Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Κάνεις ένα λάθος στο συλλογισμό σου.Στη 2η περίπτωση, ΠΑΛΙ η υπέρβαση δόμησης είναι μεγαλύτερη του 100% γιατί υπολογίζεται αθροιστικά (δηλ διαιρείς παλι το 110/100) ως προς το 100, και μπαίνει σε κάθε φύλλο καταγραφής η υπέρβαση >100% ασχέτως τι μ2 απο τα συνολικά 110 μ2 αναφέρει το φύλλο αυτό.

Δηλ:στο χωρο 1: 1.6 *48=76.9

χωρο 2: 1,6*35=56

χωρο 3: 1,6*42=67,32

 

συνολο: 200,22>176

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

............

Προσωπικά εγώ θεωρώ σωστό έναν συντελεστή Υ.Δ για όλα τα φύλλα, αυτόν που αντιστοιχεί στο σύνολο των καθ υπέρβαση δόμησης

 

επιφανειών.

Κάνεις ένα λάθος στο συλλογισμό σου.Στη 2η περίπτωση, ΠΑΛΙ η υπέρβαση δόμησης είναι μεγαλύτερη του 100% γιατί υπολογίζεται αθροιστικά (δηλ διαιρείς παλι το 110/100) ως προς το 100, και μπαίνει σε κάθε φύλλο καταγραφής η υπέρβαση >100% ασχέτως τι μ2 απο τα συνολικά 110 μ2 αναφέρει το φύλλο αυτό.

Δηλ:στο χωρο 1: 1.6 *48=76.9

χωρο 2: 1,6*35=56

χωρο 3: 1,6*42=67,32

 

συνολο: 200,22>176

συγν'ωμη το ίδιο πράγμα δεν λέτε? ή μου φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις ένα λάθος στο συλλογισμό σου.Στη 2η περίπτωση, ΠΑΛΙ η υπέρβαση δόμησης είναι μεγαλύτερη του 100% γιατί υπολογίζεται αθροιστικά (δηλ διαιρείς παλι το 110/100) ως προς το 100, και μπαίνει σε κάθε φύλλο καταγραφής η υπέρβαση >100% ασχέτως τι μ2 απο τα συνολικά 110 μ2 αναφέρει το φύλλο αυτό.

Δηλ:στο χωρο 1: 1.6 *48=76.9

χωρο 2: 1,6*35=56

χωρο 3: 1,6*42=67,32

 

συνολο: 200,22>176

 

Η 2η περίπτωση που βγαζει το ΠΑΡΑΔΟΞΟ Manolis gon είναι ο συλλογισμός που προκύπτει απ την εφαρμογή του παραδ. 4 της εγκυκλ.13 και όχι ο δικός μου.

 

Εγώ όπως περιγράφω, και επιβεβαίωσε και ο Kontegr, θεωρώ από την αρχή σωστό αυτό που και εσύ υποστηρίζεις.

 

Όμως τελικά τι έχεις να πεις για τον συλλογισμό που ακολουθεί και υποδεικνύει η εγκ. 13 που μας οδηγεί στο ΠΑΡΑΔΟΞΟ;

Link to comment
Share on other sites

"Νεανικές τρέλες" όπως έλεγε κάποτε και ο γίγαντας Χαρρυ Κλυν.

 

.......χα χα χα χα!!!!! :D :D :D :D :D ........η ίσως και Ελληνικές τρέλες αφού έχουν και την σφραγίδα- εθνόσημο "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ" (εγκύκλιος 13).

 

Έλα όμως που έχω έναν ....."ψαγμένο" πελάτη που το πρόστιμο του παίζει γύρω στα 45000€ και με πρήζει να του βάλω ξεχωριστούς συντελεστές σε κάθε φύλλο για να πληρώσει αρκετά λιγότερα και με την άδεια του κου Προέδρου που λένε ................(λόγω. εγκύκλ.13)

 

Τέλος πάντων πάω για ύπνο ..........

Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που έχουμε την εγκύκλιο 13 που λέει:

"σημειώνεται το ποσοστό Υ.Δ ΚΑΘΕ αυθαίρετης κατασκευής ως προς τη μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση στο συγκεκριμένο οικόπεδο"

έχουμε το παράδειγμα 3 στα εντός σχεδίου που υπολογίζει την Υ.Δ ανά ιδιοκτησία

γιατί να μην κάνουμε τους υπολογισμούς με αυτά που στο κάτω κάτω είναι εγκύκλιοι και όχι απλά απαντήσεις

και να βγάλουμε σημαντικά μειωμένα πρόστιμα για τους πελάτες μας?

