Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

αυτο που δεν λενε αν υπολογιζεται ξανα το προστιμο ακι πληρωνει εφαπαξ ο ιδιωτης την διαφορα η ειναι εκτος ρυθμισης !!!

 

εγω υπολογιζω με απαντηση Θ......

 

 

εχω χασει 3 υποθεσεις γιατι υπολογιζανε με εγκυκλιο καποιοι συναδελφοι....

 

αντε να βρεις το δικιο σου...

 

 

ΚΑΛΕΣ ΕΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οταν επιλεγουν δοσεις, τοτε ολες πληρωνονται με την ιδια εντολη της 1ης δοσης?

 

τα στοιχεια των εντολων ειναι ιδια στις 2-3 πρωτες δοσεις που κοιταξα.

Link to comment
Share on other sites

Όπου τα στοιχεία (κωδικοί - ποσά) είναι ίδια, ΝΑΙ με το ίδιο "χαρτί".

Μας κάνουν οικονομία....

Είδες πόσο μας προσέχει το ΤΕΕ και το ΥΠΕΚΑ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Τελικά έχει ξεκαθαριστεί το θέμα της της Υ.Δ. με τις οριζόντιες ιδιοκτησίες?

 

Για μια αυθαιρεσία 60 μ2 σε οριζόντια ιδιοκτησία 100 μ2 βάση αδείας έχω 60/100, δηλαδή αυξητικό συντελεστή 1,30 (50% έως 100%)

ή

συντελεστή 1 (<50%), γιατί η σύγκριση θα γίνει στο σύνολο της επιτρεπόμενης δόμησης (π.χ. 300μ2) της πολυκατοικίας, δηλαδή 60/300?

Link to comment
Share on other sites

εγω στο συνολο το παω.....γιατι κανονικα θαπρεπε να βλεπεις τι χιλιοστα επι του οικοπεδου εχιε για να ακνεις τον αναλογισμο....

Link to comment
Share on other sites

εγω στο συνολο το παω.....γιατι κανονικα θαπρεπε να βλεπεις τι χιλιοστα επι του οικοπεδου εχιε για να ακνεις τον αναλογισμο....

συμφωνώ γιατί αν μπεις στη διαδικασία να ελέγχεις χιλιοστά τις παραβάσεις σε κοινόχρηστους χώρους πχ μεγαλύτερο κλιμακοστάσιο πιλοτής με τι θα το συγκρίνεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά. Ισόγειο κτίσμα (ξεχωριστά από την υπόλοιπη κατοικία) που στεγάζει το λεβητοστάσιο θεωρείται βοηθητικός χώρος, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα όποιος μπορεί να βοηθήσει στο εξής του είμαι ευγνώμων.

Σε άδεια του 1979 η οποία έδειχνε ένα χώρο υπόγειο 200 τ.μ. χωρίς να μετρά στην δόμηση (κάτω από το επίπεδο του δρόμου αλλά από την πλευρά του ακάλυπτου υπερυψωμένο ισόγειο- μεγάλη κλίση εδάφους) . Σε μετέπειτα άδεια για προσθήκη ορόφου και επειδή άλλαξαν οι όροι δόμησης και ο ΓΟΚ (1988) το υπόγειο(- ισόγειο) δείχτηκε ως αποθήκη το μισό μετρώντας στο Σ.Δ. και το άλλο μισό ως μπάζωμα για να κερδίσει τετραγωνικά στον όροφο. το υπόγειο αυτό από το 1982 είναι κατοικία και ηλεκτροδοτείτε για το σύνολο των τετραγωνικών από την ΔΕΗ.

Εγώ έχω κάνει την δήλωση οπού βασίστηκα στη κάτοψη από την μετέπειτα άδεια για την προσθήκη μιας και ανέφερε ότι είναι αποτύπωση υπάρχοντος βάση της τάδε άδειας του 1979, μιας και μόλις πείρα τα σχέδια του 1979 από την πολεοδομία έπειτα από δυο μήνες. Στην δήλωση το πείρα προ του 1983 λόγω και ΔΕΗ και έβαλα το τμήμα που μετρούσε στο Σ.Δ. ως αλλαγή χρήσης και το τμήμα του μπαζώματος ως Υ.Δ. και μια παράβαση για το ξεμπάζωμα.

Τώρα που έχω την κάτοψη του 1979 στα χέρια μου με έζωσαν τα φίδια. Τι να κάνω;

Α) γαργάρα την νέα κάτοψη ; :smile:

Β) να τα βάλω μετά το 1983 της παραβάσεις; (και να με σκοτώσει ο ιδιοκτήτης που θα μεγαλώσει το πρόστιμο ;)

Γ) να το υπολογίσω βάση της άδειας του 1979 με αλλαγή χρήσης και υπέρβαση δόμησης σε όλο το τμήμα;

Δ)μήπως όπως το έχω είναι σωστό μιας και συμφωνεί με την μετέπειτα άδεια του 1988 αλλά έχω και βεβαιωμένη την αυθαιρεσία προ του 1983;

κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.