Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρατήσεις σε Δημόσιο Εργο


Recommended Posts

κανονικά το ΕΜΠ 0,5% πληρώνεται μόνο όταν το Ε.Ο. είναι 28%.

Όταν το Ε.Ο. ήταν 18% πλήρωναν το ΤΣΜΕΔΕ 1% αλλά όχι το ΕΜΠ. Το έντυπο το συμπλήρωναν χειρόγραφα και παρέλειπαν το ΕΜΠ (για Ε.Ο. 18%).

Τώρα όμως που άλλαξε το εντυπο στην ΕΤΕ, προσθέτουν αυτόματα και το ΕΜΠ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, ανοιξα τα κιτάπια μου σε 2-3 αναθέσεις που ειχα προ ΜΕΕΠ (με το νομαρχιακό εργοληπτικό) και πάλι το 0.5% ΕΜΠ το πλήρωνα με Ο.Ε. 18%

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, ανοιξα τα κιτάπια μου σε 2-3 αναθέσεις που ειχα προ ΜΕΕΠ (με το νομαρχιακό εργοληπτικό) και πάλι το 0.5% ΕΜΠ το πλήρωνα με Ο.Ε. 18%

 

είχες πληρώσει τις "λίγες" κρατήσεις ? (ΤΣΜΕΔΕ 1%, ΦΟΡΟΣ ΕΠ/ΤΟΣ 3%, ΤΣΜΕΔΕ ΜΗΧ/ΚΩΝ 0,6%)

 

μόνο όταν το Ε.Ο. είναι 28% ο ανάδοχος πληρώνει ΟΛΕΣ τις κρατήσεις συμπεριλαμβανομένου του ΕΜΠ.

 

στους λογαριασμούς με Ε.Ο. 18% δεν έχει πληρωθεί ποτέ το ΕΜΠ. Η Τεχνική Υπηρεσία έτσι έλεγε, έτσι γινόταν και ο επιτροπος πάντα το δεχόταν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είχα πληρώσει τις λίγες κρατήσεις... Ο.Ε. 18%.

 

Να πω οτι εγινε καταλάθος; δε μπορει, 3 αναθέσεις ήταν και ένα 45ρι, απλά δεν έχω το φάκελο του για να το επιβεβαιώσω. Δεν το έψαξα ποτέ, δε γνώριζα και πολλά και τα πλήρωνα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι κάνετε λάθος στα έργα με 18% ΓΕ& ΟΕ οι κρατήσεις πάντα ήταν

3% ΦΕ

1% ΤΣΜΕΔΕ + 0,5% ΕΜΠ ( ΕΝΤΥΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ) περιλαμβάνουν χαρτόσημο και ογα χαρτοσήμου ΚΩΔ 8

0,2% ΤΣΜΕΔΕ ( ΕΝΤΥΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ) που δεν περιέχει χαρτόσημο και ογα χαρτοσήμου ΚΩΔ 10

Link to comment
Share on other sites

η Τεχνική Υπηρεσία μου έδωσε χαρτί που γράφει τις κρατήσεις. Για Ε.Ο. 18% δεν γράφει για ΕΜΠ.

Επιπλέον σε όλους τους λογαριασμους με Ε.Ο. 18% (μιλάμε για αρκετά εργα εδω και πολλά χρόνια) δεν είχε πληρωθεί ποτέ το ΕΜΠ, και δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα με τον επίτροπο.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι κάνετε λάθος στα έργα με 18% ΓΕ& ΟΕ οι κρατήσεις πάντα ήταν

3% ΦΕ

1% ΤΣΜΕΔΕ + 0,5% ΕΜΠ ( ΕΝΤΥΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ) περιλαμβάνουν χαρτόσημο και ογα χαρτοσήμου ΚΩΔ 8

0,2% ΤΣΜΕΔΕ ( ΕΝΤΥΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ) που δεν περιέχει χαρτόσημο και ογα χαρτοσήμου ΚΩΔ 10

ξεχασα και το 0,6% ΤΣΜΕΔΕ ( ΕΝΤΥΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑΣ )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα πλήρωνα αυτά που λέει ο varxo για ΓΕ&ΟΕ 18%.

 

Τώρα που καταργήθηκε το 28% στα έργα που έχουν δημοπρατηθεί με αυτό τι γίνεται?

Υπάρχει εγκύκλιος?

Edited by basgoud
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.