Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμέλια διπλανής πολυκατοικίας στο όμορο οικόπεδο


harristheo

Recommended Posts

Η λύση φαίνεται πως είναι παλιά και διαδεδομένη...

 

Θα έλεγα να μην την απορρίψεις ασυζητητί...

Φυσικά είναι κάτι που απαιτεί την συναίνεσή τους, πιθανότατα δε και ενισχύσεις, ωστόσο ποτέ δεν ξέρεις...

post-33925-131887277433_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

χαχα

 

Θεοχαρη υπαρχει διαταξη αν καταλαβα καλα που επετρεπε να βαλεις τη θεμελιωση σου στο διπλα οικοπεδο??

 

Αλεξη εσυ τι θα εκανες???

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απλό το θέμα. Δεν δικαιούσαι να επέμβεις στα ξένα πέδιλα, παρεκτός αν κάνεις μελέτη, πάρεις συναίνεση του 100%, εκδοθεί πολεοδομική άδεια... Από τα τρία, μόνο το πρώτο είναι συνήθως εφικτό...

 

Να τους υποχρεώσεις δικαστικά να τα "μαζέψουν"; Δεν υπάρχει περίπτωση, εδώ και επί υπέργειας καταπατήσεως ο ΑΚ είναι επί της ουσίας απαλλακτικός. Έπειτα, ποιός θέλει να περιμένει 10 χρόνια;

 

Βασικά ερωτήματα:

Σε ποιά στάθμη βρίσκεται η θεμελίωση του ομόρου; Τι είδους θεμελίωση είναι; τα στατικά της υπάρχουν; Πόσους ορόφους σηκώνουν, και σε τι έδαφος; Η μελέτη του ομόρου εφαρμόστηκε; Η άδεια τα έδειχνε έκκεντρα;

 

Από αυτά θα εξαρτηθεί η "έκβαση" της υπόθεσης.

 

Στην πλειονότητα των περιπτώσεων πάντως δεν μπορείς παρά να υποχωρήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Harristheo

Η κατάσταση αυτή είναι συνήθης στο συνεχές σύστημα και οφείλεται στην προχειρότητα των κατασκευών. Η λύση είναι απλή. Κατά τη γνώμη μου σε συννενόηση με τον συνάδελφο του διπλανού κτίσματος και τον ιδιοκτήτη καθαιρείς τα τμήματα που πραγματικά σε εμποδίζουν, με προσοχή.

Μπορεί όμως η κατασταση να γίνει περίπλοκη και επώδυνη αν ο γείτονας είναι κακόπιστος. Γι αυτό έλα σε επαφή με τον μηχανικό του, συζήτα τους φόβους σου και από την στάση του αποφασίζεις κρίνεις τις περαιτέρω ενέργειές σου.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε terry

δεν έγραψα για σχετική διάταξη που να επιτρέπει παράνομη επέκταση σε όμορο γεωτεμάχιο

οι αναφορές μου, είναι σε σχετικά άρθρα του αστικού κώδικα που χρησιμοποιούνται ως επιχειρήματα ή αντεπιχειρήματα απο νομικούς όταν θα πράγματα φθάσουν στα δικαστήρια

και για τα δύο άρθρα 1007 και 1010 έχουμε συζητήσει εκτενώς στο φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

arcgeo

 

Διαφωνω με την αντιμετωπιση αυτη, την οποια κρινω εντελως προχειρη....

Δλδ κανενα θεμα ασφαλειας για το υφισταμενο κτισμα δεν υπαρχει??

 

Μπορεί όμως η κατασταση να γίνει περίπλοκη και επώδυνη αν ο γείτονας είναι κακόπιστος.

 

Ειπαμε καποιοι ιδιοκτητες ειναι παραξενοι..Αλλα στην προκειμενη περιπτωση καλα θα κανουν να βρουν μια επιστημονικα τεκμηριωμενη λυση......

Link to comment
Share on other sites

terry

έχεις κάθε δικαίωμα να διαφωνείς και να χαρακτηρίζεις τα προτεινόμενα πρόχειρα και αντιεπιστημονικά.

Link to comment
Share on other sites

...αφού έχεις σκάψει σε 3.30 και δεν έχεις βρεί τίποτα. Και η θεμελίωση σου είναι στο 3.45 ύψωσε το κτίριο σου 15 πόντους.

Αν ανυσυχείς για τα ύψη μείωσε λίγο και τα ύψη των ορόφων, (ή ενημέρωσε την πολεοδομία)

Link to comment
Share on other sites

...αφού έχεις σκάψει σε 3.30 και δεν έχεις βρεί τίποτα. Και η θεμελίωση σου είναι στο 3.45 ύψωσε το κτίριο σου 15 πόντους.

Αν ανυσυχείς για τα ύψη μείωσε λίγο και τα ύψη των ορόφων, (ή ενημέρωσε την πολεοδομία)

 

 

πρακτικά έτσι μειώνω το ύψος των ορόφων χωρίς να έχω υποχρέωση να το κάνω...και επίσης έτσι τοποθετώ την οικοδομή μου πάνω στο "πέδιλο" της διπλανής....

 

η ερώτηση μου έχει να κάνει με το τι ενεργείς πρέπει να ακολουθήσω για να φύγει το πέδιλο του διπλανού από έμενα...τι θα μπορούσα να κάνω εγώ είναι άλλο θέμα.

 

 

σε ευχαριστώ πάντως για την λύση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.