Link to comment
Share on other sites

sorry στο παράδειγμα 4 αναφέρομαι παραπάνω και όχι στο 3

 

Η εγκύκλιος 13 όμως αλλού μας τα παίρνει χοντρά όταν ζητάει εφαρμογή του συντελεστή 1,4 για "τάχα" αλλαγή χρήσης στα υπόγεια.

Αυτό σύμφωνα τις καθ όλα απρόσωπες και ανέγκυρες ερωτο-απαντήσεις έχει ανατραπεί και μειώνονται έτσι τα πρόστιμα χωρίς τον 1,4.

 

Βέβαια μπορεί να πει κανείς "διαλέγω ότι γουστάρω". Δηλαδή παίρνω τα καλά της εγκ. 13 που λέει για ξεχωριστό συντελεστή Υ.Δ για κάθε φύλλο, αλλά ουουπς!!! μετά το γυρνάω σε "ερωτο-απαντήσεις" και παίρνω το "όχι στον συντελεστή 1,4" που μου αρέσει έτσι καλύτερα!!. ;)

 

Τώρα που το λέω, θυμάμαι αντίστοιχα το "κολλάω όπου γουστάρω" που ....πρωτολανσαρίστηκε !! με τον ΓΟΚ ΄85, και μέχρι να καταλάβουν όλοι οι ανευθυνοφωστήρες τι αντισυνταγματικό τέρας είχαν "νομοθετήσει" ακυρωνόντουσαν οικοδομικές άδειες σαν εισητήρια του γηπέδου !!! :huh:

 

Η ίδια Ελλάδα, η ίδια πίκρα. :cry:

 

Μας λένε λοιπόν : "διαλέχτε από το πανέρι ότι σας γυαλίσει. Μόνο μην ζητάτε εγγύηση και επιστροφή χρημάτων αν βγει φόλα η πραμάτια 8-)"

 

Τελικά οι καλικάντζαροι :evil: που μας μαθαίνανε δεν κατέβηκαν ποτέ ξανά κάτω στη γη.!! :shock:

 

Είναι απλά ..... "καθ ύλην αρμόδιοι.......!!" :o :o :o

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιος 13 όμως αλλού μας τα παίρνει χοντρά όταν ζητάει εφαρμογή του συντελεστή 1,4 για "τάχα" αλλαγή χρήσης στα υπόγεια.

Αυτό σύμφωνα τις καθ όλα απρόσωπες και ανέγκυρες ερωτο-απαντήσεις έχει ανατραπεί και μειώνονται έτσι τα πρόστιμα χωρίς τον 1,4.

 

Βέβαια μπορεί να πει κανείς "διαλέγω ότι γουστάρω". Δηλαδή παίρνω τα καλά της εγκ. 13 που λέει για ξεχωριστό συντελεστή Υ.Δ για κάθε φύλλο, αλλά ουουπς!!! μετά το γυρνάω σε "ερωτο-απαντήσεις" και παίρνω το "όχι στον συντελεστή 1,4" που μου αρέσει έτσι καλύτερα!!. ;)

 

Τώρα που το λέω, θυμάμαι αντίστοιχα το "κολλάω όπου γουστάρω" που ....πρωτολανσαρίστηκε !! με τον ΓΟΚ ΄85, και μέχρι να καταλάβουν όλοι οι ανευθυνοφωστήρες τι αντισυνταγματικό τέρας είχαν "νομοθετήσει" ακυρωνόντουσαν οικοδομικές άδειες σαν εισητήρια του γηπέδου !!! :huh:

 

Η ίδια Ελλάδα, η ίδια πίκρα. :cry:

 

Μας λένε λοιπόν : "διαλέχτε από το πανέρι ότι σας γυαλίσει. Μόνο μην ζητάτε εγγύηση και επιστροφή χρημάτων αν βγει φόλα η πραμάτια 8-)"

 

Τελικά οι καλικάντζαροι :evil: που μας μαθαίνανε δεν κατέβηκαν ποτέ ξανά κάτω στη γη.!! :shock:

 

Είναι απλά ..... "καθ ύλην αρμόδιοι.......!!" :o :o :o

+1000 anton

η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ερώτηση είναι ότι αν ποτέ ελεγχθούν αυτά και ζητηθούν ευθύνες για αυτά που δηλώσαμε ή ακυρωθεί μία υποβολή ή στην καλύτερη απλά ζητηθεί επαναπροσδιορισμός του προστίμου..

ΠΟΙΟΣ θα έχει την ευθύνη για όλα αυτά? Δε νομίζω να ζητήσουν ευθύνες από τον ιδιοκτήτη από εμάς θα ζητήσουν

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.