Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για τον νόμο για τα αυθαίρετα


Recommended Posts

Ευχαριστώ συνάδελφοι για την ανταπόκρισή σας. Την πισίνα συμφωνούν όλοι οι ιδιοκτήτες να την νομιμοποιήσουν (κατόπιν γενικής συνέλευσης και συγγραφή σχετικών πρακτικών της συνέλευσης) κυρίως γιατί φοβούνται για

καταγγελίες από γείτονες- δεν τίθεται θέμα μεταβίβασης. Oπότε η απορία είναι καθαρά διαδικαστική με το λογισμικό του ΤΕΕ. Σαν συμπέρασμα κρατάω πιθανότερα την δήλωση μόνο του διαχειριστή.

Και κάτι ακόμα, η πισίνα διαθέτει και υπόγειο μηχανοστάσιο διαστάσεων 3X2 m . Αυτό σκέφτομαι να το δηλώσω ως υπόγειο βοηθητικό χώρο με τα αντίστοιχα τετραγωνικά και όχι με αναλυτικό προϋπολογισμό (κουτί 13) , σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα συνάδελφοι!

 

Έχει εκδοθεί μία άδεια εκτός σχεδίου οικισμού το 2001 για βιοτεχνικό με 0,3 Σ.Κ.. Το τοπογραφικό της αδείας δείχνει εμβαδόν 1986,61 μ2 ενώ το σύγχρονο τοπογραφικό με ΕΓΣΑ το δείχνει 1830,37 μ2. Έχει εξαντληθεί ο Σ.Κ. σύμφωνα με την άδεια. Πως αντιμετωπίζεται κάτι τέτοιο για βεβαίωση???

1830,37 Χ 0,30 = 549,11 μ2

1986,61 Χ 0,30 = 595,98 μ2

Αυτά τα 46,87 μ2 τα οποία έχουν οικ. άδεια αλλά με το καινούργιο προκύπτουν αυθαίρετα τι θα τα κάνατε??

Θα ελέγχατε το ακίνητο σύμφωνα με την οικ. άδεια και τιποτα άλλο??

Ευχαριστώ

Υ.Γ. συγγνώμη αν έχει αναφερθεί και αλλού το θέμα αλλά εψαξα και δεν το βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι θέλω να ρωτήσω το εξής :

Όταν σε μία άδεια δεν έχει κατασκευαστεί ένας Η/Χ ή έαν εξώστης θα το υπολογίζατε ως παράβαση κάλυψης ή Κατηγορία 13 αντίστοιχα??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι!

 

Έχει εκδοθεί μία άδεια εκτός σχεδίου οικισμού το 2001 για βιοτεχνικό με 0,3 Σ.Κ.. Το τοπογραφικό της αδείας δείχνει εμβαδόν 1986,61 μ2 ενώ το σύγχρονο τοπογραφικό με ΕΓΣΑ το δείχνει 1830,37 μ2. Έχει εξαντληθεί ο Σ.Κ. σύμφωνα με την άδεια. Πως αντιμετωπίζεται κάτι τέτοιο για βεβαίωση???

1830,37 Χ 0,30 = 549,11 μ2

1986,61 Χ 0,30 = 595,98 μ2

Αυτά τα 46,87 μ2 τα οποία έχουν οικ. άδεια αλλά με το καινούργιο προκύπτουν αυθαίρετα τι θα τα κάνατε??

Θα ελέγχατε το ακίνητο σύμφωνα με την οικ. άδεια και τιποτα άλλο??

Ευχαριστώ

Υ.Γ. συγγνώμη αν έχει αναφερθεί και αλλού το θέμα αλλά εψαξα και δεν το βρήκα.

Είναι ενδιαφέρον το θέμα, κατά τη γνώμη μου εξετάζεις σε σχέση με την οικοδομική άδεια. Όπως δηλαδή αναφέρεται και στο κείμενο της βεβαίωσης. Δεν έχεις πρόβλημα ειδικότερα αν και δυνάμει τίτλου ιδιοκτησίας είναι 1986,61 μ2.

Συνάδελφοι θέλω να ρωτήσω το εξής :

Όταν σε μία άδεια δεν έχει κατασκευαστεί ένας Η/Χ ή έαν εξώστης θα το υπολογίζατε ως παράβαση κάλυψης ή Κατηγορία 13 αντίστοιχα??

