Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπερβαίνοντας κάθε όριο δεοντολογίας και ……


Recommended Posts

ΚΑΝΑ καλώς ή κακώς , σωστή ή λάθος , αυτή είναι η άποψή του.

Δεν αμφισβητείται συνάδελφε, ότι αυτή είναι η άποψη του.

Αλλά το καλώς ή κακώς και το σωστή ή λάθος δεν μπορεί κανείς να το βάλει στο απυρόβλητο, όταν μάλιστα το υπογράφει.

 

Με την ευκαιρία να σας πω και ένα ανέκδοτο που θυμήθηκα (σχετικό με τις υπογραφές).

Στην Ρωσία λέγετε ότι ίσχυαν οι εξής κανόνες.

1. Ποτέ δεν λες την γνώμη σου, αν δεν στην ζητήσουν

2. Λες την γνώμη σου προφορικά, όταν στην ζητήσουν και

3. Αν στην ζητήσουν γραπτή και ενυπόγραφη, τότε την υπογράφεις με το αριστερό

 

(ο συνάδελφος την υπέγραψε με το δεξί)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

 

Δεν αμφισβητείται συνάδελφε, ότι αυτή είναι η άποψη του.

Αλλά το καλώς ή κακώς και το σωστή ή λάθος δεν μπορεί κανείς να το βάλει στο απυρόβλητο, όταν μάλιστα το υπογράφει.

 

Με την ευκαιρία να σας πω και ένα ανέκδοτο που θυμήθηκα (σχετικό με τις υπογραφές).

Στην Ρωσία λέγετε ότι ίσχυαν οι εξής κανόνες.

1. Ποτέ δεν λες την γνώμη σου, αν δεν στην ζητήσουν

2. Λες την γνώμη σου προφορικά, όταν στην ζητήσουν και

3. Αν στην ζητήσουν γραπτή και ενυπόγραφη, τότε την υπογράφεις με το αριστερό

 

(ο συνάδελφος την υπέγραψε με το δεξί)

Μπορείς να κρίνεις την άποψη του συναδέλφου σου, αντιπαραθέτοντας τεκμηριωμένα τη δική σου. Δεν μπορείς να τον καταδικάσεις όμως για αυτήν. Τέλος η άποψη που υπογράφεται με οποιονδήποτε τρόπο (δεξί ή αριστερό) φέρει και τις αντίστοιχες ευθύνες.Μη φοβάσαι αυτούς που υπογράφουν μια άποψη, έστω και λανθασμένη. Να φοβάσαι αυτούς που απλά λένε διάφορα και δεν υπογράφουν τίποτα. Στο χέρι σου είναι να αποδείξεις το δίκιο σου χωρίς να καταφεύγεις σε αλήθινές ίσως, αλλά μίζερες παρατηρήσεις για το ύφος, τη σύνταξη κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μπορείς να κρίνεις την άποψη του συναδέλφου σου, αντιπαραθέτοντας τεκμηριωμένα τη δική σου. Δεν μπορείς να τον καταδικάσεις όμως για αυτήν. Τέλος η άποψη που υπογράφεται με οποιονδήποτε τρόπο (δεξί ή αριστερό) φέρει και τις αντίστοιχες ευθύνες.Μη φοβάσαι αυτούς που υπογράφουν μια άποψη, έστω και λανθασμένη. Να φοβάσαι αυτούς που απλά λένε διάφορα και δεν υπογράφουν τίποτα. Στο χέρι σου είναι να αποδείξεις το δίκιο σου χωρίς να καταφεύγεις σε αλήθινές ίσως, αλλά μίζερες παρατηρήσεις για το ύφος, τη σύνταξη κ.λ.π.

 

Δεν θέλησα συνάδελφε να απαντήσω στο μήνυμά σου αν και πικρόχολο (και ειδικά τα υπογραμμισμένα) και σε καμιά περίπτωση δεν εύχομαι να τα συναντήσεις

 

όσο για το "Μη φοβάσαι αυτούς που υπογράφουν μια άποψη, έστω και λανθασμένη" δεν είναι τόσο απλό στην πράξη συνάδελφε (κάθισα 3 φορές στο σκαμνί του κατηγορούμενου-και πλήρωσα 6.800 ενώ όλες οι εισπράξεις μου από την άδεια ήταν πολύ μικρότερες

 

Για τις ώρες σύνταξης της αντίκρουσης των όσων επικαλέστηκαν οι:

1.o σχολιαζόμενος πιο πάνω συνάδελφος

2.ο έντιμος ΠΡΑΓΜΑΤΚΑ άλλος συνάδελφος (που έγραψε την αλήθεια αν και προσκλήθηκε από την αντίδικη πλευρά)

3.ο πραγματογνώμονας ΤΕΕ (δυστυχώς με ένα σωρό ατοπήματα - παροράματα - κάπου σε άλλο θέμα τα αναφέρω)

4.ο δικαστικός πραγματογνώμονας (που αν και πολύ νέος κατάλαβε την ορθότητα των επικαλουμένων μου και ενήργησε εντιμότατα)

 

καλύτερα να μην τις σκέφτομαι και να μην σχολιάσω.. το πλήθος σελίδων …

 

Τέλος πάντων σήμερα πήρα την απόφαση που μου δικαιώνει ΠΛΗΡΩΣ

Από δω μέσα θα ήθελα πολύ να ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ όλους τους συναδέλφους της ιστοσελίδας που μου ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΘΗΚΑΝ

Link to comment
Share on other sites

υπερβαινοντας καθε οριο δεοντολογιας, ποιησης και φιλοσοφιας ειναι η εκθεση.

