Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια είναι η ορθή τοποθέτηση πρίζας & διακόπτη


nils287

Recommended Posts

Ομοίως θεωρώ πιο "φυσικό" να κλείνει κύκλωμα προς τα κάτω. Έτσι τοποθετούνται και τα μπουτόν (πχ σε κλιμακοστάσιο). Βέβαια εκεί κάνεις μόνο μία κίνηση, και είναι πιο βολικό να την κάνεις προς τα κάτω. Ίσως από εκεί μου βγαίνει αυτό το "φυσικό" που αναφέρω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Πώς τον καταλαβαίνω τον άνθρωπο... Παρότι είναι παλιά ανάρτηση, επιτρέψτε μου μια περιγραφή για το αρχείο "παράνοια κατασκευών και πώς να μην την εντείνετε":

 

Στο εξοχικό της οικογένειάς μου, οι μισοί διακόπτες κλείνουν προς τα πάνω, οι άλλοι προς τα κάτω.

 

Επίσης, όσοι τριπλοί διακόπτες υπάρχουν, είναι ανάμεικτοι: ένα αντιστοιχεί σε εσωτερικά φώτα, οι δε άλλοι ανάβουν τα φώτα του κήπου - το αντίστροφο στον επόμενο.

 

Και, φυσικά, οι διακόπτες στις εσωτερικές πόρτες είναι τοποθετημένοι όχι από τη μεριά του ανοίγματος της πόρτας (θα ήταν τόσο βαρετό), αλλά από την πλευρά της πορταδέλας. Οι δε πόρτες ανοίγουν προς τα εξω. Τρέλα!

 

Έχουμε το σπίτι σχεδόν τριάντα χρόνια και ακόμη αναβοσβήνω όλα τα φώτα του σπιτιού (μέσα-έξω, ΚΑΘΕ φορά).

Πρόσφατα αποφάσισα να καταφύγω σε ανεξίτηλο μαρκαδοράκι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει το σωστο υψος τοποθετησης των διακοπτων ρευματος και των πριζων.

Εχω δει να τα βαζουν και την μεση περιπου του υψους του τοιχου αλλα και κατω κοντα στο δαπεδο. Ποιο ειναι σωστο?

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι οι μισοί να μην είναι έτσι, και οι άλλοι μισοί αλλιώς...

Μα αν υπαρχει αλε ρετουρ καποια στιγμη θα ειναι οι μισοι ετσι κ οι μισοι αλλιως.

πρεπει να με δεις να ξεκινω απο την εισοδο του σπιτιου, και να ανοιγοκλεινω διακοπτες, και ανεβαινοντας τις 2 σκαλες στο τελος φωτα σβηστα και ολοι οι διακοπτες να ειναι με ιδια φορα... Επιστημη!!!  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Οι αλέ ρετούρ είναι η εξαίρεση που αποδεικνύει το κανόνα. Αν και δεν είναι κακοτεχνία, δεν θεωρείται σωστό οι διακόπτες να είναι όπως λάχει.

Link to comment
Share on other sites

Αν η "ακαταστασία" των αλέ-ρετουρ ενοχλεί, προτείνω μπουτόν με ρελέ καστάνιας στον πίνακα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα στο κόσμο!

Για τις πρίζες και τα ύψη υπάρχουν κανόνες στις ΕΗΕ... 

Εμπειρικά πολύ τις βάζουν 60εκ πρίζες  , 1,20-1,30 διακόπτες..

Για τους διακόπτες αλλοι λένε έτσι αλλοι αλλιως.. Εχω ακούσει φωνές απο το πατέρα μου γιατι σύνδεσα το διακόπτη να κλείνει  προς τα πάνω ενω ήθελε προς τα κάτω.. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.