Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Άλλο παράδειγμα που το αλλάζει: 200 επιτρεπόμενη και 66,6 ανά ιδιοκτήτη

 

Ο ένας 40,00 τμ υπέρβαση δόμησης

 

40,00 / 200 ---> 20 % < 50 % --> 1,00

 

40,00 / 66,6 ---> 60% > 50% --> 1,30

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

επιθυμώντας να μην πληρώσει για κάθε θέση και ένα φάκελο 4014 ο πελάτης μου + αμοιβές + βεβαιώσεις ... Μήπως πρέπει να γίνει ένας φάκελος 4014 κοινοχρήστων. Αυτή τη στιγμή ιδιοκτήτης της πολυκατοικίας είναι μόνο ένας , άρα και κοινοχρήστων ο ίδιος. Έτσι τακτοποιώ ακάλυπτο, υπόγειο, λεβητοστάσιο και όχι θέσεις στάθμευσης. Αρά 1 φάκελος αντί για 5. Και μετά γίνεται νέα σύσταση οριζόντιας. Τα λέω σωστά? ή όχι...

 

Μια χαρά τα λες με μια μικρή συμπλήρωση.

 

Ρώτα το συμβολαιογράφο αν χρειάζεται να τροποποιήσεις και την συμβολαιογραφική πράξη γκαράζ (ως προς τις ΝΕΕΣ θέσεις των χώρων στάθμευσης) ΠΡΙΝ τροποποιήσεις την υπάρχουσα σύσταση οριζόντιας.

 

Κι αυτό γιατί ΚΑΙ η υπάρχουσα συμβολαιοραφική πράξη γκαράζ έχει μεταγραφεί και θα χρειαστεί κατά πάσα πιθανότητα να τροποποιηθεί, ώστε να ΜΗΝ υπάρχει δέσμευση σε ΛΑΘΟΣ ΧΩΡΟΥΣ.

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

@s66 και Kapa

 

snapback.pngs66, on 16 November 2011 - 14:38, said:

επιθυμώντας να μην πληρώσει για κάθε θέση και ένα φάκελο 4014 ο πελάτης μου + αμοιβές + βεβαιώσεις ... Μήπως πρέπει να γίνει ένας φάκελος 4014 κοινοχρήστων. Αυτή τη στιγμή ιδιοκτήτης της πολυκατοικίας είναι μόνο ένας , άρα και κοινοχρήστων ο ίδιος. Έτσι τακτοποιώ ακάλυπτο, υπόγειο, λεβητοστάσιο και όχι ? θέσεις στάθμευσης. Αρά 1 φάκελος αντί για 5. Και μετά γίνεται νέα σύσταση οριζόντιας. Τα λέω σωστά? ή όχι...

 

Κατά την γνώμη μου , είναι λανθασμένος ο συλλογισμός σας . Από την στιγμή που υπάρχει σύσταση , χρειάζεται ξεχωριστός φάκελος για κάθε οριζόντια ιδιοκτησία , ανεξαρτήτως αν υπάρχει μόνο ένας ιδιοκτήτης . Οι αυθαιρεσίες στους κοινόχρηστους χώρους θα μπορούσαν να ταχτοποιηθούν με ένα φάκελο αλλά οι θέσεις στάθμευσης έχουν χιλιοστά άρα είναι ανεξάρτητες ιδιοκτησίες .

Ή όλο το κτήριο (στο οποίο υπάρχει σύσταση και είναι ενός ιδιοκτήτη ) ταχτοποιείται με ένα φάκελο ή γίνεται φάκελος για κάθε οριζόντια ιδιοκτησία . Είναι παράλογο από την μια να δεχόμαστε σαν ανεξάρτητες ιδιοκτησίες τα διαμερίσματα και από την άλλη να θεωρούμε μια ιδιοκτησία τις θέσεις στάθμευσης .

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανέβασα πρόστιμο για 7,57 τμ.

δίπλα βγαίνει πρόστιμο 1090 ευρώ.

πλήρωσα το παράβολο 500 ευρω έκανα την προσωρινή υπαγωγή μου βγάζει υπόλοιπο προς πληρωμή 1500 ευρώ κανονικά το 2000αρο δηλαδή.

Μπορώ να κάνω κάτι ή πληρώνει κανονικά το 2000αρο έχω κι' άλλες τέτοιες περιπτώσεις.

Θα γίνει κάτι στο μέλλον ή .....

Link to comment
Share on other sites

Μα πόσο άχσηστοι είναι; Ενημέρωσαν το μισό πρόγραμμα!!!!

 

υ.γ. Πόσα φράγκα πήραν για το πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

έχω μια δυώροφη κατοικία με εξάντληση επιτρεπτόμενου ύψους αλλά όχι δόμησης έχει ξεμπαζωθεί και έχει γίνει άλλος ένας όροφος (ισόγειο πλέον) υπολογίζω:

α) αναλυτικός ξεμπαζώματος?

β) τετραγωνικά επιπλέον κ.χ,?

γ) υπέρβαση ύψους?

 

στον αναλυτικό τι υπολγίζω ακτιβώς

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ήδη Πέρασα στο πρόγραμμα επιφάνεια βοηθητικού χώρου 9,50 τ.μ. που έγινε μετά το 2003 σε εντός οικισμού, και μου έβγαλε πρόστιμο 2000 Ε Προφανώς λόγω του ότι είμαι με επιφάνεια μικρότερη από 20 τ.μ. έβγαλε την ταρίφα . Όταν του πρόσθεσα και ένα κύριο χώρο τουαλέτας 3.87 τ.μ σε κτήριο προ του 1955 για τον οποίο προβληματιζόμουνα αν θα το βάλω καθώς δεν γνώριζα αν είναι νόμιμος ή όχι , με χρόνο δημιουργίας πριν το 1983 τότε το πρόγραμμα μου έβγαλε πρόστιμο συνολικά μικρότερο από 500 Ε Και τελικά με έπεισε να το βάλω Περίεργο ......

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

Ξέρει κανείς σε περίπτωση αυθαιρέτου σε μη άρτιο και οικοδομήσιμο εκτός οικισμού, στο λογισμικο του ΤΕΕ πως το συμπληρώνουμε;;; αφου στο φύλλο καταγραφής λέει οτι Υ.Δ και Υ.Κ μένουν κενά.

Στο χέρι ξέρω να βγάλω το πρόστιμο μιας και είναι σχετικό με τα παραδείγματα,

αλλά στο λογισμικό του ΤΕΕ τι γίνεται;;;;;

 

Παρακαλώ τα φώτα σας...είναι ουκ ολίγες οι αναλογες περιπτώσεις!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

Ξέρει κανείς σε περίπτωση αυθαιρέτου σε μη άρτιο και οικοδομήσιμο εκτός οικισμού, στο λογισμικο του ΤΕΕ πως το συμπληρώνουμε;;; αφου στο φύλλο καταγραφής λέει οτι Υ.Δ και Υ.Κ μένουν κενά.

Στο χέρι ξέρω να βγάλω το πρόστιμο μιας και είναι σχετικό με τα παραδείγματα,

αλλά στο λογισμικό του ΤΕΕ τι γίνεται;;;;;

 

Παρακαλώ τα φώτα σας...είναι ουκ ολίγες οι αναλογες περιπτώσεις!

 

πρεπει υποχρωτικα να βαλεις τμ στην υπερβ δομησης για να υπολογισει προστιμο. βαλε αναλογα αν εχεις ΚΧ η ΒΧ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.