Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Αφού πληρώσει το πρόστιμο;

 

οχι μονο το παραβολο.....αφου εμ αυτη την λογικη και με την αδεια κατεδαφισης το ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΕΙ !!! δεν υπαρχει καμια παρανομια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γράφω και σε αυτό το θέμα γιατί πραγματικά θα ήθελα τη συμβουλή σας. Είμαι νέα στον χώρο και δεν ασχολούμαι με το αντικείμενο. Πρόκειται για γνωστούς που θέλουν να τακτοποιήσουν το αυθαίρετό τους και ζήτησαν να τους υπολογίσω το πρόστιμο.

 

Σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου 875 τμ (μη άρτιο) είχε δοθεί το 1982 άδεια ανέγερσης αποθήκης γεωργικών εργαλείων με WC συνολικού εμβαδού 20τμ και μέγιστου ύψους 3μ. (σύμφωνα με το άρθρο 2 παρ. 2 του 6-8-81 Π.Δ.).

 

Μετά από αυτοψία είδα ότι αυτό που έχει τελικά χτιστεί είναι εξοχική κατοικία 40τμ με πλακόστρωτη στεγασμένη βεράντα 10τμ και υπέρβαση ύψους 0,5μ που προκύπτει από τη στέγη της βεράντας (κεραμίδια). Επίσης έχουν χτίσει πρόχειρη αποθήκη (τσιμεντόλιθους, ελενίτ) περίπου 10τμ πάνω στο όριο του οικοπέδου, έχουν ρίξει τσιμέντο περιμετρικά στα δύο κτίρια και έχουν φτιάξει έναν πλακόστρωτο διάδρομο κατά μήκος του οικοπέδου.

 

Πώς θα υπολογίσω το πρόστιμο; Μπορώ να δηλώσω τα 20τμ στον 3843 για αλλαγή χρήσης και το υπόλοιπο στον 4014 ; Και εφόσον δεν επιτρέπεται η χρήση κατοικίας πια θα πρέπει να θεωρήσω επιτρεπόμενα ύψη, κάλυψη, πλάγιες αποστάσεις; Και θα πρέπει να θεωρήσω σαν ξεχωριστές παραβάσεις τις πλακοστρώσεις και τις περιοχές που έχουν ρίξει τσιμέντο;

 

Για την έκδοση της άδειας της αποθήκης είχε κατατεθεί φάκελος με τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης, κάτοψη, όψη, τομή. Τώρα θα πρέπει να φτιαχτούν νέα τοπογραφικά, αρχιτεκτονικά και να γίνει στατική μελέτη;

 

Όσο για την αμοιβή του μηχανικού 1000Ε για μια τέτοια δουλειά μου φαίνεται ότι είναι το ελάχιστο.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε απάντηση

Link to comment
Share on other sites

το δωμα που ρωταω ειναι το εξης..

 

δωμα μονο του.....τι συντελεστη βαζεις στο 5 αν ειναι πανω απο 20 τ.μ και δεν παει εφαπαξ......με τι συγκρινω ποση ειναι η υπερβαση της δομησης.....η περνω τον χειροτερο συντελεστη ?

 

Με την μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

 

Αν κανω ερωτηση σε λαθος σημειο παρακαλω διορθωστε με.

 

Εχω ενα ακινητο 275τμ κ.κατοικια εκτος σχεδιου πολεως με αδεια οικοδομης λογο αγορας του οικοπεδου πριν το 1955. Ο ΣΔ της περιοχης ειναι 150τμ και το ετος τις αδεια οικοδομης ειναι 31-7-1982.Το τοπογραφικο της οικ ειναι σωστο. Η αδεια αναφερει ισογειο οικ μεθ υπογειου και το κτισμα ειναι ισογειο με 1ο οροφο.175τμ ισογειο καταστημα και 100τμ 1ος οροφος σπιτι. Τιμη ζωνης στο λογαριασμο της ΔΕΗ 228Ε.

 

Θα μπορουσε καποιος να μου πει:

 

1)ποσο περιπου θα ειναι το προστιμο και πιο ειναι το παραβολο με βαση τα 125τμ αυθαιρεσιας?

 

2)Στην περιπτωση που κανω αιτηση θα μπορει να χρησιμοποιηθει ως εχει και να μεταβιβαστει νομιμα?

 

Ευχαριστω πολυ

Γιωργος.

Link to comment
Share on other sites

ειχες 75 υπογειο και 75 ισογειο αρχικα με την αδεια....

 

75 τ,μ αλλαγη χρησης υπογειου σε κυρια

100 τ.μ νεο ισογειο

25 τ.μ νεα στον οροφο

 

υπερβαση υψους δεν πρεπει να εχουν αν και πρεπει να παμε και σαν παραβαση το ξεμπαζωμα με αναλυτικο........

 

 

το καλο ειναι οτι εισαι προ 83 με 0,15 συντελεστη

Link to comment
Share on other sites

ειχες 75 υπογειο και 75 ισογειο αρχικα με την αδεια....

 

75 τ,μ αλλαγη χρησης υπογειου σε κυρια

100 τ.μ νεο ισογειο

25 τ.μ νεα στον οροφο

 

υπερβαση υψους δεν πρεπει να εχουν αν και πρεπει να παμε και σαν παραβαση το ξεμπαζωμα με αναλυτικο........

 

 

το καλο ειναι οτι εισαι προ 83 με 0,15 συντελεστη

 

Αυτη τη στιγμη ειναι

 

100τμ 1ος οροφος σπιτι

 

125τμ ισογειο μαγαζι

 

η αδεια εχει ΣΔ 150τμ ολα μαζι δηλαδη 75τμ πανω 75τμ κατω....

