Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

μπορεί να έχει απαντηθεί αλλά έχω διαβάσει τα περισσότερα ποστ και δεν το έχω εντοπίσει. Έχω περίπτωση που στον β΄όροφο που θέλω να τακτοποιήσω η εξωτερική όψη στην άδεια δείχνει μια εξοχή 2,80 χ0,40 η οποία δεν έχει κατασκευαστεί, δηλαδή το διαμέρισμα στην μια πλευρά του είναι μικρότερο κατα 2,80*0,40=1,12μ2. Πως θα υπολογίσω το πρόστιμο?

Στην άλλη πλευρά, από την πλευρά της σκάλας το διαμέρισμα έχει επεκταθεί κατά 2,50μ2 προς τον κοινόχρηστο χώρο. Αυτό θα υπολογιστεί με υπέρβαση δόμησης? ή με αναλυτικό ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@1975

Τα 2,50 μ2 εννοείς προς το κλιμ/σιο. Αν με βάση τη σύσταση ο χώρος αυτός είναι κοινόχρηστος χρειάζεσαι συναίνεση όλων των συνιδιοκτητών. Ρύθμιση με ΥΔ ΚΧ.

Για την μη εξοχή (έρκερ ήταν; ), αφού βγάζεις τόσο μικρό πρόστιμο (κάτω του παραβόλου) ρύθμισέ το και αυτό ως ΥΔ ΚΧ, διευκρινίζοντας τι εννοείς στην ΤΕ του συστήματος και σχέδια που θα υποβάλλεις αργότερα (πολύ αργότερα...! )

Κανονικά ο τελευταίος χώρος θα έπρεπε να υπολογιστεί με αναλυτικό για της εργασίες καθαίρεσής του κλπ, αλλά θα σου βγαζε ένα 500ρικο τσάμπα.

Αν ήμουν στη θέση σου και δεν υπήρχε η υπέρβαση στο κοινόχρηστο, δε θα το ρύθμιζα και θα έδινα βεβαίωση για μεταβίβαση, σημειώνοντας τη μη κατασκευή του και επισυναπτόμενο σχέδιο.

 

 

@alexdam

Τακτοποίησέ το. Αυτό δε σημαίνει ότι οι ιδιοκτήτες ξέμπλεξαν...

 

Για την πιλοτις. Όλη με ΥΔ ΚΧ, συναίνεση εφόσον είναι (φαντάζομαι) κοινόχρηστη, για το καθαρό ύψος που μειώθηκε δεν είναι υπέρβαση, το αντίθετο, προσωπικά μία σημείωση στην ΤΕ θα έκανα και την αποτύπωση στην τομή. Για τη διαφορετική στάθμη που βρίσκεται δεν ευθύνεται αυτός ο χώρος αλλά το υπόγειο. Τέλος...

 

Το υπόγειο δε θέλουν να το φτιάξουν. Δεν υπάρχουν δικαιώματα του πιλοτάρχη στο υπόγειο (πχ αποθήκη, πάρκιν) που να ακολουθούν την οριζόντιά του.

Σε περίπτωση μεταβίβασης είσαι αναγκασμένος να ελέγξεις όλη την οριζόντια ιδιοκτησία του, δηλαδή και την αποθήκη του στο υπόγειο. Αν αυτή τώρα είναι διαμέρισμα (ακόμα και αν το χρησιμοποιεί άλλος) δε νομίζω ότι μπορείς να δώσεις βεβαίωση...

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

@1975

Τα 2,50 μ2 εννοείς προς το κλιμ/σιο. Αν με βάση τη σύσταση ο χώρος αυτός είναι κοινόχρηστος χρειάζεσαι συναίνεση όλων των συνιδιοκτητών. Ρύθμιση με ΥΔ ΚΧ.

