Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

καλημέρα συνάδελφοι,,

 

ΠΡΟΒΛΗΜΑ

 

σε οικόπεδο που έχει υπόλοιπο ΣΔ ξεμπάζωσαν το υπόγειο. Η πολεοδομία μου είπε ότι ΔΕΝ γίνεται ''πρόσθήκη'' υπογείου έτσι ώστε να πληρώσει παράβολο και να βγάλει άδεια σε 3 χρόνια.

 

Τι να κάνω?

 

να το πάω όλο με 4014? θα είναι εντάξει ο ιδιοκτήτης μετά για μεταβίβαση?

 

θα είναι νόμιμο μετά??

 

Βοήθεια pls

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έχω ιδέα, αλλά φίλος - συνάδεφος έχει παρόμοια περίπτωση (στην ο.α. δεν υπήρχε υπόγειο αλλά κατασκευάστηκε) και μου είπε ότι απλά θα βγάλει άδεια. Τι να πω... κάποιος παλιός ίσως???

Link to comment
Share on other sites

Αν μία παράβαση είναι μισή στην ιδιοκτησία ισογείου πολυκατοικίας και μισή στον ακάλυπτο αρα κοινόχρηστη, εκεί σπάμε το ποσοστό υπέρβασης βάση δύο θεμάτων;

Δηλαδή στη μια περίπτωση τα τμ της αυθαιρεσίας (που ειναι μεσα στην ιδιοκτησία) με συντελεστή βάση όλων των μετρων ΥΔ σε σχέση με το επιτρεπόμενα του ποσοστού ιδιοκτησίας του ιδιοκτήτη ισογείου και στην αλλη περίπτωση όπου σίγουρα θα εχουμε και υπέρβαση κάλυψης και δόμησης παμε με τα τμ της αυθαιρεσίας (που ειναι στο κοινοχρηστο ακαλυπτο ) με συντελεστή βάση όλων των ΥΔ σε σχέση με το επιτρεπόμενο του οικοπέδου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα, αλλά φίλος - συνάδεφος έχει παρόμοια περίπτωση (στην ο.α. δεν υπήρχε υπόγειο αλλά κατασκευάστηκε) και μου είπε ότι απλά θα βγάλει άδεια. Τι να πω... κάποιος παλιός ίσως???

Αν σου επιτρέψουν ή όχι την προσθήκη υπογείου εξαρτάται από την πόση σημασία θα δώσουν στα στατικά.Δηλ αν υποθέσουμε ότι υπ'ηρχε ο χώρος του υπογείου αλλά ήταν όλος μπαζωμένος και τα θεμέλια ήταν σωστά, τότε λείπει από τη στατική μελέτη η οροφή του υπογείου που στην αρχική μελέτη είναι εκτός φέροντα οργανισμού και τη δείξαν σαν χαμοταράτσα.Εξαρτάται λοιπόν που θα πέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω κάτι που μπορεί να φανεί εξ αρχής αφελές, αλλά πολλοί διαφωνούν?

Μεζονέτα που στην άδεια είναι δυόροφη με υπόγειο (με εσωτερικές σκάλες όλες), ενώ στην πραξη το υπόγειο ανεξάρτητο λειτουργικά (όχι ιδιοκτησιακά - όλο ανήκει σε έναν) και ισόγειο-όροφος με εξωτερική σκάλα (υπόγειο ξεμπαζωμένο), και μεταξύ τους έχουν εσωτερική.

Επιτρεπόμενη δόμηση : 35, επιτρ. κάλυψη 40. Και έχουμε τις παραβάσεις :

1) υπέρβαση δόμησης και κάλυψης στο υπόγειο 10 τμ

2) Υπέρβαση δόμησης και κάλυψης και Δ στο υπόγειο 10 τμ.

3) Υπέρβαση δόμησης σε ισόγειο όροφο 5 τμ

Έχω 3 φύλλα καταγραφής. Το ποσοστό υπέρβασης δόμησης ή κάλυψης τελικά υπολογίζεται :

α)ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΑΝΑ ΦΥΛΛΟ?

β)ΟΧΙ ΑΝΑ ΦΥΛΛΟ ΑΛΛΑ ΑΝΑ ΑΥΤΟΤΕΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΊΑ?

γ)ΌΧΙ ΑΝΑ ΦΥΛΛΟ ΟΥΤΕ ΑΝΑ ΑΥΤΟΤΕΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ, ΑΛΛΑ ΑΝΑ ΑΥΤΟΤΕΛΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ???

