαστικά συντελεστής 1(κατασκευή μετά το 2003) για μεγαλύτερη ασφάλεια στην ορθότητα υπολογισμού του προστίμου ως το πλέον δυσμενέστερο .

Το τσέκαρα αυτό και η πυλωτή δεν μετρούσε στον σ.δ. οπότε τώρα που έκλεισε θα πάει ως ΥΔ, δεν το γλιτώνει αυτό.

α) Είναι οικογενειακή οικοδομή οπότε το "ένας" και το "όλοι" μπορούμε να πούμε ότι δεν έχει σημασία αφού συναίνεση υπάρχει και τα πρόστιμα θα τα πληρώσουν από την κοινή οικογενειακή τσέπη. Το θέμα μου είναι οι αιτήσεις λόγω του ότι η πυλωτή θεωρείται κοινόχρηστη. Πάνε όλα με μια αίτηση (είτε με τα ονόματα όλων είτε εκ μέρους ενός με εξουσιοδότηση των άλλων) ή θα πρέπει να κάνω ξεχωριστή αίτηση για αποθήκη+κατοικία (που τυπικά θα τα χρησιμοποιεί ένας) και διαφορετική αίτηση για την είσοδο που παραμένει κοινόχρηστη?

Στη Ζ-7 λέει στην ερώτηση αν για τους κοινόχρηστους χώρους απαιτείται ΑΛΛΗ (ξεχωριστή) αίτηση όμως στην απάντηση το αφήνει φλου και λέει ότι απαιτείται κοινή αίτηση από τους συνιδιοκτήτες, λες και η ερώτηση ήταν "τι κάνουμε στους κοινόχρηστους χώρους". Εγώ έχω κοινόχρηστο που έκλεισε και ένακομμάτι έγινε ιδιοκτησία ενός ενώ το υπόλοιπο κομμάτι παρέμεινε κοινόχρηστος (κλεισμένος όμως). Μία ή δύο αιτήσεις?

β) Η αριστερή και δεξιά πλευρά της πυλωτής έκλεισαν από πολυκατοικίες που κτίστικαν κολλητά με αυτή που συζητάμε. Οπότε ο ιδιοκτήτης αυτό που έκανε ήταν να κλείσει την μπροστά πλευρά με πόρτες (σιδερένιες με κάγκελα και τζάμι) και την πίσω με τοίχο και πόρτα που οδηγεί στον ακάλυπτο. Δεν μπορώ λοιπόν να θεωρήσω ότι ο σκελετός του ισογείου υπήρχε από όταν χτίστικε η οικοδομή με την πυλωτή?

Link to comment
Share on other sites

letom:α) Προσωπική άποψη εκφέρω και νομίζω ότι χρειαζονται 2 αιτήσεις. Η αποθήκη και η κατοικία θα είναι στο όνομα ενός "φερόμενου ως ιδιοκτήτη" με συναίνεση (έστω και για τυπικούς λόγους γιατί υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή σε κοινόχρηστο χώρο) . Θα δηλωθει και στο ε9 και σε οτι αλλο μπορει να χρειαστει. Ο κοινόχρηστος χώρος της εισόδου παραμένει κοινόχρηστος άρα αφορά όλους τους συνιδιοκτήτες άρα άλλη αίτηση γι αυτό.

β) το θεμα είναι πως θα αποδείξεις την παλαιότητα όλων των τετραγωνικών που αφορουν τους κλεισμένους χωρους. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι αν δεν μπορει να αποδειχθεί δυστυχώς δεν θα μπορει να μπει μειωτικός συντελεστής λόγω παλαιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για τη βοήθεια. Εννοείται απόψεις εκφέρουμε, το αλάθητο το έχει μόνο το ΥΠΕΚΑ (χαχα!).

β) Όταν λες "τα τετραγωνικά που αφορούν τους κλεισμένους χώρους" εννοείς τις όποιες εσωτερικές διαρρυθμίσεις έγιναν αφότου έκλεισε η πυλωτή? Επειδή αυτό νομίζω ότι δεν έχει σημασία από τη στιγμή που η αυθαιρεσία είναι το κλείσιμο (=υπέρβαση δόμησης). Διαφέρει σε τίποτα αν εσωτερικά χωρίστηκε σε ένα ή σε 2 δωμάτια?

Αν εννοείς τα τετραγωνικά της πυλωτής, αυτά φαίνονται στα σχέδια της αδείας (διόρωφο επί πυλωτής). Υπάρχει η κάτοψή της. Και σκέφτομαι ότι εφόσον η πυλωτή έγινε κλειστό ισόγειο, ο σκελετός του τωρινού ισογείου δεν ταυτίζεται με αυτόν της πρώην πυλωτής ώστε έτσι να θεωρήσω έτος κατασκευής αυτό της πυλωτής?