Για την μη εξοχή (έρκερ ήταν; ), αφού βγάζεις τόσο μικρό πρόστιμο (κάτω του παραβόλου) ρύθμισέ το και αυτό ως ΥΔ ΚΧ, διευκρινίζοντας τι εννοείς στην ΤΕ του συστήματος και σχέδια που θα υποβάλλεις αργότερα (πολύ αργότερα...! )

Κανονικά ο τελευταίος χώρος θα έπρεπε να υπολογιστεί με αναλυτικό για της εργασίες καθαίρεσής του κλπ, αλλά θα σου βγαζε ένα 500ρικο τσάμπα.

Αν ήμουν στη θέση σου και δεν υπήρχε η υπέρβαση στο κοινόχρηστο, δε θα το ρύθμιζα και θα έδινα βεβαίωση για μεταβίβαση, σημειώνοντας τη μη κατασκευή του και επισυναπτόμενο σχέδιο.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Η μη εξοχή γίνεται στον εξώστη του διαμερίσματος που δεν είναι κοινόχρηστος ( είναι βέβαια κοινόκτητος), μπορώ να το δηλώσω ως ΥΔΚΧ? στην πραγματικότητα όμως δεν έχουμε υπέρβαση. Αυτό είναι που με προβληματίζει.

Link to comment
Share on other sites

Η μη εξοχή γίνεται στον εξώστη του διαμερίσματος ...

Έρκερ ήταν. Και γω τώρα με τ αυθαίρετα είδα τι και πως. Γοόγλαρέ το...

μπορώ να το δηλώσω ως ΥΔΚΧ? στην πραγματικότητα όμως δεν έχουμε υπέρβαση. Αυτό είναι που με προβληματίζει.

Ξαναγράφω τα ίδια με πριν με άλλη σειρά:

Αν ήμουν στη θέση σου (και δεν υπήρχε η υπέρβαση στο κοινόχρηστο) δε θα το ρύθμιζα και θα έδινα βεβαίωση για μεταβίβαση, σημειώνοντας τη μη κατασκευή του και επισυναπτόμενο σχέδιο.

Τώρα που υπάρχει η επέμβαση στο κοινόχρηστο και αφού βγάζεις τόσο μικρό πρόστιμο (κάτω του παραβόλου), ρύθμισέ το και αυτό.

Κανονικά θα έπρεπε να υπολογιστεί με αναλυτικό για της εργασίες καθαίρεσής του κλπ, αλλά θα σου βγαζε ένα 500ρικο τσάμπα.

Ρύθμισέ το και αυτό ως ΥΔ ΚΧ, διευκρινίζοντας τι εννοείς στην ΤΕ του συστήματος και σχέδια που θα υποβάλλεις αργότερα (πολύ αργότερα...! )

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Ευχαρίστησή μου...

Link to comment
Share on other sites

 

 

@alexdam

Τακτοποίησέ το. Αυτό δε σημαίνει ότι οι ιδιοκτήτες ξέμπλεξαν...

 

Για την πιλοτις. Όλη με ΥΔ ΚΧ, συναίνεση εφόσον είναι (φαντάζομαι) κοινόχρηστη, για το καθαρό ύψος που μειώθηκε δεν είναι υπέρβαση, το αντίθετο, προσωπικά μία σημείωση στην ΤΕ θα έκανα και την αποτύπωση στην τομή. Για τη διαφορετική στάθμη που βρίσκεται δεν ευθύνεται αυτός ο χώρος αλλά το υπόγειο. Τέλος...

 

Το υπόγειο δε θέλουν να το φτιάξουν. Δεν υπάρχουν δικαιώματα του πιλοτάρχη στο υπόγειο (πχ αποθήκη, πάρκιν) που να ακολουθούν την οριζόντιά του.

Σε περίπτωση μεταβίβασης είσαι αναγκασμένος να ελέγξεις όλη την οριζόντια ιδιοκτησία του, δηλαδή και την αποθήκη του στο υπόγειο. Αν αυτή τώρα είναι διαμέρισμα (ακόμα και αν το χρησιμοποιεί άλλος) δε νομίζω ότι μπορείς να δώσεις βεβαίωση...

 

Ευχαριστώ ρε φίλε. Κάπως έτσι το σκεφτόμουνα....

