Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Χαίρεται. Να κάνω μια ερώτηση? Έχω έναν χώρο 21μ2 και το σύστημα του ΤΕΕ μου δίνει πρόστιμο περίπου 950ε. Η άδεια του σπιτιού ήταν για περίπου 90μ2. Εδώ το πρόστιμο τελικά είναι 950 ή υπάρχει ελάχιστο πρόστιμο? Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ελάχιστο πρόστιμο είναι το παράβολο που στην περίπτωσή σου είναι 500 ευρώ άρα δεν σε αφορά. Σωστά σου έβγαλε 950!

Link to comment
Share on other sites

1)υπόγεια αποθήκη ----> ισόγεια αποθήκη (λόγω ξεμπαζωματος) έχω υπέρβαση δόμησης, ύψους, αλλαγή χρήσης(οχι?και αν οχι θελει διαφορετικο φύλλο καταγραφής από το 2)) και παίρνει τον μειωτικό για βοηθητικούς

 

2)υπόγεια αποθήκη-----> ισόγεια κατοικία (λόγω ξεμπαζωματος και αλλαγή χρήσης) έχω υπέρβαση δόμησης, ύψους, αλλαγή χρήσης

 

3)ισόγεια αποθήκη-----> ισόγεια κατοικία έχω αλλαγή χρήσης (λογικά συμφέρει με τον 3843..)

 

οι απόψεις σας?

 

απαντώντας στον εαυτό μου με επιφύλαξη μετά από λίγο διάβασμα

 

1) -ΥΔ ναι -Υυψους οχι αλλα παει κατηγορια 13 το ξεμπαζωμα -αλλαγη χρησης οχι

2) - ΥΔ ναι -Υυψους οχι το ξεμπαζωμα εχει μπει προηγουμένως κ13 -αλλαγη χρησης ναι

3) καμία σχέση...πληρώνεις το παράβολο και βγάζεις οικ.αδεια αλλαγης χρησης σε 3χρόνια γιατι αυτο εχει υπολογιστει στο ΣΔ

 

οι απόψεις σας.?..μην φοβαστε αργα η γρηγορα θα γυρισουμε τουλάχιστον στην δραχμη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Στην περίπτωση που η άδεια που υπάρχει στο οικόπεδο είναι λυομένου, για συγκεκριμένα τερταγωνικά, στον υπολογισμό προστίμου για τυχόν υπερβάσεις συγκρίνουμε το εμβαδό υπερβάσεων με αυτά για να δούμε το < ή > του 50% κλπ ή δε συγκρίνουμε καθόλου με τη λογική ότι δεν υπάρχει μέγιστο επιτρεπόμενο ? (εκτός σχεδίου μη άρτιο μη οικοδομησιμο)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Στην περίπτωση που η άδεια που υπάρχει στο οικόπεδο είναι λυομένου, για συγκεκριμένα τερταγωνικά, στον υπολογισμό προστίμου για τυχόν υπερβάσεις συγκρίνουμε το εμβαδό υπερβάσεων με αυτά για να δούμε το < ή > του 50% κλπ ή δε συγκρίνουμε καθόλου με τη λογική ότι δεν υπάρχει μέγιστο επιτρεπόμενο ? (εκτός σχεδίου μη άρτιο μη οικοδομησιμο)

 

Ευχαριστώ

 

Δε συγκρίνουμε καθόλου με τη λογική ότι δεν υπάρχει μέγιστο επιτρεπόμενο. (εκτός σχεδίου μη άρτιο μη οικοδομησιμο)

Link to comment
Share on other sites

Δε συγκρίνουμε καθόλου με τη λογική ότι δεν υπάρχει μέγιστο επιτρεπόμενο. (εκτός σχεδίου μη άρτιο μη οικοδομησιμο)

 

Ευχαριστώ,

 

Παρόλα αυτά όμως βάζουμε το συντελεστή 1 για "ύπαρξη αδείας", μήπως είναι οξύμωρο ?

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις συντελεστή "1" για "ύπαρξη αδείας". ΝΑΙ είναι οξύμωρο.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

απαντώντας στον εαυτό μου με επιφύλαξη μετά από λίγο διάβασμα

 

1) -ΥΔ ναι -Υυψους οχι αλλα παει κατηγορια 13 το ξεμπαζωμα -αλλαγη χρησης οχι

2) - ΥΔ ναι -Υυψους οχι το ξεμπαζωμα εχει μπει προηγουμένως κ13 -αλλαγη χρησης ναι

3) καμία σχέση...πληρώνεις το παράβολο και βγάζεις οικ.αδεια αλλαγης χρησης σε 3χρόνια γιατι αυτο εχει υπολογιστει στο ΣΔ

 

οι απόψεις σας.?..μην φοβαστε αργα η γρηγορα θα γυρισουμε τουλάχιστον στην δραχμη

Στο 2 δεν μπαίνει αλλαγή χρήσης. Αφού βάζεις τα τετραγωνικά ως υπέρβαση δόμησης, το υπόγειο λαμβάνεται πλέον ως κύριος χώρος. Είναι σαν το ξεμπάζωμα και την υπέρβαση ύψους. Δεν χρεώνουμε 2 φορές την ίδια αυθαιρεσία.

Η διαφορά του 1) με το 2) είναιότι το 1) θα πάει με 0,5 ως ισόγειος χώρος βοηθητικής χρήσης ενώ το 2) χωρίς 0,5, ως ισόγειος κύριας χρήσης!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.