Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επανασύνδεση ρεύματος στο σπίτι


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θα μπώ κατευθείαν στο θέμα χωρίς περιστροφές.

Πως μπορώ να επανσυνδέσω το ρεύμα στο σπίτι που μου το έκοψε η δεη;

Υπαρχει ασφαλής τρόπος να γίνε;.Ξέρω οτι είναι παράνομο και έχει κυρώσεις.

Ποιά είναι γνώμη σας,έχει κανείς άλλος ανάλογη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ κάποτε το έκοβε από το μετρητή, έριχνε τον μικροαυτόματο τον σφράγισε με μολυβένια σφραγίδα κρέμναγε και ένα ταπελάκι όπου ανέφερε ότι το ρεύμα το έχει κόψει αυτή, τώρα το κόβει από το στύλο άρα…….. :( :cry:

Ο άλλος τρόπος είναι το Η/Ζ :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για μια περιπτωση που μου ετυχε εδω επαρχια η δεη ειχε ριξει τον μικροαυτοματο, ειχε περασει συρμα και σφραγισε με μολυβι, οπως ειπε ο Νικος πριν.

 

Πηγε και πληρωσε την οφειλη ο ιδιοκτητης και ξαναεδωσαν ρευμα. Το οικημα ηταν κληρονομια, και για αυτο ειχε κομμενο ρευμα

Link to comment
Share on other sites

@Μοντεχρήστο, η ΔΕΗ για να σου έκοψε το ρεύμα κάτι θα έκανες προφανώς, βεβαίως το ποιο πιθανό ενδεχόμενο είναι να μην πλήρωσες το λογαριασμό για τις Kw/h που κατανάλωσες... Επειδή έχω εργαστεί στην ΔΕΗ παλαιότερα και γνωρίζω λίγο πολύ την περίπτωση σου διότι δεν είχαμε αντιμετωπίσει λίγες θα σου πρότεινα φιλικά να μην το επιχειρήσεις να κλέψεις ενέργεια πράγμα που για όλους όσους γνωρίζουν (πχ ΝΙΚΟΣΤΡΙ ) είναι πάρα πολύ εύκολο για αν σε τσακώσουν και σε κυνηγήσουν νομικά, δεν πρόκειται να πάρεις ξανά ηλεκτρικό ρεύμα (στην Ελλάδα) στο όνομα σου, ούτε σε 10 ζωές... Έτσι λοιπόν έχεις 3 επιλογές:

1. Μένεις χωρίς ρεύμα όπως την δεκαετία του 50,

2.Πληρώνεις τις οφειλές σου, όπως και κάνουμε όλοι, έστω και μετά δυσκολίας,

και 3. Σαν Μηχανολόγος που είσαι διαβάζεις ρωτάς και μαθαίνεις και κανείς ένα αυτόνομο φωτοβολταικό, αν έχεις βέβαια δικό σου χώρο και ίσως να γλυτώσεις και το καινούργιο χαράτσι που θα μπει επάνω στον λογαριασμό της ΔΕΗ.

 

 

Φιλικές συμβουλές!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον ΝΙΚΟΣ ΑΣΤΡΟΣ μην επιχειρήσεις αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις γιατί θα σε τσακώσουν και θα έχεις κακά ξεμπερδέματα.Δεν αξίζει ο κόπος να κάνεις κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

....

Ξέρω οτι είναι παράνομο και έχει κυρώσεις.

...

Με το συμπάθιο δηλαδή, αλλα ρωτάς ΔΗΜΟΣΙΑ κιόλας να σου πούμε πως να κλέβεις ρεύμα από την ΔΕΗ ή οποιοδήποτε άλλο πάροχο?

Επειδή είναι κακούργα η κοινωνία υποθέτω και επειδή περνάμε κρίση κλπ...

 

Γιατί δεν μας ρωτάς πως να κλέψεις Τράπεζα? Σαν μηχανικοί είναι πιο εύκολο να σου δώσουμε πολλές τεχνικές λύσεις και για τις πόρτες αφαλείας και για τα υπόγεια.

Έλεος...

 

Νομίζεις ότι έχεις ανωνυμία πίσω από ένα nick name?

Πριν λίγους μήνες όπως είδα σε άλλο post σου ζητάς να κανεις πρακτική και δίνεις και το email σου εκεί.

Είσαι ακόμα ανώνυμος?

Μπας και έχεις και το ίδιο email και στα FB σου σαν καλός Έλληνας...

 

ξανά μάνα έλεος ...

είπαμε... αλλα όχι και τόσο κάρβουνο βρε παιδιά

 

Οποτε ξανά πες μου τώρα...

Ισχύει η ερώτηση σου? ή έτσι για πλακα το έκανες?

 

 

υ.γ.

Δηλώνεις κιόλας ότι είσαι Μηχανολόγος Μηχανικός (άρα ξέρεις)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν εχουμε και χουντα να μας πιανουν για αυτα που λεμε οτι θα κανουμε..αν δε τα κανουμε ... και εγω θα βαλω βομβα στη βουλη αυριο.. αν δε τη βαλω δε θα με πανε μεσα.. αλλα σιγουρα να μην το κανει ο συναδελφος αυτο που λεει .. αυτο ειναι αλλο θεμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι άξιου λόγου η συνέχιση της εν λόγο κουβέντας παιδιά

 

Τους τρόπους για το πώς θα κλέψουμε τη ΔΕΗ λίγο ως πολύ τους γνωρίσουμε όλοι

Πάντως σε αυτό που ρωτά ο μοντεχρηστος θεωρείται κακούργημα και επισύρει εισαγγελέα

ΤΕΛΟΣ. (Από εμένα)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.