Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Ευχαριστώ καταρχάς για την απόκριση...

 

Λοιπόν, το οικόπεδο έχει εμβαδό 435 τμ,(τμήμα αρχικού οικοπέδου 2500 τμ) οπότε επιτρεπόμενη δόμηση 348 τμ και επιτρ κάλυψη 304,50τμ.

 

Το 1976 εκδόθηκε οικ. άδεια και κατασκευάσθηκε διώροφος οικοδομή με ολική δόμηση 348 τμ. Συνεπώς έχουμε εξάντληση της επιτρεπόμενης δόμησης στο οικόπεδο.

Το 1985 εκδόθηκε οικ. άδεια προσθήκης Β' ορόφου με απόληξη κλιμακοστασίου. Ο μηχανικός στο τοπογραφικό για να ξεπεράσει το πρόβλημα της υπερδόμησης (υπέρβαση της επιτρεπόμενης δόμησης) , δεν έδειξε μόνο το τμήμα οικοπέδου ιδιοκτησίας του πελάτη μου, αλλά όλο το οικόπεδο σαν συνιδιόκτητο).

Οπότε θεωρώ πως η άδεια της προσθήκης (όπως και μία αποθήκη με άδεια του 1978 μέσα στο οικόπεδο) δεν έπρεπε να εκδοθεί, με συνέπεια ο Β' όροφος να είναι αυθαίρετος. Επίσης θεωρώ πως τα σχέδια της άδειας, δεν έχουν κάποια ισχύ....

Για την τριώροφη οικοδομή και μόνο, έχει συσταθεί οριζόντια συνιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναφέρεις τμήμα οικοπέδου του πελάτη, νέο, αρχικό...

Έχει γίνει κατάτμηση μεγαλύτερου οικοπέδου, την οποία ο μηχανικός επέλεξε να "ξεχάσει" ή έχεις σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας.

Κατάτμηση σημαίνει δύο τελείως διαφορετικά οικόπεδα πλέον.

Σύσταση καθέτου σημαίνει ότι το οικόπεδο χωρίζεται σε τμήματα αποκλειστικής χρήσης εντός των οποίων μπορούν να ανεγερθούν ανεξάρτητα κτίρια τα οποία πρέπει συνολικά να ικανοποιούν τα μεγέθη του γοκ. Συνήθως όμως συμβολαιογραφικά το κάθε τμήμα παίρνει τους "δικούς του" συντελεστές δόμησης. Παραβίαση αυτών των συντελεστών δεν αποτελεί ουσιαστικά πολεοδομική παράβαση, αλλά καταπάτηση των δικαιωμάτων των ιδιοκτητών των άλλων καθέτων και συνιδιοκτητών του οικοπέδου.

Η άδεια του 76 τι οικόπεδο δείχνει; Η αποθήκη του 78 σε πιο οικόπεδο είναι;

 

Οπότε αν έχει γίνει κατάτμηση, η άδεια είναι καραπαράνομη και πιο ασφαλές είναι να θεωρήσεις όλο τον όροφο αυθαίρετο.

Αν έχει γίνει απλώς σύσταση, η άδεια είναι νόμιμη, περίεργο το πως εκδόθηκε βέβαια, αλλά καλά θα κάνει ο ιδιοκτήτης να έχει και ένα εισιτήριο open για Mέξικο γιατί θα τον κυνηγήσουν...

 

Από την περιγραφή κατάλαβα ότι πρόκειται για όροφο ρετιρέ, σωστά; Έλεγξε αν ακολουθεί το Γοκ 85 ή 73 γιατί είσαι οριακά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε σε ευχαριστώ ξανά για την υπομονή που δείχνεις και σου ζητώ συγνώμη που σε μπερδεύω και σε ταλαιπωρώ.

 

Όλες τα κτίσματα είναι σε κατατμημένο τμήμα οικοπέδου (αρχικό διωρόφου, προσθήκη Β ορόφου και αποθήκη) όχι σε κάθετη. Το τμήμα οικοπέδου είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Όμως για να εκδοθούν οι άδειες, οι μηχανικοί επέλεξαν να ξεχάσουν την κατάτμηση.

Οπότε πέραν της αρχικής άδειας του διωρόφου, οι άλλες είναι παράνομες.

 

Άρα θεωρώ όλο τον όροφο αυθαίρετο και τις λοιπές κατασκευές στον ακάλυπτο του οικοπέδου.