Το λογικό είναι το γ). Τότε γιατί αν διαβάσει κανείς το νόμο και όλες τις διευκρινίσεις μία μία δεν το βλέπει πουθενά ξεκάθαρα, και οι επεξηγήσεις για το τί σημαίνει "κατηγορία αυθαιρέτου" οδηγούν στο συμπερασμα ότι κατηγορία=φύλλο καταγραφής??? Και το ΤΕΕ-ΤΚΜ το εξηγεί ως ποσοστό υπέρβασης ΑΝΑ ΦΥΛΛΟ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗς???

 

Φυσικά στο παράδειγμα αυτό η διαφορά είναι της τάξης των 1000 Ευρώ. Άλλα έχω και παράδειγμα με έναν ιδιοκτήτη (που για να το αναλύσω θέλω μία σελίδα) όπου οι διαφορές ανάλογα με την επιλογή του α, β, γ είναι 40000-50000. Η φιλοσοφία ωστόσο για τις περιπτώσεις αυτές πρέπει να είναι ενιαία. Εγώ ακόμη δεν έχω καταλήξει οριστικά.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Αν σου επιτρέψουν ή όχι την προσθήκη υπογείου εξαρτάται από την πόση σημασία θα δώσουν στα στατικά.Δηλ αν υποθέσουμε ότι υπ'ηρχε ο χώρος του υπογείου αλλά ήταν όλος μπαζωμένος και τα θεμέλια ήταν σωστά, τότε λείπει από τη στατική μελέτη η οροφή του υπογείου που στην αρχική μελέτη είναι εκτός φέροντα οργανισμού και τη δείξαν σαν χαμοταράτσα.Εξαρτάται λοιπόν που θα πέσεις.

 

 

δηλαδή αν τους γράψω και πάω με 4014 θα είμαι νόμιμος????

τι λες?

 

ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια νομιμότητα σ αυτό?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Έχω τα εξής θέματα ( είναι οι 2 πρώτες μου δουλειές με τον 4014 και έχω πελαγώσει) :|

1. Στον 3ο όροφο πολυκατοικίας έχω διαμέρισμα με δώμα που κλείστηκε, εμβαδού 9,5 τ.μ. . Άρα έχω υπέρβαση δόμησης κατά 9,5 τ.μ. Για να βρω το ποσοστό υπέρβασης το συγκρίνω με τη δόμηση ολόκληρης της πολυκατοικίας, όπως αυτή υπολογίζεται στο Δ.Κ. της άδειας, σωστά? Με το «κλείσιμο» όμως του δώματος, κάποιο τμήμα του χώρου που δημιουργήθηκε μπαίνει μέσα στο ιδεατό στερεό. Αυτό πως το αντιμετωπίζω?

2. Στον 6ο όροφο πολυκατοικίας (ρετιρέ) κατασκευάστηκε δωμάτιο με γυψοσανίδες, εμβαδού 40 τ.μ και επιπλέον 2 ημιυπαίθριοι με κεραμοσκεπή και ξύλινα υποστυλώματα. Και έξτρα σε όλα αυτά το διαμέρισμα είναι κατά 10 τμ μεγαλύτερο από αυτό που φαίνεται στα σχέδια και στα συμβόλαια (ημιυπαίθριος που κλείστηκε από τον εργολάβο κατά την κατασκευή). Σκέφτομαι να δω αν συμφέρει να πάει ο αρχικός ημιυπαίθριος με τον 3843 και τα υπόλοιπα,το νέο δωμάτιο με υπέρβαση δόμησης και οι ανοιχτοί ημιυπαίθριοι με αναλυτικό προϋπολογισμό.Προφανώς θα πρέπει να ελέγξω και για υπέρβαση ύψους.Είναι σωστός ο συλλογισμός μου?

3. Την υπέρβαση κάλυψης πότε την ελέγχουμε?

4. Για τους ανοιχτούς ημιυπαίθριους με αναλυτικό προϋπολογισμό, τι ακριβώς υπολογίζουμε? Υπάρχει κανα υπόδειγμα πουθενά?

 

Συγγνώμη για τις τόσες απορίες, οποιαδήποτε βοήθεια-γνώμη, θα μου είναι πολύ χρήσιμη

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αν τους γράψω και πάω με 4014 θα είμαι νόμιμος????

τι λες?

 

ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια νομιμότητα σ αυτό?

 

Άν πας με τον 4014 και νομιμοποιήσεις τότε θα είσαι νόμιμος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.