Ευχαριστώ

Όχι

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει λίγο με τις αεροφωτογραφίες...υπάρχουν αεροφωτογραφίες ώστε να μπορεί να αποδειχτεί ο χρόνος κατασκευής για όλες τις κατηγορίες (προ του 9.6.1975, προ του 83, προ της 28.7.2011) και πού υπάρχουν??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Είμαι νέος Μηχανικός και χρειάζομαι βοήθεια για να συμπληρώσω το Δελτίο Δομικής Τρωτότητας.

 

1)Πως υπολογίζουμε το ποσοστό επιφάνεις αυθαίρετης κατασκευής ως προς την συνολική δομημένη επιφάνεια του κτιρίου ?

 

2)Πως υπολογίζουμε το ποσοστό επιφάνεις αυθαίρετης κατασκευής όταν το αυθαίρετο ειναι κολητά σε ενα << ΚΤHΡΙΟ με άδεια >>

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια χαρά σε όλους τους συναδέλφους. Πάω στο θέμα: Εχω μια 2 όροφη κατοικία όπου τα όρια του οικοπέδου είναι όση η περίμετρος του κτιρίου. Το πρόβλημα είναι ότι ο όροφος είναι μεγαλύτερος του ισογείου στην κάτοψη κατα 30cm με αποτέλεσμα στην πλευρα οπου βλεπει σε δρόμο δημοτικό ουσιαστικά καταλαμβάνει μέρος του δρόμου (έκταση εκτός οικοπέδου). Το ερώτημα είναι ,μπορει να τακτοποιηθει το συγκεκριμένο κτίσμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Έχω την εξής απορία που αφορά προσωρινή υπαγωγή του 4014 με κατατεθημένα όλα τα σχέδια για μεταφορά στο νέο Νόμο.

Στο εν λόγω διαμέρισμα πολυκατοικίας του 1976, διαπιστώθηκε ότι ο εσωτερικός φωταγωγός του λουτρού είχε χτιστεί 1 μέτρο δεξιότερα, συμπαρασύροντας και το λουτρό μαζί του, προφανώς εκ κατασκευής (δείτε επισυναπτόμενη εικόνα). Κρίναμε με τον ιδιοκτήτη τότε ότι δεν ήταν άξιο αναφοράς για τακτοποίηση γιατί αφενώς

1)δεν άλλαξαν τα συνολικά τετραγωνικά της ιδιοκτησίας,

2)δεν το κρίνω αλλαγή εσωτερικής διαμερισμάτωσης (εφόσον αυτός ο μικρός φωταγωγός χτίστηκε κατα την κατασκευή-μπετά)

3)τυχόν δήλωση θα έπρεπε να συμπαρασύρει και τις υπόλοιπες υποθέσεις της εν λόγω πολυκατοικίας (ιδιοκτήτες κτλ).

Δεν έχω διαβάσει αναλυτικά τις αλλαγές με το νέο Νόμο γιατί ζω και εργάζομαι πλέον στο εξωτερικό. Εκτιμάτε σκόπιμη την τακτοποίηση αυτου του θέματος;

Ευχαριστω για το χρόνο σας.

 

e9d9bk.jpg

Edited by mikeG
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρόμοια απορία. Σε διαμέρισμα που συγκριτικά με την Άδεια δεν έχει αλλάξει τίποτα στο μέγεθος της επιφάνειας και λοιπές διαστάσεις ούτε στο περίγραμμα αλλά μερικώς η εσωτερική διαρύθμιση (από 2 Υ/Δ έχουμε 3, μια μικρή διαφορά στους εσωτερικούς διαδρόμους και το ένα μπάνιο είναι λίγο μικρότερο) αξίζει τον κόπο η υπάγωγη στον 4178? Μιλάμε για το 500αρικο στην συγκεκριμμένη περίπτωση ή πολύ παραπάνω?

Η συμβολαιογράφος λέει ότι οι περισσότεροι μηχανικοί δίνουν βεβαιώσεις για ανάλογες περιπτώσεις αλλά φυσικά από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάτι στην Ο.Α είναι αυθαίρετο...

Edited by 993cc
Link to comment
Share on other sites

προκειται για διαρυθμιση . κατα το νομο αυτη δεν θεωρειται παραβαση ωσε να ενταχθει και να πληρωθει προστιμο. δινεις βεβαιωση κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.