 

Ποσο βγαινει το προστιμο?

 

Ευχαριστω

Γιωργος.

Link to comment
Share on other sites

Ένα κτίριο αποτελείται από υπόγειο που επικοινωνεί με το ανώγειο με εσωτερική σκάλα ( μία κατοικία ) και έναν ανεξάρτητο όροφο ( δεύτερη κατοικία ).

Το υπόγειο που θα έπρεπε να είναι μισό μέσα - μισό έξω από το χώμα είναι ισόγειο. ( Δεν ξεμπαζώθηκε απλά έτσι θεμελειώθηκε...Δηλαδή η διαμόρφωση είναι εντάξει...Το κτίριο μετακινήθηκε 1.5μ. προς τα πάνω με αποτέλεσμα το συνολικό ύψος να είναι 9.0μ. αντί 7.5μ. ).

Το ανώγειο έχει κλειστούς ημιυπαίθριους.

Ο πελάτης μου ετοιμάζεται να μεταβιβάσει τη διώροφη κατοικία (υπόγειο-ισόγειο).

Έχει γίνει ήδη με τον 3843 αλλαγή χρήσης υπογείου - ημιυπαιθρίων.

Επειδή μου ζητάει βεβαίωση μηχανικού θέλω να τακτοποιήσω την υπέρβαση ύψους (1.5μ.). Πως θα το κάνω αυτό?

Ο τελευταίος όροφος επηρεάζεται από την υπέρβαση του ύψους?

Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Για μπαλκόνι που έχει κλείσει, πως πιστεύετε ότι πρέπει να υπολογιστεί? Είναι 5τ.μ. σχεδόν...το πρόβλημα είναι πως είναι εκτός Ο.Γ., άρα εκτός οικοδομήσιμου χώρου, όπως λέει ο νόμος, άρα δεν πάει με το στάνταρ διχίλιαρο? Πάμε με υπολογισμό με τους συντελεστές?

Link to comment
Share on other sites

Γράφω και σε αυτό το θέμα γιατί πραγματικά θα ήθελα τη συμβουλή σας. Είμαι νέα στον χώρο και δεν ασχολούμαι με το αντικείμενο. Πρόκειται για γνωστούς που θέλουν να τακτοποιήσουν το αυθαίρετό τους και ζήτησαν να τους υπολογίσω το πρόστιμο.

 

Σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου 875 τμ (μη άρτιο) είχε δοθεί το 1982 άδεια ανέγερσης αποθήκης γεωργικών εργαλείων με WC συνολικού εμβαδού 20τμ και μέγιστου ύψους 3μ. (σύμφωνα με το άρθρο 2 παρ. 2 του 6-8-81 Π.Δ.).

 

Μετά από αυτοψία είδα ότι αυτό που έχει τελικά χτιστεί είναι εξοχική κατοικία 40τμ με πλακόστρωτη στεγασμένη βεράντα 10τμ και υπέρβαση ύψους 0,5μ που προκύπτει από τη στέγη της βεράντας (κεραμίδια). Επίσης έχουν χτίσει πρόχειρη αποθήκη (τσιμεντόλιθους, ελενίτ) περίπου 10τμ πάνω στο όριο του οικοπέδου, έχουν ρίξει τσιμέντο περιμετρικά στα δύο κτίρια και έχουν φτιάξει έναν πλακόστρωτο διάδρομο κατά μήκος του οικοπέδου.

 

Πώς θα υπολογίσω το πρόστιμο; Μπορώ να δηλώσω τα 20τμ στον 3843 για αλλαγή χρήσης και το υπόλοιπο στον 4014 ; Και εφόσον δεν επιτρέπεται η χρήση κατοικίας πια θα πρέπει να θεωρήσω επιτρεπόμενα ύψη, κάλυψη, πλάγιες αποστάσεις; Και θα πρέπει να θεωρήσω σαν ξεχωριστές παραβάσεις τις πλακοστρώσεις και τις περιοχές που έχουν ρίξει τσιμέντο;

 

Για την έκδοση της άδειας της αποθήκης είχε κατατεθεί φάκελος με τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης, κάτοψη, όψη, τομή. Τώρα θα πρέπει να φτιαχτούν νέα τοπογραφικά, αρχιτεκτονικά και να γίνει στατική μελέτη;

 

Όσο για την αμοιβή του μηχανικού 1000Ε για μια τέτοια δουλειά μου φαίνεται ότι είναι το ελάχιστο.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε απάντηση

 

Εκτιμηση μου η παρακατω....

Τα 20τ.μ. βοηθητικου χωρου τα οποια εχουν αδεια μπορεις να τα περασεις για αλλαγη χρησης στον 3834 οσο προλαβαινεις ακομα.

Τα υπολοιπα 20τ.μ. θα τα ενταξεις στο 4014 με ο.α., υπερβαση δομησης 100%, υπερβαση καλυψης, υπερβαση υψους και τους λοιπους συντελεστες.

Τα 10τ.μ. της αποθηκουλας θα παρουνε στανταρ 2.000€ προστιμο

Τα πλακοστρωτα θα πρεπει να υπολογιστουν βασει προυπολογισμου/5000 για να βγει ο αριθμος των παραβασεων, στρογγυλοπλοιημενος προς τα πανω, ωστε να πολλαπλασιαστει με 500 και να βγει το συνολικο προστιμο.

 

Τελος, αθροιζεις τα νουμερα και ενημερωνεις τον ιδιοκτητη να παρει τα χαπια του...:P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.