Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Καλημέρα σας συναδελφοι. Οπως βλέπω και εσεις όπως και εγω εχουμε πελαγώσει με το νέο νόμο.

Θα ήθελα να σας θέσω ένα θέμα που μάλλον θα το έχουν αρκετοι.

Εχουμε μονοκατοικία με υπογειο γκαράζ 50 τ.μ που έγινε σπίτι αλλά τακτοποίηθηκε με τον Ν.3843/2010 (περι ημιυπαιθρίων κτλ). Η οψη όμως έχει ξεμπαζωθεί, που στο σημείο αυτό έχουμε Υπερβαση Υψους.

Τι κάνουμε ? Τακτοποιούμε το χώρο και με το νέο Νόμο για υπερβαση υψους?

Ευχαριστώ εκ των προταιρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σκάλα με αναλυτικό,

ο χώρος των 8μ2 ως υπέρβαση δόμησης,

η αποθήκη ως υπέρβαση δόμησης, αλλά με μειωμένο κατά 50% το πρόστιμο.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, να ρωτήσω και κάτι άλλο, αυτό το κατ’αποκοπη πρόστιμο για αυθαίρετες κατασκευές μικρότερες των 20 τμ τι αφορά; Δηλαδή στην περίπτωση μου που έχω χώρο < 20 τμ δεν μπορεί να πάει εκεί;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια μια διευκρινιση παρακαλω αν καποιοσ γνωριζει!

 

"Στο φυλλο καταγραφης αναφερει πως για την περιπτωση βοηθητικων υπολογιζεται συντελεστης 50% για το προστημο" που σημαινει τι???????

Εγω καταλαβαινω πως στη θέση του 15% αντικαθισταται απο 50%????? Που αν κανεις την πραξη ειναι υπερογκο... Πως προσαρμοζεται αυτο το 50% ??????? Επισησ ο βοηθητικος χωρος δεν υπολογισεται ξεχωριστα? δηλαδη ξεχωριστος τυποσ για τον κύριο χωρο , ξεχωριστος ο βοηθητικος χώρος.

 

Δεν αντικαθισταται το 15%, απλα στον τυπο υπολογισμου βαζεις και το 50%. Γιατι βγαινει υπερογκο; Αφου πολ/ζοντας με το 0.50 στο ριχνει στο μισο το προστιμο.

Ναι ξεχωριστα υπολογιζεται ο βοηθητικος.

Link to comment
Share on other sites

κατα αποκοπη πολεοδομια γλυφαδας μουπαν.....οτι αθροιζεται κατω απο 20 τ.μ.....παραπανω εξωστες....στεγαστρα.....κλειστοι εξωστες πας με το ΠΑΚΕΤΟ.....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Έχω την εξής περίπτωση.

Στον 4ο όροφο τετραόροφης οικοδομής ο πελάτης μου έχτισε 2 κεραμοσκεπές για να σκιάζει 2 μπαλκόνια του οποία τις οποίες μάλιστα τις στηρίζει και με κολώνες πέτρινες στις γωνίες. Οι κεραμοσκεπές αυτές είναι εμβαδού 40τ.μ. η κάθε μία. Απλά το θέμα είναι ότι τα μπαλκόνια του δεν φαίνονται στην άδεια σαν εξώστες ούτε σαν Η/Χ. Φαίνονται σαν υπαίθριοι χώροι. Τι γίνεται σ αυτή την περίπτωση? Και πως θα υπολογίσω το πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Στο παραδειγμα 1 εκτος σχεδιου γιατι δεν υπολογιζει στα τμ της αυθαιρεσίας τα 40 τμ εξώστες ώστε το παράβολο να αφορά 100 τμ αυθαιρεσίας;

Link to comment
Share on other sites

CAPRICE δεν είμαι σίγουρος αλλά μήπως μπορεις τις κεραμοσκεπες αυτες να τις υπολογίσεις ως λοιπές αυθαιρεσίες, δηλαδη 500 ευρώ η κάθε μία + παράβολο

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι οι εφημεριδες εχουν καλυτερα παραδειγματα απο το ΥΠΕΚΑ....

αν βρεθει link

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ρωτάω, μήπως μπορεί να πάει εκεί. Σαν μία αυθαίρετη κστασκευή με το κομμάτι. 500 ευρώ + παράβολο, ή πρέπει να υπολογιστεί με τ.μ. Ο εργολάβος που έκανε την οικοδομή πάντως, έχει τερματίσει και συντελεστή δόμησης, και όγκο κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.