Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Εγώ στην σοφίτα προσμετρώ ότι είναι βατό, άσχετο με ύψος. Το άλλο τμήμα της στέγης, ως λοιπή παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ στην σοφίτα προσμετρώ ότι είναι βατό, άσχετο με ύψος. Το άλλο τμήμα της στέγης, ως λοιπή παράβαση.

 

Σωστός!!! Εσύ πληρώνεις;; Γιατί να το σκεφτείς;;; :smile: :-) :shock:

 

Πέρα από το αστείο, είναι ενοχλητικό πια να συνεδριάζουμε επί ώρες μελετώντας πώς θα γλυτώσουμε τα φράγκα των πελατών, ειδικά μετά από τα παζάρια που αντιμετωπίζουμε καθημερινα!

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ πάλι. Θέλω να αναφερθώ στην ερώτηση που έκανα λίγο πιο πάνω. Σ'ένα οικόπεδο μη άρτιο κ μη οικοδομήσιμο υπάρχει Ο.Α κ ΕΕΜΚ. ο ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποίηση τα υπόλοιπα αυθαίρετα που έχει κ να κάνει γονική παροχή (οριζόντια). Ο συμβολαιογράφος μου είπε ότι πρέπει να δώσω 2 κωδικούς που σημαίνει 2 βεβαιώσεις. Ίδιο οικόπεδο ίδιος ιδιοκτήτης αλλά 2 βεβαιώσεις. Αυτό που σκέφτηκα είναι την 1 αίτηση να την βάλω με Ο.Α κ την 2 με ΕΕΜΚ. Μήπως σας έτυχε παρόμοια περίπτωση ;;;;

(με 2 αιτήσεις το πρόστιμο ανεβαίνει πολύ)

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι και καλό ξημέρωμα.Θα ήθελα να μάθω αν έχει αντιμετωπίσει κανείς την περίπτωση ημιτελούς κτίσματος (στη φάση σκελετού ή και τοιχοποιϊας).Από τα σεμινάρια που μας έχουν κάνει για ενημέρωση μόνο μπερδέματα δημιουργούνται. Άλλος υποστηρίζει ότι δηλώνεται βάση της μελλοντικής του χρήσης (κύριος ή βοηθητικός) ,άλλος ότι δηλώνεται ανεξαρτήτως χρήσης με μειωτικό συντελεστή 0,5 επειδή δεν έχει εγκατασταθεί ακόμα χρήση και άλλος ότι μπορει να δηλωθεί με αναλυτικό προϋπολογισμο.......

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ πάλι. Θέλω να αναφερθώ στην ερώτηση που έκανα λίγο πιο πάνω. Σ'ένα οικόπεδο μη άρτιο κ μη οικοδομήσιμο υπάρχει Ο.Α κ ΕΕΜΚ. ο ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποίηση τα υπόλοιπα αυθαίρετα που έχει κ να κάνει γονική παροχή (οριζόντια). Ο συμβολαιογράφος μου είπε ότι πρέπει να δώσω 2 κωδικούς που σημαίνει 2 βεβαιώσεις. Ίδιο οικόπεδο ίδιος ιδιοκτήτης αλλά 2 βεβαιώσεις. Αυτό που σκέφτηκα είναι την 1 αίτηση να την βάλω με Ο.Α κ την 2 με ΕΕΜΚ. Μήπως σας έτυχε παρόμοια περίπτωση ;;;;

(με 2 αιτήσεις το πρόστιμο ανεβαίνει πολύ)

 

ευχαριστώ

 

Εγώ σε περίπτωση πάντως πέντε κατοικιών εκτός σχεδίου, στο στάδιο της κατασκευής (επιχρίσματα), τακτοποίησα με μία δήλωση αφού δεν υπήρχε σύσταση. Στη συνέχεια ο συμβολαιογράφος δεν έφερε καμία αντίρρηση για τη σύσταση οριζοντίου που έκανε μετά την ολοκλήρωση της υπαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι και καλό ξημέρωμα.Θα ήθελα να μάθω αν έχει αντιμετωπίσει κανείς την περίπτωση ημιτελούς κτίσματος (στη φάση σκελετού ή και τοιχοποιϊας).Από τα σεμινάρια που μας έχουν κάνει για ενημέρωση μόνο μπερδέματα δημιουργούνται. Άλλος υποστηρίζει ότι δηλώνεται βάση της μελλοντικής του χρήσης (κύριος ή βοηθητικός) ,άλλος ότι δηλώνεται ανεξαρτήτως χρήσης με μειωτικό συντελεστή 0,5 επειδή δεν έχει εγκατασταθεί ακόμα χρήση και άλλος ότι μπορει να δηλωθεί με αναλυτικό προϋπολογισμο.......

 

Ευχαριστώ

 

Εννοεις οτι δεν υπαρχει ο.α. και απλα εχει σταματησει η κατασκευη στα μπετα για παραδειγμα, σωστα?

Θεωρω οτι (εφοσον δεν μπορει να βγει νομιμη ο.α.) πρεπει να δηλωσεις τους χωρους του βασει της μελλοντικης του χρησης.

Ουτως ή αλλως, εφοσον θα βγαλεις και φωτογραφιες που θα φαινεται η ημιτελης του κατασταση την στιγμη της τακτοποιησης, μετα θα πρεπει να βγαλει ο ιδιοκτητης "Εγκριση Εργασιων Αποπερατωσης Αυθαιρετης Κατασκευης" για να προχωρησει στην αποπερατωση του (ΦΕΚ 43Β/20-1-12)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ lefgrter

Πήγα σήμερα στον συμβολαιογράφο κ μίλησα. Ξεκαθαρίσαμε κάπως το θέμα θα κάνω αυτό που έκανες θα δώσω μια βεβαίωση για όλα

Link to comment
Share on other sites

Υπόγειο κατοικίας που στην άδεια είχε πρόσβαση από κ/χ κλιμακοστάσιο αλλά στη πράξη ανεξαρτητοποιήθηκε και έχει πρόσβαση από εξωτ. σκάλα.

Ο ιδιοκτήτης σκέφτεται να το ενοικιάσει ως αποθήκη...

Εχει νόημα να δηλώσω το χώρο ως υπηρεσίες; Στην άδεια ήταν αποθήκη και μέχρι σήμερα έτσι είναι, μια άδεια αποθήκη... να το αφήσω έτσι;Μου ζήτησε να βρώ το τρόπο για να μην έχει μελλοντικά πρόβλημα (!)

Κατ' αρχήν.... Γράφει κάπου για τις αποθήκες αν είναι εμπορικές αποθήκες πού ανήκουν;;; Μπαίνουν υπηρεσίες όπως τα καταστήματα;;; Μη ξεχνάτε μένουν ΒΧ, δεν γίνονται ΚΧ οι αποθήκες αυτές...

 

Επίσης... το κ.χ. κλιμ/σιο της άδειας δεν κατασκευάστηκε... τα τ.μ. τα πήρε η αποθήκη... Πρακτικά, για την ιδιοκτησία "αποθήκη" έχω υπέρβαση δόμησης αλλά αφού δεν έχω οριζόντια και αφού όλο το κτίριο είναι ενός ιδιοκτήτη, μήπως να βάλω 500άρικο για τη μη κατασκευή της σκάλας (παράβαση αλλαγής εισόδου) και να μη βάλω τετραγωνικά;;; Πιο φτηνά είναι με τα τ.μ. αλλά μήπως είναι λάθος;;;

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.