Απλά δεν είμαι σίγουρος πόσο με κατοχυρώνει το επιχείρημα ότι το υπόγειο ευθύνεται για την διαφορετική στάθμη. Ειδικά στην περίπωση που ο ιδιοκτήτης του υπογείου δεν προχωρήσει σε τακτοποίηση...

Έλεγα δηλαδή μήπως να διαιρούσα την συνολική υπέρβαση ύψους της οικοδομής στις 4 στάθμες. Δηλαδή 2.5/4...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ερώτηση:

 

'Εχω περίπτωση που εκδόθηκαν 2 άδειες(1 + προσθήκη κατ`επέκταση) σε εκτός σχεδίου, σύμφωνα με τις οποίες θα κατασκευάζονταν 2 ορθογώνια ισόγεια σε επαφή και το ενα κτίριο μετατοπισμένο κατά το ήμισυ του άλλου προς τα πίσω.Αντ αυτού έχουμε αρχικά αλλαγή θέσης των κτιρίων απο τη μια γωνία του αγροτεμαχίου στην άλλη ενώ η μορφή των κατόψεων δεν έχει καμία σχέση....αν τοποθετήσω τις κατόψεις σύμφωνα με τις Ο.Α. επάνω στην υφιστάμενη κατάσταση μπορώ να "δικαιολογήσω" κάποια δομήσιμα τετραγωνκά....μήπως ομως πρέπει να πάει όλη η κατασκευή σαν αυθαίρετη δλδ να δηλώσω οτι έχει Ο.Α. και να δηλωθούν όλα σαν αυθαίρετα?Με τη μετακίνηση της οικοδομής?......Υπόψην οτι με τη μεταφορά της σε άλλη θέση έχω και παραβίαση πλάγιων αποστάσεων τόσο μπροστά όσο και στο πλάι.

 

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι την άδεια γιατί την έβγαλαν; Πληρώνουν τόσα χρήματα, φόρους, ΙΚΑ, το μ@λ..@ το μηχανικό, γιατί τα πετάνε όλα στα σκουπίδια; Αν θέλουν απλώς να μην τους πιάσει η αστυνομία, ας βγάλουν μία άδεια για ένα περιστερώνα και ας φτιάξουν το Empire St μετά.

 

Τι μετακίνηση; Με μετακίνηση εννοούμε 10 - 20 πόντους, άντε κανα δύο μέτρα, όχι στην άλλη γωνία...

 

Όλα αυθαίρετα βάλτα. Μην κλικάρεις ότι έχει άδεια, δεν τους συμφέρει... Έχεις θα έχεις ΥΔ, ΥΚ, Υπρασιάς του Δ

 

 

Τώρα είδα ότι βγήκε άδεια ΠΡΟΣΘΗΚΗΣ... :shock: :shock: :shock:

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι την άδεια γιατί την έβγαλαν; Πληρώνουν τόσα χρήματα, φόρους, ΙΚΑ, το μ@λ..@ το μηχανικό, γιατί τα πετάνε όλα στα σκουπίδια; Αν θέλουν απλώς να μην τους πιάσει η αστυνομία, ας βγάλουν μία άδεια για ένα περιστερώνα και ας φτιάξουν το Empire St μετά.

 

Τι μετακίνηση; Με μετακίνηση εννοούμε 10 - 20 πόντους, άντε κανα δύο μέτρα, όχι στην άλλη γωνία...

 

Όλα αυθαίρετα βάλτα. Μην κλικάρεις ότι έχει άδεια, δεν τους συμφέρει... Έχεις θα έχεις ΥΔ, ΥΚ, Υπρασιάς του Δ

 

 

Τώρα είδα ότι βγήκε άδεια ΠΡΟΣΘΗΚΗΣ... :shock: :shock: :shock:

 

Σωστά όσα λες συνάδελφε για τα πρόστιμα,αλλά πως να γράψω οτι δεν έχει άδεια?.....αφου έχει!!!...........δεν υπάρχει τρόπος να το εξακριβώσουν αν δεν το γράψω περί ύπαρξης αδείας?....