Ερωτήσεις -απορίες:

-Πόσο με επηρεάζει η σύσταση της οριζόντιας, στα τ.μ. της ιδιοκτησίας και των κοινοχρήστων που περιγράφει??? (Στον όροφο εκτός της ιδιοκτησίας υπάρχει, κοινόχρηστος φωταγωγός που έχει κλείσει και κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο με απόληξη αυτού στο δώμα)

-Δίνω σημασία στα σχέδια που ακολουθούν την οριζόντια??? (όχι ότι ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα)

-και οι α,β,γ,δ,ε,στ απορίες όπως έγραψα στο αρχικό, μικρό και διακριτικό post :smile: να μην τις επαναλάβω

 

Ελπίζω τώρα να σε βοήθησα λίγο περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Τα α,β...στ δεν έχει νόημα να τα εξετάσουμε ξεχωριστά, ούτε τι συμφωνεί ή όχι με τα σχέδια της σύστασης ή της αδείας. Τα μεν της αδείας γιατί πρέπει να τα εξαφανίσεις, τα δε της σύστασης γιατί η αυθαιρεσία δε διαπιστώνεται με βάση αυτά. Τα σχέδια της σύστασης θα τα διατηρήσεις στο αρχείο σου.

 

Τα μ2 όλου του ορόφου χρεώνονται κατά τα γνωστά και επιβαρύνονται με συντ ΥΥ κατά το: ύψος ορόφου / μέγιστου περιοχής >< 20%. Επίσης, έχεις προφανώς ΥΔ < 50%, άρα συντ ΥΔ = 1.

Για τους ημιυπαίθριους χώρους, στέγαστρο στον όροφο υπολογίζεις με αναλυτικό.

Για τα υπόλοιπα (απόληξη στο δώμα, κατασκευές στον ακάλυπτο) ο πελάτης σου δεν έχει ιδιαίτερο ζήτημα να τα ρυθμίσει, εφόσον δεν αποτελούν μέρος της ιδιοκτησίας του (χιλιοστά, παρακολούθημα, αποκλειστική χρήση). Εννοώ ότι το βασικό ζήτημα που μας ενδιαφέρει, όπως έχω εκλάβει εγώ για την εποχή αυτή, που είναι η μεταβίβαση της ιδιοκτησίας του δεν επηρεάζεται από τους κοινόχρηστους χώρους. Αν θέλει, ωστόσο, μπορεί. Την απόληξη με ΥΥ, την αποθήκη και κλειστό γκαράζ στον ακάλυπτο με βοηθητικό και Υ.Κάλυψης, ίσως και Δ αν συντρέχει η περίπτωση, τα στέγαστρα και ανοικτά γκαράζ με αναλυτικό. Μπορεί να γίνει και με την ίδια δήλωση μόνο που θα συνυπολογίσεις όλα τα μ2 για την ΥΔ (ίσως γίνει ΥΔ > 50% που θα αυξήσει το συντελεστή σε 1,3 για όλους τους χώρους).

 

Τώρα, με βάση τη σύσταση και τα σχέδιά της θα καθορίσεις ποιοι χώροι χρειάζονται συναίνεση των συνιδιοκτητών.

Για τον όροφο το κλιμ/σιο και φωταγωγός και προφανώς, αν τελικά ρυθμιστούν, η απόληξη και όσες από τις κατασκευές του ακαλύπτου δεν έχουν ορισθεί ως αποκλειστικής χρήσης στη σύσταση.

 

Εdit

1) συντ ΥΥ = 1,2 / 1,4 όπου συντρέχει

2) Για το αν τα μ2 του κλιμ/σίου β' ορόφου πλέον, πρώην απόληξη δώματος της παλιάς άδειας (εφόσον προβλεπόταν), πρέπει να δηλωθούν υπάρχουν διαφωνίες στο site σε σχετικό "παμπάλαιο" πλέον θέμα. Και αυτά, πάντως μπορείς να τα αποφύγεις, αφού δεν αποτελούν μέρος της ιδιοκτησίας.

Edited by sagiasd
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καράαααααααααυθαιρετο, και μάλιστα υπάρχει και η ερωταπάντηση Θ8, όπου λέει ότι αν έχει εκδοθεί άδεια με ψευδή στοιχεία, θεωρείται αυθάιρετο, τσεκάρουμε το κουτάκι "με άδεια" και του ρίχνουμε στο κεφάλι τους μέγιστους συντελεστές 5,6,7,8 (τα ποσοστά υπερβάσεων δηλαδή). Συμπερασμα περαστικά του.

Φυσικά αν δεν θέλεις να γίνεις τόσο κακός, μπορείς να τον βάλεις με το Δ2 και να το δηλώσεις ώς τελείως αυθαίρετο, "χωρίς άδεια" στο κουτάκι και το πρόστιμο να βγεί πιο light.

 

Ενδιαφέρον θα έχει να πάς να βρείς και το μηχανικό που έβγαλε την άδεια και να το παίξεις λίγο "αθώος" κάνοντας ερωτήσεις του τύπου πως, τι,γιατί, κλπ. Συνήθως σου αρχίζουν το παραμύθι..... δεν θυμάμαι, πάνε πολλά χρόνια τώρα κλπ

Έχει και το γέλιο του το πράγμα.

