Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Νομίζω ότι αν η βεράντα (ελπίζω να καταλαβαίνω σωστά ότι αναφέρεσαι σε εξώστη κατά ΓΟΚ) δεν παραβιάζει άλλες διατάξεις, το επιπλέον τμήμα της, σε σχέση με το εγκεκριμένο, θα υπολογιστεί ως παράβαση της κατηγορίας 13.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις μου έτυχε κάτι που δεν ξέρω πώς να το βάλω! Βοήθεια, έρχεται το απόγευμα και του είπα ότι είναι ΟΚ! Αλλά τώρα βλέπω ότι δεν είναι!

 

Κατάστημα δηλωμένο ως αποθήκη, του 1975

Με άδεια, 80τ.μ., ύψος στην άδεια 4μ, το κάνει 6μ (γιατί έβαλε 45τ.μ. πατάρι). Επιτρεπόμενο περιοχής, 15μ.

Το έκανε 100τ.μ.

 

Αρα:

 

Υπέρβαση δόμησης ΚΧ = 20τ.μ. με υπέρβαση ύψους <20% του επιτρ. σύμφωνα με τη τελευταία Θ4.

Υπέρβαση δόμησης ΒΧ = 45τ.μ.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ... Για τα 80τ.μ. που έχω αλλαγή χρήσης και υπέρβαση ύψους μόνο, τί θα κάνω;;;

Αν τα βάλω στο φύλλο καταγραφής θα μου υπολογίσει πρόστιμο, σαν να είναι υπέρβαση δόμησης, ναι;;;

Η εγώ έχω κολλήσει, ή κάτι δεν πάει καλά!!!

 

Δηλαδή, αν τα βάλω ως υπέρβαση δόμησης βγαίνουν 1600 €... αλλά δεν είναι υπέρβαση δόμησης, είναι μόνο ύψος και αλλαγή χρήσης!

Αρα αναγκαστικά πρέπει να δηλωθούν και να πάνε 1600*1,20 (ύψος) * 1.4 (αλλαγή χρ.) ;;;;;;;;

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Βάζεις 55 τμ αλλαγή χρήσης και ΥΥ με 0,2 ή 0,4, 45 μετρα αλλαγή χρήσης σκέτα

και 45 τμ ΥΔ ΒΧ και ΥΥ με 1,2 ή 1,4.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομήγυρι........

Όταν παρακαλώ το πρόστιμό μου από την επέκταση υπογείου (16,50 τ.μ.) και την εξωτερική αποθήκη (3,54) - άθροισμα 20,04 τ.μ. βγαίνει 230 €, τι θα πληρώσει τελικά ο πελάτης? - αρχίζει με 500 € παράβολο και....................

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΑΠΟΘΗΚΗ ΜΕ ΑΔΕΙΑ 44m2 (επιτρεπόμενη δόμηση 100m2, κάλυψη 100m2) σε ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΑΡΤΙΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΔΟΜΙΣΙΜΟ σε ΖΟΕ όπου επιτρέπονται μόνο ΧΡΗΣΕΙΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΑΠΟΘΗΚΩΝ, ΑΝΤΛΙΟΣΤΑΣΙΩΝ, ΙΧΘΥΟΚΑΛΙΕΡΓΕΙΩΝ, ΣΤΕΓΑΣΤΡΩΝ κλπ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ. Όταν βγήκε η άδεια το 1989 επιτρεπόταν χρήση κατοικίας. Το 1990 άλλαξε με ΠΔ και δεν επιτρέπεται πλέον.

 

ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΟ ΥΨΟΣ 5,0 m + 1,2 ΣΤΕΓΗ = 6,20 m.

 

ΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ (44m2) ΕΓΙΝΕ Κ.Χ. + ΕΧΤΡΑ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ 15 m2 στην κάλυψή του επίσης Κ.Χ.

Η ΣΤΕΓΗ δηλωμένη στην πολεοδομία με άδεια προσθήκης το 2009 ΑΝΤΙ 1,2 m έγινε 2,4 m στο μέσο και 0,70 m στα άκρα ΔΗΛΑΔΗ max H = (ΠΛΑΚΑ ΟΡΟΦΗΣ +3,50 m) + (ΣΤΕΓΗ 2,40 m) = 5,90 m ?

 

Ποιά η γνώμη σας;

 

Ο 50% συντελεστής μπαίνει ως αποθήκη;

Είδος χρήσης μεταποίηση α' γενους τομέα με συντελεστή 0,4;

Αν τη σοφίτα θέλω να τη δηλωσω Κ.Χ. τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομήγυρι........

Όταν παρακαλώ το πρόστιμό μου από την επέκταση υπογείου (16,50 τ.μ.) και την εξωτερική αποθήκη (3,54) - άθροισμα 20,04 τ.μ. βγαίνει 230 €, τι θα πληρώσει τελικά ο πελάτης? - αρχίζει με 500 € παράβολο και....................

και τελειώνει εκεί!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.