 

Όπως καταλαβαίνεις είναι μαιμουδιά αυτό και δεν θέλω να μπλέκω με τέτοιες υποθέσεις....εκαναν την @@ και τώρα την έφαγαν...το θέμα είναι πως θα υπολογίσω το πρόστιμο.....λολ

 

Τελικά την αλλαγή θέσης τη βάζουμε σαν λοιπή παράβαση ή μόνο αν είναι αυτή η μοναδική παράβαση?Απ τη στιγμή που παραβιάζει κ πλάγιες αποστάσεις κατ`εμε δεν πρέπει να μπεί σαν λοιπη παράβαση ή στην καλύτερη ενα 500αρικο για αλλαγή θέσης + πόσα τμ παραβιάζουν τις πλάγιες αποστάσεις σε φύλλο καταγραφής,

 

Τέλος αν πχ η άδεια ηταν 100τμ, κατασκευάστηκαν 120τμ και βάζοντας το περίγραμμα των εγκεκριμένων σχεδίων στην υφιστάμενη,μπορώ να δικαιολογήσω μόνο 70 τμ, η διαφορά 120-70 πάει χαμένη και δηλώνω τα εκτός περιγράμματος σε φύλλα καταγραφής?μύλος η υπόθεση....που να δείτε και μια άλλη θεεική περίπτωση 10 φορές πιο μπερδεμένη με οικισμο προ23 κ ορια οικισμου.....

 

Πείτε ρε παιδιά καμιά γνώμη....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την αλλαγή θέσης τη βάζουμε σαν λοιπή παράβαση ή μόνο αν είναι αυτή η μοναδική παράβαση?Απ τη στιγμή που παραβιάζει κ πλάγιες αποστάσεις κατ`εμε δεν πρέπει να μπεί σαν λοιπη παράβαση ή στην καλύτερη ενα 500αρικο για αλλαγή θέσης + πόσα τμ παραβιάζουν τις πλάγιες αποστάσεις σε φύλλο καταγραφής,

Θα βάλεις μία λοιπή παράβαση για την αλλαγή θέσης και

τα m2 που είναι εντός Δ με παράβαση, αυτή της παραβίασης του Δ <20% ή >20% ανάλογα με το πόσο εισέρχονται εντός αυτού.

 

Τέλος αν πχ η άδεια ηταν 100τμ, κατασκευάστηκαν 120τμ και βάζοντας το περίγραμμα των εγκεκριμένων σχεδίων στην υφιστάμενη,μπορώ να δικαιολογήσω μόνο 70 τμ, η διαφορά 120-70 πάει χαμένη και δηλώνω τα εκτός περιγράμματος σε φύλλα καταγραφής?μύλος η υπόθεση....που να δείτε και μια άλλη θεεική περίπτωση 10 φορές πιο μπερδεμένη με οικισμο προ23 κ ορια οικισμου.....

Ουσιαστικά αυτοί κάναν και διαφορετικής μορφής κτίριο ε?

Χωρίς να είμαι σίγουρος και με δεδομένο ότι ο έλεγχος γίνεται στηριζόμενος στα σχέδια της Ο.Α. θα έλεγα ότι θα πρέπει να βάλεις μόνο τα επιπλέον 20 σαν ΥΔ και ΥΚ.

Ο νόμος δεν λέει κάτι για διαφορετική μορφή κτιρίου, τον απασχολεί μόνο η δόμηση, η κάλυψη, το Δ και το ύψος.

Από κει και πέρα έρχεται και η διευκρίνηση της διαφορερικής διαμερισμάτωσης που πάει σαν μία παράβαση, αλλά δεν ξέρω αν έχει ισχύ στην περίπτωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω το εξής :Σ'ένα οικόπεδο όταν υπάρχει Ο.Α μαζί με άδεια μικρής κλίμακας για ξεχωριστά κτίρια στον αριθμό οικ. άδειας τη γράφουμε;;;

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.