 

Συγγνώμη που γινομαι λίγο χαιρέκακος, αλλά τόσα χρόνια που προσπαθούσα δουλέψω ΣΩΣΤΑ, όλο και κάτι τυπάκια μηχανικοί, και πελατες σαν τον δικό σου μου λέγανε ότι δεν θα πάω μπροστά έτσι και ότι χρειάζεται "ευελιξία" κλπ. Τώρα ομολογώ ότι αρχίζει και μου αρέσει που βγαίνουν στη φόρα

τα κόλπα τους και να δείτε τι γέλιο θα πέσει όταν θα αρχίσει και η ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου για τα υφιστάμενα κτίρια.

Link to comment
Share on other sites

οφφ τόπικ

Αγαπητέ... πρέπει να γνωριστούμε! Να ανταλλάξουμε κακίες! Κι εγώ έτσι αισθάνομαι... αλλά μετά σκέφτομαι... τί με εμπόδιζε τόσα χρόνια να καταγγείλω κάτι που βλέπω μπροστά μου καθημερινά, ώστε και το σωστό να γίνεται... και εγώ να ξεπεράσω τα ψυχολογικά μου;;; Δειλία; Αυτογνωσία ότι κάποια στιγμή θα γίνω κι εγώ έτσι;;; Ανάγκη;;; Μπαα... μάλλον απλώς το ελληνικό στοιχείο της κλάψας και της ταυτόχρονης απραξίας...

 

 

Οσο για την Θ8, έχω κι εγώ τέτοια περίπτωση... και μάλιστα 2 άδειες προσθήκης σε εξ'αδιαιρέτου... μπάχαλο!!!

Αλλά το θέμα είναι να παίρνεις μια δουλειά και να τη τελειώνεις προς το συμφέρον του πελάτη... κάτι σαν τους δικηγόρους...

ον τόπικ

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι...

 

Επειδή ο πελάτης δεν θέλει να μεταβιβάσει το ακίνητο, απλά να τακτοποιήσει τις αυθαιρεσίες που υπάρχουν τόσο στην οικοδομή όσο και στο οικόπεδο φοβούμενος κάποια καταγγελία (οι άλλοι συνιδιοκτήτες είναι η αδερφή του και ο πατέρας του, οπότε όλοι θα συνδράμουν οικονομικά), επιμένω λίγο παραπάνω και σας ζαλίζω συνεχίζοντας τις απορίες μου.

 

-Το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιοτου του Β ορόφου, την κοινόχρηστη απόληξη κλιμακοστασίου στο δώμα κι όοοοοοοτι άλλο υπάρχει στον κοινόχρηστο ακάλυπτο του οικοπέδου, μήπως πρέπει να τα βάλω σε ξεχωριστή δήλωση αφού είναι συνιδιοκτησία και των τριών?

-Επειδή η προεξοχή τύπου "Π" που υπάρχει στον αυθαίρετο Β όροφο, είναι έξω το περίγραμμα του κτιρίου, μήπως πρέπει να βάλω και Υ. κάλυψης και Υ. απόστασης Δ (αν συντρέχει λόγος)?

 

Φυσικά αν δεν θέλεις να γίνεις τόσο κακός, μπορείς να τον βάλεις με το Δ2 και να το δηλώσεις ώς τελείως αυθαίρετο, "χωρίς άδεια" στο κουτάκι και το πρόστιμο να βγεί πιο light.

Από τη στιγμή που υπάρχει άδεια στο οικόπεδο (βάσει της εγκυκλίου 13), μήπως δεν μπορώ να το δηλώσω χωρίς άδεια??

 

 

Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να γίνουν όλα με μία δήλωση, μπορούν και με πολλές.

Με μία δήλωση πληρώνει μία αμοιβή, αλλά πιθανώς μεγαλύτερους συντελεστές.

Με δύο δηλώσεις, δύο αμοιβές, αλλά ίσως μικρότερο πρόστιμο.

Αφού είναι όλοι συγγενείς, μην τους πεις τίποτα και κάνε δύο δηλώσεις...

 

Πράγματι για την προεξοχή θέλει συντ ΥΚ και ίσως Δ, όπως τα λες...

 

Άδεια θα δηλώσεις ότι έχει την παλιά και με βάση αυτή θα εξετάσεις τις υπερβάσεις, την καινούργια μην εμφανίσεις πουθενά...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Άδεια θα δηλώσεις ότι έχει την παλιά και με βάση αυτή θα εξετάσεις τις υπερβάσεις, την καινούργια μην εμφανίσεις πουθενά...

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.