Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Για μπαλκόνι που έχει κλείσει, πως πιστεύετε ότι πρέπει να υπολογιστεί? Είναι 5τ.μ. σχεδόν...το πρόβλημα είναι πως είναι εκτός Ο.Γ., άρα εκτός οικοδομήσιμου χώρου, όπως λέει ο νόμος, άρα δεν πάει με το στάνταρ διχίλιαρο? Πάμε με υπολογισμό με τους συντελεστές?

 

Αυτο αν υπερβαινει ΟΓ δε σημαινει πως ειναι πανω απο κοινοχρηστο χωρο και επομενως δεν τακτοποιειται?

 

Η κατι δεν καταλαβα εγω καλα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιθανόν και εκτός Ρ.Γ. θα το δω αύριο.

 

Αυτό περί χώρων πάνω από κοινόχρηστους και οι οποίοι δεν τακτοποιούνται, από που προκύπτει?

 

Edit: Προφανώς για κοινόχρηστους εννοείς άρθρο 24, παρ.3δ...θα το δω γιατί είναι μπερδεμένο...είναι προσφυγικές κατοικίες με σχέδια του 70, χωρίς λεπτομέρειες και δν φαίνεται τίποτα που να μας βοηθάει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με πάνω από κοινόχρηστους είναι για τα μπαλκόνια που είναι έξω από τη ρυμοτομική (στο δρόμο π.χ) και δεν τακτοποιούνται.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όπως πρόχειρα βλέπω τα σχέδια τώρα, είναι εξώστες εντός Ο.Γ.(προφανώς και Ρ.Γ.). Βρίσκονται εντός κάλυψης κτιρίου. Στην ίδια ευθεία με τους εξώστες, το κτίριο έχει τοιχεία, άρα αφού τα τοιχεία είναι εντός Ο.Γ. προφανώς είναι και οι εξώστες.

 

Με χίλια ζόρια βλέπω τα σχέδια είναι σε άθλια ποιότητα.

 

Θεωρώ πως πρέπει να πάει με το 2χιλιαρο τελικά, αφού είναι εντός του οικοδομήσιμου χώρου (εντός Ο.Γ.) και είναι μικρότερο του 20% της δόμησης της ιδιοκτησιας και μικρότερο των 20 τ.μ. Κρίμα...γιατί ενώ τώρα πάει 2000 αν πήγαινε κανονικά με τους συντελεστές μου έβγαζε 450 €...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει καταλήξει κανείς σε περίπτωση αυθαίρετου οικοδομικού σκελετού πώς θα γίνεται ο υπολογισμός???? thanx

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει καταλήξει κανείς σε περίπτωση αυθαίρετου οικοδομικού σκελετού

...

Και όταν καταλήξει αυτό πως συνεχίζεις την αποπεράτωση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σαν νέος και εγώ στο επάγγελμα έχω κάποιες απορίες σχετικά με τον νέο νόμο.

Συγκεκριμένα σε ιδιοκτησία που υπάρχει άδεια, έχουν κτιστεί παράνομα μια εξωτερική σκάλα από σκυρόδεμα, ένας χώρος 8 τ.μ. και μια αποθήκη 2-3 τ.μ.

 

Αυτά με τον νόμο πως υπολογίζονται; Μπαίνουν στον αναλυτικό ή για κάθε μια παράβαση από αυτές δίνεις το στάνταρ 2χιλιαρο;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

σκάλα με αναλυτικό,

ο χώρος των 8μ2 ως υπέρβαση δόμησης,

η αποθήκη ως υπέρβαση δόμησης, αλλά με μειωμένο κατά 50% το πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

1. Οταν αναφέρεται στο υπόμνημα σε ποσοστό υπέρβασης δόμησης κάθε αυθαίρετης κατασκευής, τότε υπολογίζουμε κάθε αυθαίρετη κατασκευή της ιδιοκτησίας ξεχωριστά πόσο υπερβαίνει τα ποσοστά επιτρεπόμενης δόμησης;

2. Όταν αναφέρεται σε υπέρβαση ύψους αναφέρεται σε υπέρβαση πάνω από το επιτρεπόμενο της περιοχής, οπότε στο δώμα (κατοικίας που δεν είναι στο όριο της περιοχής αλλα χαμηλότερο) δεν επηρεάζει καμία κατασκευή που είναι κάτω από το όριο;

3. Εφόσον υπάρχει θέμα με το ποσό του αναλυτικού προυπολογισμού, πως θα το τεκμηριώνουμε για να γίνει η όχι η προσαύξηση των παραβάσεων;

 

 

εντιτ: Οταν σε γήπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο υπάρχει κατοικία με ΟΑ τότε για οποιοδήποτε αλλο κτισμα μεσα στο γηπεδο επιλέγονται τα 5, 6, 8, 9 του προστίμου, τα οποία δεν επιλέγονται οταν δεν ειναι αρτιο και οικοδομήσιμο το γήπεδο. Γενικά όταν χτίζει το οικόπεδο σε κάθε αυθαίρετο υπολογίζονται τα 5, 7, 8,9 του προστίμου.

 

εντιτ2: Το κατ' αποκοπή πρόστιμο για μικρότερο των 20 τμ παραβάσεων αφορά μία αυθαίρετη κατασκευή και μόνο ή αφορά και όταν έχουμε την ίδια αυθαίρετη κατασκευή σε τρία διαφορετικά σημεία της κατοικίας και το άθροισμα είναι κάτω των 20 τμ;

 

Εντιτ3: Η αλλαγή χρήσης μπαίνει στα τμ της υπέρβαση δόμησης; Δηλαδή έχω υπόγειο εκτός κάλυψης αλλά και το υπόλοιπο νόμιμο υπόγειο είναι αποθήκη αλλά όλα είναι πλέον κατοικία. Τότε έχω όλο το εμβαδό αλλαγή χρήσης και υπέρβαση δόμησης μόνο το εκτός κάλυψης ή λογίζεται ως υπέρβαση δόμησης όλο το υπόγειο αφού πλέον είναι κατοικία και δεν είχε μετρηθεί στα δομήσιμα μέτρα;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια μια διευκρινιση παρακαλω αν καποιοσ γνωριζει!

 

"Στο φυλλο καταγραφης αναφερει πως για την περιπτωση βοηθητικων υπολογιζεται συντελεστης 50% για το προστημο" που σημαινει τι???????

Εγω καταλαβαινω πως στη θέση του 15% αντικαθισταται απο 50%????? Που αν κανεις την πραξη ειναι υπερογκο... Πως προσαρμοζεται αυτο το 50% ??????? Επισησ ο βοηθητικος χωρος δεν υπολογισεται ξεχωριστα? δηλαδη ξεχωριστος τυποσ για τον κύριο χωρο , ξεχωριστος ο βοηθητικος χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.