Edited by Hans Landa
Link to comment
Share on other sites

saltapidas

ίσως πολλοί συνάδελφοι δεν καταλάβουν το νόημα του μηνύματός σου

 

ίσως όλο το απόσπασμα όπως το μεταφέρω εδώ, βοηθήσει...

 

Υπάρχει όμως και κάτι ακόμη. Πέραν των απαιτούμενων οικονομικών δαπανών και της ταυτόχρονης αβεβαιότητας της επιτυχούς έκβασης του έργου της αποκατάστασης, θα πρέπει να ληφθεί υπόψη και ο απόλυτα δικαιολογημένος φόβος των υπερήλικων προσώπων που διαμένουν και που σχετίζεται με την αγωνία για την ασφάλειά τους. Μάλιστα όταν γνωρίζουν ότι η συνεχιζόμενη ρηγμάτωση της κατοικίας τους αποτελεί μια κατάσταση μη αναστρέψιμη, ο φόβος τους αυτός γίνεται ακόμη μεγαλύτερος.

Link to comment
Share on other sites

saltapidas

ίσως πολλοί συνάδελφοι δεν καταλάβουν το νόημα του μηνύματός σου

Δεν πειραζει. Το μονο που εχουμε να πουμε ειναι οτι η παραπανω φραση, ειναι κομματι πραγματογνωμοσυνης!

Παιδι 2ας γυμνασιου δεν γραφει τετοια, ποσο μαλλον οταν παιζεται η φημη συναδελφου και αρκετα χρηματα.

 

Για πες μας, η πραγματογνωμοσυνη ποσες σελίδες κειμενο ηταν;

Link to comment
Share on other sites

η αντίκρουση όλων εκθέσεων-πραγμ/νών ΤΕΕ και δικαστικού πραγμ/να, που κατατέθηκε στο 3ο δικαστήριο μαζί με τις φωτογραφίες 67 σελίδες

η Τ.Ε μαζί με τις φωτ/φίες-βιβλιογραφία προς τον δικαστικό πραγμ/να 35 σελ

Link to comment
Share on other sites

πολυ ρομαντικη η εκθεση του συναδελφου. στ αληθεια δακρυσαν οι αιμορροιδες μου.

 

παντως, επι τη ευκαιρια, να μοιραστω μια δικη μου εμπειρια. ημουν μηχανικος 1 ετους κ συνυπεγραψα πραγματογνωμοσυνη που γαμουσε ενα υπεργολαβο, εντελως δικαια. παρολο που του καναμε χαρη που δεν τον δερναμε κ απλα θα τον ξεβρακωναμε, ετρεξα να παρω πισω την υπογραφη μου, διοτι σε αυτη τη ζωη τα παντα ειναι μπουμερανγκ κ δεν ξερεις ποτε πως θα σου γυρισουν. θελω να πω, οτι ο συγκεκριμενος συναδελφος δεν ειναι απλα ρομαντικος ποιητης, αλλα εχει και αγνοια κινδυνου. βεβαια εμενα με προστατεψε τοτε νομικος που μου ειπε να παρω πισω την υπογραφη μου μεχρι να μεγαλωσω λιγουλακι, ο συναδελφος ομως μπορει να μην εχει ανθρωπο να του βαλει μυαλο.

 

ε, γι αυτο ισχυει το ρητο, οποιος δεν εχει μυαλο εχει ποδια. ΚΑΝΑ πηδα τον με βια, τι να κανουμε, ετσι ειναι τα πραγματα, δυστυχως.

 

και η γενικη μου παρατηρηση ειναι η εξης: οσοι ειστε νεοι συναδελφοι κ σας καλουν για πραγματογνωμοσυνη, ΦΥΓΕΤΕ ΜΑΚΡΥΑ γιατι 99% η υποθεση ειναι βρωμικη. Αν δεν ηταν θα επαιρναν πιο εμπειρους μηχανικους εξαρχης. ΔΕΝ σας προτιμουν γιατι σας θαυμαζουν, σας προτιμουν γιατι σφραγιζετε οποιαδηποτε μαλακια στα τυφλα για ενα κομματι ψωμι. Ακομα και δικιο να εχετε, φατε πρωτα μερικες σφαλιαρες στην πιατσα να δειτε ποσο αξιζει η υπογραφη σας, κ μετα υπογραψτε, αλλα τοτε τουλαχιστον θα εχετε αποψη. Εγω ακομη κ σημερα φιλαω το χερι του ανθρωπου που με συμβουλεψε πρωτα να μεγαλωσω κ μετα να υπογραφω εχθρικα εγγραφα. Εκτος κ αν προκειται για το σπιτι σας.

Edited by Hans Landa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.