Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

η πλακα ειναι οτι ο νομος θεωρητικα ειναι ''τα παντα ολα'' αλλα αυτοι ππου τον γραψαν δε ξερουν ποσο ξεχειλωμα εχει φαει αυτο το παντα ολα.....

 

 

και τωρα μια περιπτωση πολλαπλη....

 

αρχικη αδεια 65 υπογειο 65 ισογειο.......τελικα 135 ισογειο....135 α οροφος.....40 δωμα...

 

απο τα οποια στο ε9 ειναι δηλωμενα πριν του 2003 90 ισογειο 90 α οροφος....

 

 

αντε τωρα βγαλτε προστιμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...

...

 

αντε τωρα βγαλτε προστιμα

Φίλε την τελική ευθύνη για τον σωστό υπολογισμό του προστίμου τον έχει η δημόσια αρχή. Τουτέστιν η πολεοδομία.

 

Θα λάβει το τελικό κόστος ο ίδιος. Άσε που μπορεί μέχρι τότε κάτι ΔΝΤ κάτι άλλα καλλιτεχνικά που τα ονομάζουν «οικονομική επιστήμη κλπ κουραφέξαλα» να τα αλλάξουν κι αυτά ακόμα.

 

Εσύ βγάλε την αμοιβή σου.

Κάνε μια κατ εκτίμηση υπολογισμό του προστίμου. Τόνισε στον πελάτη ότι αυτό είναι «εκτίμηση προστίμου» και όχι τελικό, ξανατονισε του, πες του και ότι είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι και ότι τα πάντα ρει, και είσαι κύριος και προστάτεψες στον μέγιστο βαθμό τον πελάτη σου.

Link to comment
Share on other sites

εγω ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΚΑΝΩ.....και σε χαρτι που εδωσα σε πελατες με υποχρεωση μου εγραψα ΕΚΤΙΜΗΣΗ......

απλα το αναφερω....

 

 

εδω μουρθε ο αλλος και απο δωμα τοκανε σπιτι και μου λεει γιατι στο 4 τετραγωνιδιο εχεις αλλαγη χρησης ΝΑΙ και στην υπερβαση υψους νο 6 παλι ΝΑΙ....ο αλλος μηχανικος δεν τα εχει και μου βγαινει ΠΙΟ ΦΘΗΝΟ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ.......πηγαινε στο φθηνο τουπα

 

και τουπα με επιφυλαξη το νο 5 πουναι υπερβαση δομησης (εκει ειναι το μεγαλο θεμα για μενα.....αν μετρανε οι αυθαιρετες ολων των ιδιοκτησιων πρεπει να κανω ελεγχο ολη την οικοδομη γιανα εχω ποσοστο......απο την αλλη ανα ιδιοκτησια οπως λεει ο νομος το δωμα εχει ΜΗΔΕΝ τ.μ σ.δ....επομενως τι ποσοστο βαζω? )

Link to comment
Share on other sites

τελικα εμαθε κανεις για το πως υπολογιζεται το προστιμο οταν έχεις υπερβαση στο ύψος ή στο Δ ή στο προκηπιο;

 

Επίσης, όταν υπάρχει και διαφορα στην κάτοψη του κτιρίου (αλλαγή σχήματος, κατάργηση πέργκολας) ολα αυτά πάνε το καθένα x500;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί προηγουμένως, αλλά πώς ερμηνεύετε εσείς αυτό που αναφέρει το φύλλο καταγραφής ότι κάθε αυθαίρετη κατασκευή υπολογίζεται ξεχωριστά. Για παράδειγμα: Σε μια μονοκατοικία με άδεια, στον όροφο υπάρχει ένα κλειστό μπαλκόνι που έγινε δωμάτιο, και στο δώμα υπάρχει αυθαίρετο δωμάτιο με υπέρβαση ύψους, θα έχουμε δύο ξεχωριστά πρόστιμα με δύο φύλλα καταγραφής? και σε περίπτωση που κάθε κατασκευή ξεχωριστά είναι μικρότερη από 20τμ τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

τα 20 τ.μ ειναι ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ....απλα κανεις αθροισμα τ.μ αυθαιρετων κατασκευων και βγαζεις συντελεστη απο νο 5......

 

και μετα κανεις ξεχωριστα το καθε ενα....

Link to comment
Share on other sites

τπτ

 

δες ομως το 203 μνμ μου προς το τελος....υπαρχουν καποια κενα ακομα στον νομο......οταν τα βαζεις κατω να βγει προστιμο βλεπεις οτ θα χρειαστουν καμια 100 εγκυκλιοι

Link to comment
Share on other sites

τα 20 τ.μ ειναι ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ....απλα κανεις αθροισμα τ.μ αυθαιρετων κατασκευων και βγαζεις συντελεστη απο νο 5......

και μετα κανεις ξεχωριστα το καθε ενα....

Akius, εγω εχω καταλάβει το εξης:

Παιρνεις ΜΙΑ ιδιοκτησια και μετράς

α) υπέρβαση στον ΣΔ

β) στην κάλυψη

γ) υψος

κτλ κτλ.

Το άθροισμα σε κάθε είδος υπέρβασης το χρησιμοποιείς για να βγαλεις συντελεστη. Δεν πας 5τμ στην κουζινα, 8 στο σαλόνι και 2 στο μπανιο άρα 2000x3, αλλά 5+8+2=15<20 άρα πρόστιμο 2000.

 

Για το πως υπολογιζεται το προστιμο με το ύψος έχεις κάποια άποψη;

Link to comment
Share on other sites

συμφωνουμε με αυτο που λες αυτο λεω,,,,

 

οταν αθροιστικα ειναι κατω απο 20 τ.μ πας καταποκοπη...

 

οταν αθροιστικα ειναι πανω απο 20 πας και βρισκεις συντελεστη νο 5 και μετα το καθενα ξεχωριστα...

 

ναι για υψος θεωρω οτι θα μπει στα τ.μ που το παραβιαζουν...

 

αν τωρα λες για ξεμπαζωμενα υπογεια και τι γινεται με ρετιρε πο ανηκει σε αλλον ..αναμενουμε

 

με το δωμα εχει κανεις καμια αποψη ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.