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

letom:

 

νομίζω ότι ο αποπερατωμένος σκελετός ήταν ένα κριτήριο ένταξης στο νόμο. Βέβαια φυσικά και συμφέρει να ταυτιστεί η χρονολογία κατασκευής με το 73. Αλλά ως στοιχείο παλαιότητας της κατοικίας ποιό θα είναι ώστε να χρησιμοποιηθεί μειωτικός συντελεστής; Θα μπορούσε να σκεφτεί κάποιος ότι ενώ ο σκελετός αποπερατώθηκε το 73 οι κατασκευές και εγκαταστάσεις που χαρακτηρίζουν το κλείσιμο της πυλωτής ως κατοικία έγιναν μεταγενέστερα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει αλλάξει κάτι από την άδεια, ενδιαφέρει και η ημερομηνία αλλαγής και όχι μόνο η ημερομηνία κατασκευής του σκελετού, γιατί αυτό δεν μας λέει κάτι όσον αφορά την έναρξη λειτουργίας της νέας χρήσης.Οπότε για μεγάλη παλαιότητα θα πρέπει να βρούμε και κάπως ισχυρά αποδεικτικά.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μεταξύ μας το ξέρουμε ότι ο 4014 δεν εννοεί τις πυλωτές όταν λέει για αποπερατωμένο σκελετό κλπ. Απλώς σκεφτόμουν μήπως βρω κάνα τρόπο να ελαφρύνω το πρόστιμο του πελάτη επειδή πράγματι η πυλωτή έκλεισε το '73 αλλά δεν υπάρχει απόδειξη. ;)

 

Α) δεν εχω υπερβαση δομησης στην ουσια...δεν βαζω τον συντελεστη αλλαγης χρησης (ουτε στο Β ουτε στο G)....

καταληγω οτι ειναι τα τεραγ.μετρα Χ τιμη ζωνης Χ 0,15 (και συντελεστες για αδεια, ειδος χρησης, εντος εκτος)

με λιγα λογια σαν να βαζεις ΥΔ με συντελεστη 1, απλα δεν προσθετεις τα τετραγωνικα αυτα στο συνολο

Δεν μου φαίνεται σωστό. Το ότι δεν προσθέτεις τα τμ στο σύνολο δεν λέει και τίποτα γιατί πες ότι δεν υπήρχαν τα B,G και υπολόγιζες μόνο το Α. Αν το υπολόγιζες με αυτόν τον τρόπο τότε θα ήταν ισοδύναμο με την κατασκευή από το μηδέν μια κατοικιας ίδιων τετραγωνικών! Άρα δεν μπορεί να είναι σωστό. Εκτός αν τα βάλεις με μειωτικό συντελεστή 0,5 λόγω πρώην αποθήκης (όπως πχ με την υπέρβαση ύψους όταν δεν υπάρχει ΥΔ). Αυτό με τις πρώην αποθήκες που έγιναν κατοικίες και παιρνουν 0,5 είμαι σίγουρος ότι κάπου το έχω διαβάσει/ακούσει αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ. Ίσως ήταν σε κάποια από τις πρώτες πρώτες ερωτο-απαντήσεις, ίσως σε κάνα σεμινάριο, κάπου το έχω πετύχει πάντως και παίζει να ισχύει για περιπτώσεις σαν αυτή που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

το καταλαβαινω το σκεπτικο σου αλλα μεχρι τωρα καταλαβαινω οτι το 0.5 μπενει σε υπογειους χωρους (μετα την αυθαιρεσια) και σε ισογειους με βοηθητικη χρηση (επισης μετα)

 

αν εχεις δικιο τοτε γιατι να μην βαλω 0.5 και στη περιπτωση Β που εχω πρωην υπογεια αποθηκη που εγινε ισογεια κατοικια

 

 

 

εντιτ

 

και κατι που σκεφτικα τωρα... στην κατασκευη ενος ιδιου χωρου απο το 0 θα ειχαμε και υπερβαση δομησης που μπορει (λεμε τωρα) να ξεπερνουσε το 50% και αρα δεν θα εβγαζε ιδιο προστιμο,

Edited by dix e6
Link to comment
Share on other sites

Υπέρβαση του υπογείου κάτω από φωταγωγό τι παράβαση είναι?Γιατί στη δόμηση κανονικά δεν μετράει!Και το μέρος του φωταγωγού έχει μετρήσει στην κάλυψη!Μήπως είναι μόνο παράβαση 13?Μέχρι τώρα νόμιζα ότι ήταν Υ.Δ. αλλά είδα ότι βάζετε συντελεστή Υ.Δ. μόνο όταν μετράει στη δόμηση ο νέος χώρος!Καμιά βοήθεια?Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.